slika 1. Krovište s podrožnicama na trostrukim stojećim stolicama s kosnicima
I ove konstrukcije dolaze u obzir za raspone do 15,00 m, ali približno u sredini raspona mora biti nosiva konstrukcija koja će preuzimati teret što otpada na gornju podrožnicu i stupove ispod nje.
Teret koji otpada na srednje podrožnice i njihove stupove prenosi se sa stupova na kosnike, koji ga dalje prenose na krajeve veznih greda, odnosno na njihova ležišta i vanjske nosive konstrukcije.
Da stup ne bi ipak nepoželjno tlačio veznu gredu zalazi on u gredu čepom, koji je za 3-5 cm odvojen od dna rupe grede, a isto toliko su i sudarne plohe stupa uz čep odmaknute od gornje površine grede.
Čep služi samo za to da zadrži stup i njegove ruke u vertikalnom položaju unatoč pritisku kosnika. Svi su glavni elementi već obrazloženi i predočeni, a novi je elemenat par horizonalnih ruku koje putem klađice umetnute među kliješta povezuju njih s podrožnicom (sl. 1).
Ovaj je sistem zapravo kombinacija stolice i visulja, jer košnici i skraćeni stupovi ispod srednjih podrožnica djeluju kao visulje.
Više: Dvostrešni krovovi
Izvor: Članak je preuzet iz knjige "Konstruktivni elementi zgrada", autora Đure Peulića i objavljena je u suradnji s knjižarom UPI2M BOOKS. Više informacija o knjizi možete dobiti putem niže navedenih kontakata.