1. Pripremni radovi
Prije ugradnje opeku je potrebno dobronamoćiti i odprašiti, a najbolje je polijevati je u paleti nekoliko minuta vodom iz cijevi za polijevanje, te je nakon toga ostaviti, da odstoji 15 – 20 minuta. Polijevanje se izvodi kako tijekom zidanja opeka ne bi povukla vlagu iz morta te tako oslabila njegova vezivna svojstva. Za polijevanje opeke nije dozvoljeno korištenje morske ili nečiste vode.
2. Postavljanje horizontalne hidroizolacije
Nakon izrade temelja i podne ploče, potrebno je postaviti horizontalnu hidroizolaciju kako zidovi ne bi povlačili vlagu iz zemlje. To je vrlo bitno iz razloga što tako spriječavamo skupocjeno naknadno saniranje vlažnih zidova. Za hidroizolaciju upotrebljava se polimerni premaz. Hidroizolacija se najprije postavlja preko tamelja ispod zidova, tako da je prema unutrašnjoj strani šira za caa 15 cm od zida za kasniji preklop s izolacijom poda.
3. Izravnavajući sloj morta
Nakon postavljanja hidroizolacije potrebno je označiti položaj i debljinu zidova prema projektu. Prije podizanja zida potrebno je izravnati podlogu. Površina se izravnava mortom koji se nanosi u debljini zida, a debljina podložnog morta mora iznositi najmanje 1 cm. Mort mora biti minimalno M5. Za izravnavajući sloj morta može se također koristiti predgotovljeni POROTHERM toplinski mort TM 50..
4. Zidanje prvog reda
Na izravnavajući sloj morta stavljamo Porotherm S opeku. Opeke se slađu jedna do druge sistemom pero utor. Prilikom postavljanja prvog reda opeke nužno je paziti, da se opeka pravilno postavi upotrebom libele kako bi se izbjegle moguće pogreške.
5. Mort
Mort nanosimo na horizontalnu sljubnico po cijeloj širini zidnog elementa sa žlicom za zidanje. Debljina morta je između 8 – 10 mm. Prilikom zidanja mortni džep zapunjavamo mortom. Koristiti toplinski mort POROTHERM jer se na taj način ostvaraju dodatne uštede energije oko 15%..
6. Zidanje
Zidanje nastavljamo normalnim zidarskim vezom s minimalnim preklapanjem od 30%, a Porotherm S opeka postavlja se jedna do druge i spaja se spojem pero utor. Tijekom zidanja ravnost površina kontrolira se zidarskom libelom uz upotrebu gumanog čekića. Visinu zida treba kontrolirati letvom na kojoj su označene vrijednosti višinskog rastera – 25 cm i poravnati gumenim čekićem, a duljinski raster treba kontrolirati letvom na kojoj je označen duljinski raster – 12,5 cm. Zimi se ne smije zidati kada su temperature ispod 5°C.
NAPOMENA
Zaštitne trake i foliju obavezno odrezati i odložiti na mjesto za odlaganje otpada te nikako ne paliti jer se sagorijevanjem oslobadaju za čovjeka i prirodu štetni plinovi!
Važno je znati
Zidarski radovi moraju se izvesti solidno i stručno prema važečim propisima i pravilima dobrog zanata. Prilikom izvođenja zidova zgrada izvođač se mora pridržavati sljedećih mjera:
- zidanje se mora izvoditi pravilnim zidarskim vezovima, a preklop mora iznositi najmanje jednu četvrtinu duljine zidnog elementa >od 30%.
- ako se zida zimi treba zidove zaštiti od mraza, zidovi čije izvođenje nije završeno prije nastupanja zimskih mrazova moraju se zaštiti na odgovarajuči način, zimi se ne smije zidati kada su temperature ispod 5°C.
- svako naknadno bušenje ili izrada užljebina u zidovima zgrade koje nije bilo predviđeno projektom, može se izvoditi samo uz pismenu suglasnost projektanta.
