Sustav za fasade Baumit CeramicSystem može se ugraditi na sve prikladne čvrste zidne konstrukcije, kako u novogradnji tako i u starogradnji uz jedinstven izgled koji je omogućen zbog njegove kreativne raznolikosti.
Polaganje keramičkih obloga i izrada fuga kod izvedbe fasade s čvrstim oblogama
Izrada dilatacijskih fuga
Planiranje i izrada dilatacijskih fuga, od velikog je značaja kako s tehničkog gledišta tako i s estetskog. Dodatno je potrebno da se dilatacijske fuge prenesu na sve komponente toplinsko-izolacijskog sustava. Pravovremeno planiranje po potrebi omogućuje elegantnu i spretnu izvedbu.
Raspodjela objekta s dilatacijskim fugama
Izvor: „Deutsche Bauchemie" informativni glasnik; Razdjelne i dilatacijske fuge na fasadama.
Općenito o dilatacijskim fugama
Konstruktivne dilatacije
Konstruktivne/dilatacijske fuge se uvijek moraju u potpunosti preuzeti kroz cijeli toplinsko-izolacijski sustav. Zbog toga se ovdje vodoravno i okomito uvijek može primjeniti Baumit dilatacijski profil E-Form te se već prije armirajućeg sloja može utisnuti mrežica.
Dilatacijske fuge na kutevima i rubovima
Potrebno je na svakom kutu građevine planirati okomitu dilatacijsku fugu, po mogućnosti na manje vidjljivoj strani objekta.
Detalj – Vanjski kut
Primjer ugaone dilatacijske fuge
Razdjelne fuge
a) Razdjelni rez u izolacijskom materijalu; b) Ispunjavanje izolacijskog materijala; c) Izvedba s brtvenom trakom
Razdjelne fuge služe higrotermičkom izjednačenju duljina, povezanih, fugiranih i krutih obloga.
Kod pozicioniranja razdjelnih fuga, bitno je u obzir uzeti formate, boju obloge i orijentaciju objekta. Kod posebnih zahtjeva potrebno je pomno isplanirati ravne razdjelne fuge npr. podjele fasade, dizajnerske elemente, promjene smjera itd.
U pravilu je potrebno planirati razdjelne fuge vodoravno svaka 3 m (visina kata) i okomito svakih 6 metara kao i dilatacijske fuge na svim vanjskim i unutarnjim kutovima objekta. Druge dimenzije polja može iz tehničkih i estetskih razloga odrediti isključivo projektant odnosno arhitekt.
Nakon pomnog planiranja, fuge se prije postavljanja obloga formiraju s certificiranim mortom za lijepljenje i armiranje pomoću dilatacijskih PVC profila ili nakon što su sve obloge postavljene pomoću razdjelnog reza, s tim da se rez zarezuje do polovice debljine izolacijske ploče.
Kompletno prorezivanje izolacijske ploče ima smisla i dozvoljeno je isključivo ako su prethodno formirane fuge pomoću dilatacijskih PVC profila.
Kod naknadne izrade razdjelnih fuga pomoću razdjelnog reza isti je potrebno lagano popuniti izolacijskim materijalom, pomoću PE dilatacijske spužvice za popunjavanje prikladne debljine te nakon toga fugirati pomoću PU ili hibridnog kita. Razdjelne fuge je potrebno izraditi kako vodoravno tako i okomito u ravnini.
Izvedba razdjelne fuge
Priključne fuge
Detalj – Priključak na prozor
Detalj – Priključak na prozorsku klupčicu
Detalj – Priključak na kutiju za rolete
Detalj – Priključak krov
Detalj – Unutarnji kut
Izrada podnožja
Detalj Izrada podnožja
Preporučena izvedba izolacijske fuge
Izvor: „Deutsche Bauchemie" informativni glasnik; Razdjelne i dilatacijske fuge na fasadama.
Izvor: Baumit brošura CeramicSystem-Smjernice (PDF, 1.52 MB)
Nastavci:
1. Općenito o sustavu, planiranje i zahtjevi za izvedbu fasade s čvrstim oblogama
2. Izvedba fasade s čvrstim oblogama – priprema podloge, izolacijske ploče, pričvrščivanje
3. Polaganje keramičkih obloga i izrada fuga kod izvedbe fasade s čvrstim oblogama
4. Izrada dilatacijskih fuga kod izvedbe fasade s čvrstim oblogama