Načini usađivanja nastupnica i sapinjanja tetiva drvenih stubišta
U prošlosti su drvena stubišta često služila kao glava stubišta višekatnih zgrada. Brojni su požari dokazali da takva stubišta pomažu i povećavaju razorne i tragične učinke požara, pa je već davno propisima zabranjena njihova upotreba kao glavnih stubišta u višekatnim zgradama. Ipak se i u današnje vrijeme projektiraju i izrađuju drvena stubišta tamo gdje nema očite opasnosti od požara, a praktični, ekonomski i estetski obziri ih preporučuju.
Suvremena primjena drvenih stubišta
U individualnoj stambenoj izgradnji skromnijih stambenih zgrada tolerira se izrada pomoćnih drvenih stuba, npr. podrumskih i tavanskih, dakako, uz zaštitu od mogućih izvora požara. Najčešće su to interna stubišta u dvoetažnim obiteljskim stanovima, gdje takvo stubište služi uglavnom članovima jedne obitelji; za kretanje od jedne do druge etaže.
U istom se smislu takva stubišta upotreblja¬vaju u nekim lokalima s galerijama, ili čistim ra¬dionicama, trgovinama i si. gdje se promet odvija između samo dviju etaža, uz kretanje malo osoba.
Osnovni elementi
Osnovni su elementi drvenih stubišta slični onima za čelična stubišta, tj. tetive i nastupnice, odnosno stube, te stubišne ograde. Samo za skromna stubišta dolazi u obzir i meko drvo, a inače kvalitetne vrsti tvrdog drveta za stolarsku obradu, od kojih u nas prvo mjesto zauzima hrastovina.
Glavne vrste
Najjednostavnija i najskromnija je vrsta drvenih stubišta s usađenim nastupnicama, a najčešća su od svih vrsta stubišta s učepljenim stubama. Treća je s nasađenim stubama. Pojedina su stubišta jednokraka, dvokraka i višekraka, te zavojna, a sva imaju stubišne ograde.
Više:
Drvena stubišta s usađenim nastupnicama
Jednokraka stubišta s učepljenim stubama
Dvokraka stubišta s učepljenim stubama
Stubišta s nasađenim stubama
Izvor: Članak je preuzet iz knjige "Konstruktivni elementi zgrada", autora Đure Peulića i objavljena je u suradnji s knjižarom UPI2M BOOKS. Više informacija o knjizi možete dobiti putem niže navedenih kontakata.