Vlažan podrum ili prizemlje stambenih i poslovnih objekata – Sika sustav sanacijske žbuke i prekida kapilarne vlage:
Kod starih konstrukcija, poglavito onih zidanih opekom, nakon dugog vremenskog perioda objekta u korištenju, dolazi do "zamora" ili trošnosti starog sloja hidroizolacije te se vlaga počinje penjati vertikalno po konstrukciji noseći sobom topive soli koje počinju destruktivno djelovati na vertikalnu zidanu konstrukciju, odnosno, izvornu građu iz opeke. Razornost soli se ogleda u mrvljenju i ljuštenju (osipavanju i nestajanju građe) ugrožavajući tako na kraju samu nosivost konstrukcije. Uz opasnu štetu na konstrukciji, pojavljuju se ružni estetski momenti koji imaju za rezultat opasne negativne zdravstvene posljedice. Neugodni mirisi, plijesan i gljivice mogu biti izuzetno opasni za malu djecu i stariju populaciju jer direktno negativno utječu na respiratorne organe i njihovu funkciju.
Ovisno o kompletno snimljenoj problematici na objektu, postoji nekoliko načina da se pristupi sanaciji. Pri tome je važan stupanj oštećenja konstrukcije, pozicija , stupanj opterećenja vlagom, kao i konačno željen završni izgled (obloge podova i zidova). Kombinacijom prekida kapilarne vlage Silanskom kremom SikaMur Injectocream- 100 i završnim brtvljenjem zidova cementnim mortom SikaSeal- 100 omogućuje se boravak korisnicima u suhom i ugodnom prostoru.
Prekidom kapilarne vlage injektiranjem silanske kreme SikaMur Injectocream-100 sprječava se dizanje vlage i topivih soli, te se injektiranjem završava 1. korak sanacije. U 2. koraku sanacije, izvodi se postupak brtvljenja zida od opeke nanošenjem cementne žbuke protiv kapilarne vlage SikaSeal- 100. Prije nanošenja žbuke potrebno je pripremiti zid, skidanjem slojeva i čišćenjem dok se ne postigne otvorena struktura.
Skidanje slojeva do opeke
Po potrebi reprofilacija/poravnavanje površine
Na očišćeni zid od opeke nabacuje se gleterom ili nanosi grubom četkom sanacijska žbuka Sika Seal 100 u 2 ili 3 radna koraka, ovisno o opterećenju vlagom. Ukoliko se želi postići gladak završni sloj, posljednju ruku treba izvoditi glatkim gleterom. Dalje se zid može žbukati završnom unutarnjom ili vanjskom žbukom.
Nanošenje grubom četkom
Vlaženje radi postizanja dostatne hidratacije
Završna žbuka
Kako se radi o cementnom proizvodu, važno je voditi pažnju kako ne bi došlo do pucanja ili pojave vlasastih pukotina dostatnom hidratacijom, što se može postići vlaženjem npr. špricom za vinograd ili voćnjak,vlaženjem spužvom, ili korištenjem zaštitne folije.
Ovakvim se sustavom iskušanim na mnogim podrumima zidanim opekom postiže optimalno rješavanje problema s vlagom u prizemnim ili podrumskim dijelovima objekata.