Događaji u Kupskoj ulici u Zagrebu, pri čemu je došlo do urušavanja kuća i gubitka stanova nedužnih građana, pokazali su da je građevinski posao pun iznenađenja kako za graditelje tako i za neposredne susjede, pa često i ostale sudionike u gradnji (investitore, projektante i dr.). Jasno je da je u ovakvim slučajevima došlo do drastičnog uništenja nekretnina i njihovog gubitka, ali je dobar trenutak na upoznavanje sa jednim postupkom koji je u praksi vrlo koristan.
Da bi se takvi događaji preduhitrili i da bi se provela kakva takva pravno-vještačka zaštita, potrebno je provesti tzv. prethodno osiguranje dokaza. Prethodno osiguranje dokaza možemo nazvati i prethodno utvrđivanje činjeničnog stanja i "osiguranja istine" koje je potrebno provesti u gotovo svakom građevinskom poduhvatu.
Postupak se sastoji u tome da se prije početka bilo kakvih graditeljskih radova izvrši vještačko osiguranje na način da se "zamrzne" nekretnina (i okolo nje) i utvrdi pravo činjenično stanje nekretnine. Nakon završetka radova (ili pojedinih faza radova koje vještak može procijeniti) analizira se izvršeno i usporedi sa onim od prije početka građevinskih radova. Takav pristup garantira graditeljskom izvoditelju, investitoru ili neposrednom susjedu dokaz u njihovu korist i veću mogućnost u sudskim postupcima gdje se traži naknada štete.
Eventualnu štetu je kasnije teško dokazati i analizirati ukoliko se ne radi prethodno osiguranje dokaza. Provođenje prethodnog osiguranja dokaza preporuča se na mjestima gradnje za koje se, po vještačkom iskustvu, pretpostavlja pojava naknadnih šteta (pukotine, lomovi i sl.), a to su razne adaptacije i rekonstrukcije postojećih objekata okruženih većim brojem susjeda. Prethodno osiguranje dokaza nije samo po sebi obrana od tužbi ili mogućeg suda, međutim taj postupak je dobro polazište za postavu adekvatne obrane i efikasno evidentiranje šteta nastalih prije započinjanja radova i poslije.
Isto tako, provođenje tog postupka je dobar psihološki moment prema potencijalnim tužiteljima koji onda teže postavljaju argumente tužbe. Rezultat provođenja postupka prethodnog osiguranja dokaza je namijenjen investitorima, građevinskim izvoditeljima i susjedima podjednako. Investitorima je prikladan zbog lakšeg reguliranja vlasničkih prava (nemogućnost upisa u zemljišne knjige ako postoji teret žalbe na građevnoj dozvoli) i time financijsku uštedu.
Građevinskim izvoditeljima prikladan je jer preuzimanjem građevinskih poslova preuzimaju i odgovornost za učinjeno. Susjedima zbog toga što na taj način mogu lakše dokazati svoja prava i tražiti naknadu štete. Građevinski izvoditelji i investitori moraju biti svjesni da za početak gradnje nije dovoljno samo osigurati građevnu dozvolu i financiranje objekta nego i osigurati adekvatnu pravno-vještačku zaštitu.
Autor: mr. Zlatko Omerhodžić, dipl.ing.građ.