Kako odabrati kuhinjsko posuđe pitanje je na koje nije jednostavno odgovoriti jer odluka ovisi o pojedincu. Netko preferira ručno rađeno posuđe, postoje oni koji se drže klasike i bijele boje, nekome ne pada na pamet imati isti set posuđa već kupuje odvojene komade, netko voli uskladiti boje posuđa s bojama koje vladaju u interijeru…
Jeste li među onima koji se vode isključivo kvalitetom ili volite pratiti trendove? Pridajete li zbog zdravlja najveću pažnju materijalu posuđa?
Osim o vašim osobnim željama i ukusima odabir posuđa ovisi i o vašem pristupu kuhanju, navikama koje imate u kuhinji, o tome koliko vam je bitno održavanje, te se prilikom kupnje trebate voditi i tim stavkama.
U ovom članku donosimo nekoliko vrsta posuđa, savjete o održavanju, ideje za kupnju.
Moderno posuđe
Pratite li trendove tada znate da je ove godine "in" plava boja, pa tako i plavo kuhinjsko posuđe.
Trenutno su vrlo moderne "chia" šalice i općenito posuđe s uzorkom točkica.
Ako volite imati stvari koje su u trendu kod posuđa koje kupujete svakako obratite pozornost na kvalitetu. Jer, ono vam neće koristiti samo kao ukras, već ovisno o materijalu može imati utjecaj i na vaše zdravlje. Također, nije vam u interesu kupiti nešto što će se brzo oštetiti.
Klasika u kuhinji
Bijeli tanjuri i bijele keramičke posude dio su gotovo svakog kućanstva. Radi se o klasici koja nikada neće izaći iz mode.
"Zdravo" posuđe
Za samo kuhanje preporučuju se materijali koji nemaju štetnih sastojaka, na primjer, emajlirano, te željezno (gus) posuđe. Na njima se najčešće nalazi premaz od keramike, teflona ili granita. Teflon je zahvalan materijal jer sprječava lijepljenje hrane za dno posude.
Preporučuje se i bakreno posuđe, no s unutarnje strane obavezno mora biti presvučeno inoksom jer čisti bakar proizvodi kemijske reakcije koje nisu dobre za zdravlje.
Vrlo je omiljeno aluminijsko posuđe, ali tijekom korištenja u hranu ispušta čestice koje su loše za zdravlje.
Drveni materijali su zdravi, no nisu previše praktični. Zbog poroznosti neće biti moguće temeljito oprati posuđe, s čestom upotrebom promijenit će se boja drva, a cijena je često veća od na primjer, porculanskog posuđa.
Posuđe od terakote
Ovaj materijal može biti lijep vizualni dodatak vašoj kuhinji. Prednost mu je u tome što će dobro čuvati okus same hrane, no nije ga dobro izlagati visokim temperaturama jer može popucati.
Održavanje
Donosimo nekoliko primjera za održavanje posuđa različitih materijala.
Teflon – Ne stavljajte ga u perilicu posuđa i ne perite grubim spužvicama. Birajte kvalitetne teflonske tave i lonce jer sloj neprianjajućeg materijala može početi pucati, odnosno ljuštiti se, a ne želite da vam se to miješa s hranom.
Nehrđajući čelik – kvalitetan materijal koji se neće savijati, vrlo je izdržljiv, otporan je na koroziju te se lako čisti. Jedina mana ovom posuđu je manjak provođenja topline, osim ako ima dno od bakra ili aluminija.
Vatrostalno staklo – odlično posuđe za pečenje, te je vrlo zahvalno za čišćenje. Bitno je samo paziti da u vruću posudu ne stavljate hladnu vodu, a niti u hladnu posudu vruću vodu. Pazite i na preporučene temperature.
Aluminij – odličan izbor ako ne želite da vam se hrana lijepi za dno jer ima premaz koji to sprječava. Vrlo je čvrst materijal koji se lako pere na ruke. Nemojte ga stavljati u perilicu posuđa.
Savjetujemo da uvijek birate multifunkcionalno posuđe visoke kvalitete i da obratite pažnju na upute o održavanju. Nastojite birati materijale koji će vas dobro služiti najmanje dvije godine.
Ako primijetite da posuđe gubi svoj sjaj i da ima oštećenja obavezno ga zamijenite. Time održavate zdrave navike, ali ćete i vizualno osvježiti kuhinju s novim loncima, tanjurima, zdjelama, priborom za jelo…
Više:
Čišćenje posuđa od titanija – Poslušajte savjete
Pročitajte kako održavati posuđe od nikla
Savjeti za održavanje posuđa od aluminija
Uklonite hrđu s posuđa od lijevanog željeza
Uspješno održavanje posuđa od plemenitog čelika