- 4 poprečni i uzdužni zidovi moraju na spoju biti međusobno povezani zidarskim vezom, a za pregradne zidove treba ispustiti zupce u nosivom zidu na svaki drugi red za 1/2 opeke
- zidovi uz vertikalni serklaž mogu se također zupčasto izvesti.
- prije ugradnje opeku je potrebno dobro namočiti. Najbolje je polijevati ju u paleti nekoliko minuta vodom iz cijevi za polijevanje, a nakon toga ju ostaviti 15 – 20 minuta. Polijevanje se izvodi kako tijekom zidanja opeka ne bi povukla vlagu iz morta te tako oslabila njegova vezivna svojstva. Za polijevanje opeke nije dopušteno korištenje morske ili nečiste vode.
- za zidanje preporuča se upotreba predgotovljenog POROTHERM TM toplinskog morta.
- poroziranu opeku, kakva je POROTHERM opeka nije dopušteno razbijati zidarskirn čekičem, već ju treba rezati pilom za rezanje opeke.
Opeku je potrebno zaštititi od vlaženja već pri skladištenju, a gotov zid treba zaštititi od kiše tako da je odvodimo od zida. Treba paziti da voda ne zađe u vertikalne šupljine zida, jer dulje zadržavanje vode u tim šupljinama može izazvati topljenje topivih soli iz opeke ili morta. Kada te soli izađu na površinu mogu izazvati iscvjetavanje. S dijelova zida koji iscvjetavaju potrebno je skinuti sloj istaloženih soli suhim četkanjem tvrdim četkama, a nakon toga se zid može premazati sredstvom protiv iscvjetavanja. Važno je napomenuti da ova pojava, ako se pravilno sanira, nema utjecaja na fasadu.
Žbukanje
Zidna površina mora biti suha, čista, bez masnih mrlja, hrapava i bez prašine. Ukoliko je došlo do iscvjetavanja, kad se zid osuši, treba gornji sloj odstraniti četkom. Površina ne smije biti smrznuta. Kada postoji opasnost od noćnog smrzavanja ne smije se žbukati. Temperatura jedan dan prije žbukanja, za vrijeme žbukanja i dva dana poslije žbukanja ne smije pasti ispod 5°C.
Na vanjsku stranu opečnog zida prvo se nanosi cementni špric u debljini 0,3 cm. Ukoliko je zid od POROTHERM opeke, dovoljno je na sloj cementnog šprica nanijeti laganu žbuku debljine 1,5 do 2,5 cm. Ukoliko se želi postiči bolja toplinska izolacija zida, treba žbukati toplinskom podložnom žbukom. Na podložnu žbuku nanosi se fasadna žbuka. S unutarnje strane zida nanosi se lagana žbuka u debljini min. 1 cm (za vanjske se zidove zbog zvučne izolacije preporučuje nanijeti barem 1,5 cm), te završni sloj unutarnje žbuke.
Pri žbukanju se treba držati uputa proizvođača žbuka. Između žbukanja pojedinih slojeva zida potrebno je čekati određeno vrijeme, ovisno o tipu žbuke i debljini sloja žbuke. Vrijeme čekanja je min. 5 dana za sloj žbuke od 10 mm.
Učvršćenje opreme na ziđe
Na gotovo ziđe često se želi objesiti namještaj ili oprema. Dok je to kod AB konstrukcija jednostavno, kod zidnih konstrukcija može doči do problema ako su oprema iti namještaj teški. Problem je moguče riješiti dugačkim vijcima i njihovim plastičnim ovojnicama (tiplama). Drugi prikladniji način je injektiranje mase u mrežicu koja kao balon ispuni šupljine zidanog elementa. Injektirana masa kasnije otvrdne i bolje drži vijak. Riješenje učvršcenja opreme za zid se može potražiti i u ugradnji specijalnih vijaka u sljubnice morta tijekom zidanja na koje se kad ziđe očvrsne mogu vješati elementi.
Učvršćenje u zid od opeke