U situacijama kada se požar u zgradi može proširiti iz donjih etaža prema gornjim, prikladna prepreka širenju smrtonosnog ugljičnog monoksida može biti ugradni vatrozaštitni sifon.
Iz mnogih nam je predavanja u školi poznat način širenja vatre u zgradama te, sasvim sigurno, najvažniji medij za slučajeve kada se vatra iz 'dobrog sluge' pretvori u 'lošeg gospodara' – svježi zrak. Jesmo li poduzeli baš sve u zaštiti prigodom projektiranja stambene zgrade ili, pak, za sigurnost života ukućana prigodom preuređenja kupaonice? Jesmo li mislili na sifon?
Naime, upravo je ta rupa u kupaonskom podu neopravdano zanemarena u trenucima dok biramo kakvoću i boju keramičkih pločica za podove i zidove, oblik kade ili blještave armature za prostoriju u kojoj provodimo značajan dio svojeg života. No, prema njemačkim statistikama, tijekom požara u stanovima i kućama godišnje pogiba više od 600 stanara, dok je približno 60 tisuća ukućana lakše ili teže ozlijeđeno. Velika većina – njih 95 posto – stradava od zagušljivih smrtonosnih plinova koji se razvijaju tijekom požara, najčešće CO -ugljičnog monoksida, a posljedice su i nakon kraćeg udisanja nesvjestica te ubrzo i smrt. Svaka prepreka smrtonosnom plinu može nam dati nekoliko dragocjenih trenutaka za sigurno izvlačenje iz opožarenih prostorija.
U situacijama kada se požar u zgradi može proši riti iz donjih etaža prema gornjim prikladna prepreka širenju dima može biti ugradni vatrozaštitni sifon, zajednički proizvod tvrtki HL i Dallmer. U ovom tekstu prikazujemo odvodni vatrozaštitni element za tuš, koji funkcionira prema jednostavnom načelu – toplina vatre ispod njega otapa svojevrsni ovratnik u strukturi sifona, koji ubrzo zatvara dovod plinova. Srž ovog sustava je materijal koji bubri, zatvoren u metalnom kućištu sifona. Na temperaturi od približno 150 stupnjeva materijal počinje intenzivno bubriti i ubrzo zatvara sifonski odvod.
Pored visoke sigurnosne razine, vatrozaštitni sifon odlikuje jednostavna montaža: moguća je ugradnja u plastične podne odvode, instalacija je moguća bez alata, a pogotovo bez bušenja te precizno ispunjava odvod bez dodatnih oplata i prilagodbi.
Izvor: časopis PRO GRADNJA