Izvorni naziv za ovu grupu proizvoda je francuski i glasi Beton decoratif ili BETON CIRE.

Kao i uvijek, vođeni kvalitetom proizvoda, u velikom mnoštvu izgledom sličnih proizvoda(od kojih je većina ipak samo premaza na bazi cementa ili vapna, a koji su pod istim imenom ‘Beton Cire‘ prisutni na Svjetskom tržištu (Francuska, zemlje Beneluksa, Italija, Sj. i J. Amerika, Kina ) odabrali smo proizvode renomiranog francuskog proizvođača MARIUS AURENTI koji su razvili materijale velike čistoće, sa mehaničkim osobinama cementa u obliku mortova ili betona.

Već samo ime kaže da je riječ o betonu, iako danas veoma unaprijeđenom obliku, a s obzirom na mjesta njegove primjene, posebno je važna kvaliteta proizvoda(kvaliteta samih komponenti, sastav proizvoda, da li je materijal već obojan(prah) ili se boja dodaje kod same pripreme proizvoda(tekućina ili pasta), …dugačak je popis stvari koje utječu na konačnu kvalitetu).

Naziv "Beton Cire" potiče iz vremena kada su se površine betonskih podova mazale uljem i voskom da bi se zaštitile, podove se laštilo do visokog sjaja (tj. "Ulašteni beton").

I sam taj naziv je ustvari opisan za podove i zidove takvog izgleda. Neke ljude "Beton cire" podsjeća i na površine obrađene poliranim / ulaštenim vapnenim premazom naziva TADELAKT, kojega također postoje mnoge inačice velikog broja proizvođača u Svijetu, a sve u nastojanjima da se "nedostaci" izvornih oblika izrade premaza unaprijede i približe današnjem načinu života, no i ti se materijali još uglavnom prilikom izrade završno obrađuju samo sapunicom.

Danas se na tržištu naziv "Beton Cire" najčešće koristi uglavnom samo za proizvode koji se nanose malom gladilicom(gleterom) i lopaticom (špatulom).

To ustvari nije u potpunosti pravilno jer "Beton Cire" može biti dobiven i iz "lijevanog" betona(koji se izlijeva prilikom izrade) zaštićenog nekim finišom(vosak, ulje, lak). Na primjer, podne izravnavajuće mase(mortovi) koje se koriste za pripremu površina prije polaganja raznih podnih obloga(parket, pločice,…) ili zaglađeni beton, mogu se tako zaštititi voskom(prirodni materijal, kao što se radilo nekad ) ili lakom(na bazi vode ili na bazi otapala). sve te materijale imamo u ponudi

Dakle, struktura "Ulaštenog betona" ovisi da li je materijal lijevan prilikom izrade ili se nanosio gleterom/špatulom. U oba slučaja način izrade određuje njegovu kasniju strukturu.

Svaka površina izrađena ovim materijalom je jedinstvena tj. unikatna jer čak niti isti izvođač ne može izraditi dvije u potpunosti jednake površine odnosno ponoviti iste pokrete ruku dok aplicira materijal na danu površinu.

Nakon što je površina obrađena materijalom ona se može i „patinirati" kako bi se postigao dojam starine(npr. rubovi i gazišta stepenica kao da su izlizane trošenjem) ili nijansiranja drugom bojom (npr. površinu izrađenu bijelim mortom obraditi patinom boje lavande ili izrađenu tamno sivim mortom obraditi srebrnom patinom).

Ovisno o mjestu primjene materijali se tretiraju završnim (bezbojnim) finišima.

Završni efekt površini Béton décoratif-a daje finiš koji se nanosi na površinu Dekor morta, a može biti: sjajni, satenski mat ili mat, ovisno o želji klijenta.

Pokušali smo objasniti što se sve "skriva" pod francuskim pojmom Béton décoratif odnosno Beton cire tj.’Ulašteni beton’ i da je jako teško napisati na našim stranicama koliko točno košta m2 s obzirom na sve mogućnosti koje imamo na raspolaganju(a s time i količina raznih korištenih materijala). Stoga se nemojte ustručavati kontaktirati nas sa upitom vezan uz vaš projekat ili ideju.

Pročitajte više:

Izvor: TERRA SOL d.o.o.

TERRA SOL d.o.o.
TERRA SOL d.o.o.
Prodaja materijala, edukacija primjene i mogućnost izrade cijelog projekta na području cijele Hrvatske i navedenih zemalja.
Izdvajamo

Izdvojeni proizvodi