Suvremeni uvjeti građenja traže što jednostavnije i brže tehnološke postupke uz optimalno zadovoljenje svih zahtjeva građevina u smislu funkcionalnosti i stabilnosti. Za izvedbu manjih stambenih građevina, obiteljskih kuća i (manjih) višestambenih zgrada, razvili su se različiti polumontažni stropni sustavi.
Jednostavni su za izvedbu, zahtijevaju malo dodatne opreme (oplata, skela) i nije potrebna specijalizirana radna snaga. Uvjeti fizike zgrade; toplinska i zvučna izolacija te uvjeti vibracija, zadovoljeni su odabirom odgovarajućih gradiva i prikladnim oblikovanjem struktura. Jedan od najpoznatijih i najčešći u primjeni su stropovi sustava POROTHERM.
U projektnoj obradi stropnih POROTHERM stropova treba izvršiti propisane proračune:
- Računsku provjeru graničnih stanja nosivosti (provjera na slom). U toj računskoj provjeri, projektanti za veće raspone trebaju ispitati glavne vlačne napone (posmike).
- Računsku provjeru graničnih stanja uporabljivosti, što se svodi na kontrolu progiba.
Probleme progiba stropa moguće je razriješiti na jedan od sljedećih načina:
- nadvišenjem stropa u fazi izvedbe,
- povećanjem visine stropa,
- povećanjem armature,
- ostvarivanjem djelomične ili pune upetosti (kontinuiteta) na ležajima.
Opterećenja POROTHERM stropa treba uzeti prema stvarnoj strukturi stropa u cjelini, sadržajima građevine te prema propisima. Međukatne i tavanske konstrukcije imaju bitne razlike u stalnom i korisnom opterećenju.
Utopljene grede u POROTHERM stropu tj. skrivene grede u debljini stropa, primjenjuju se ispod povećanih linijskih i točkastih opterećenja te kao grede kraćih raspona koje su okomite na osnovne POROTHERM gredice. Pri sanaciji građevina, ležajeve POROTHERM stropa treba izvesti u već postojeće zidove, pa je izvedba takvih ležajeva relativno zahtjevna.
Osnovni elementi stropnog sustava POROTHERM (SPOG) su prednapete opečene gredice (POG) POROTHERM
i opečni ispunski blok (IB) POROTHERM 60. Dva elementa koji ih nadopunjavaju i čine cjelovit sustav jesu: POROTHERM serklaž – pomoćni element i idealno rješenje za toplinsku izolaciju stropne konstrukcije koji ujedno služi kao izgubljena oplata u fazi izvođenja horizontalnog serklaža stropa i POROTHERM podložak – izgubljena oplata za izvedbu poprečnog betonskog rebra za ukrućenje koje se izvodi za raspone stropa veće od 3,0 m.
Nosivost stropnog sustava POROTHERM određena je statičkim proračunom i ispitivanjima provedenim u IGH Zagreb. U skladu s revidiranim statičkim proračunom i provedenim ispitivanjima izdao je IGH Tehničko dopuštenje za uporabu prednapetih gredica u stropnom sustavu POROTHERM koje ispunjavaju zahtjeve u pogledu mehaničke otpornosti i stabilnosti kao svojstva bitnog za građevinu. Stropna konstrukcija može se izvesti s jednostrukim i dvostrukim gredicama. Sustav s dvostrukim gredicama ima povećanu nosivost, a prikladan je za preuzimanje opterećenja pregradnih zidova postavljenih u smjeru raspona.
Prikaz stropova s jednostrukim gredicama
Poprečni presjek stropa – razmak gredica 60 cm
Tablica nosivosti stropova s razmakom gredica od 60 cm
*Broj označuje broj žica promjera 2,5 mm u gredici
**zaokruženo na 0,5 kN/m2
Prikaz stropova s dvostrukim gredicama
Poprečni presjek stropa – razmak gredica 60 cm
Najveći proračunski rasponi stropa s dvostrukim gredicama za stambene zgrade
*nisu uključeni pregradni zidovi u smjeru raspona stropa osim laganih zidova od gipsanih ploča
Tablica nosivosti stropova s dvostrukim gredicama za uporabna opterećenja Q