Kina je kolijevka izrade porculana i porculanskih predmeta i ukrasa, tradicije koja seže u doba dinastije Shang, od 1600. do 1046 pr. Kr. Izvoz porculana započeo je u razdoblju od 618. – 907. kada je pronašao put do islamskog svijeta, u kojem je ovaj materijal bio izuzetno cijenjen.
Porculan je najfinija vrsta keramike dobivena zagrijavanjem mješavine kaolina, kvarca i vapnenca na vrlo visokim temperaturama, od 1200 do 1400°C. Čvrstoća, snaga i prozirnost porculana u odnosu na druge vrste keramike proizlazi uglavnom iz vitrifikacije i formiranja mineralnog porculanita pri navedenim temperaturama.
Današnji naziv ovog materijala dolazi od talijanske riječi porcellana koja označava kućice morskih puževa, na koje porculan izgledom i prozirnošću uvelike nalikuje. Glavna svojstva porculana su niska propusnost i elastičnost, znatna čvrstoća, tvrdoća, žilavost, bjelina i prozirnost te visoka otpornost na kemijska sredstva i termičke šokove.
2015. srušen je rekord – najveća porculanska vaza na svijetu, visoka oko 8 metara, izrađena je za potrebe izložbe „Svijet porculana" u dvorcu Leuchtenburg u Thüringenu. Kavkaski umjetnik Alim Pasht-Han osmislio je 7,90 m visok eksponat u suradnji s poznatim proizvođačem porculana vrlo duge tradicije, Reichenbachom, a poseban doprinos pružila je i Sika Germany osiguravši dokazane i pouzdane Sikaflex® proizvode pomoću kojih je vaza i nastajala, dio po dio.
Do tada, svi su pokušaji povezivanja porculanskih komadića na ovoj monumentalnoj vazi propali, ali zahvaljujući Sikaflex® ljepilima pronađeno je rješenje. Jedinstveni dizajn sastoji se od 360 porculanskih dijelova u obliku košnice, slaganih jedan na drugi u čak 13 slojeva te dodatno osiguranih s unutarnje strane Sikaflex® ljepilima. Umjetnik je inspiraciju pronašao u prirodi; u izradi se oslanjao na svojstva pčelinjih saća i konjskog repa što mu je omogućilo da inače krhkom porculanu pruži potrebnu stabilnost i veličinu kako bi stvorio vazu.
360 porculanskih dijelova u obliku košnice zalijepljeno je pomoću Sikaflex® ljepila u najveću porculansku vazu na svijetu.
Motivi na saćama, ručno oslikani, također su preuzeti iz prirode. U oslikavanju, umjetnik se odlučio na tradicionalne boje za porculan – kobalt plavu i zlatnu. Nakon više od godinu i pol provedenih u dizajniranju i izradi, u travnju 2015. vaza je bila spremna za prezentaciju na izložbi u Leuchtenburgu.