Ostala vještačenja su stručni nalazi i mišljenja napravljeni od strane sudski ovlaštene stručne osobe (sudskog vještaka) o nekim događajima ili pojavama, a vezana su za neku specijalnost (graditeljstvo, medicina, promet itd.). Takvi stručni elaborati mogu služiti kao dokaz na Sudu ali mogu služiti i za sve druge stručne potrebe kako je na ovim stranicama objašnjeno.
Pod ostalim vještačenjima se najčešće podrazumjeva slijedeće:
- Prethodno osiguranje dokaza (prethodno utvrđivanje činjeničnog stanja)
- Naknadno osiguranje dokaza (naknadno utvrđivanje činjeničnog stanja)
- Arbitraža i mirenje
Osiguranje dokaza je pravni postupak na osnovu kojeg Sud utvrđuje činjenično stanje i istinitost navoda iskazanih u tijeku postupka. Takvo osiguranje dokaza provodi ovlašteni sudski vještak, koji je na taj način produžena ruka Suda i gdje se njegov vještački nalaz (stručno mišljenje i često fotografije) koristi u daljnjem tijeku postupka.
Prethodno osiguranje dokaza (prethodno utvrđivanje činjeničnog stanja)
Prethodno osiguranje dokaza (prethodno utvrđivanje činjeničnog stanja) je važan postupak "osiguranja istine" potrebno za građevinsko poslovanje kako pravnih tako i fizičkih osoba. Često je potrebno, prije početka bilo kakvih graditeljskih radova, izvršiti vještačko osiguranje na način da se "zamrzne" nekretnina (i okolo nje) i utvrdi pravo stanje. Nakon završetka radova (ili pojedinih faza radova koje vještak može procjeniti) analizira se izvršeno i usporedi sa onim od prije početka građevinskih radova. Takav pristup garantira graditeljskom izvoditelju i investitoru dokaz u njihovu korist i veću mogućnost obrane od tužbi za naknadu štete.
Eventualnu štetu je kasnije teško dokazati i analizirati ukoliko se ne radi prethodno osiguranje dokaza. Provođenje prethodnog osiguranja dokaza preporuča se na mjestima gradnje za koje se, po vještačkom iskustvu, pretpostavlja pojava naknadnih šteta (pukotine, lomovi i sl.), a to su razne adaptacije i rekonstrukcije postojećih objekata okruženih većim brojem susjeda (potencijalnih podnositelja tužbi). Prethodno osiguranje dokaza nije samo po sebi obrana od tužbi ili mogućeg Suda, međutim taj postupak je dobro polazište za postavu adekvatne obrane i efikasno evidentiranje šteta nastalih prije započinjanja radova i poslije. Isto tako je provođenje tog postupka dobar psihološki moment prema potencijalnim tužiteljima koji onda teže postavljaju argumente tužbe.
Rezultat provođenja postupka prethodnog osiguranja dokaza je namijenjen investitorima i građevinskim izvoditeljima podjednako. Investitorima je prikladan zbog lakšeg reguliranja vlasničkih prava (nemogućnost upisa u zemljišne knjige ako postoji teret žalbe na građevnoj dozvoli) i time financijsku uštedu. Građevinskim izvoditeljima jer preuzimanjem građevinskih poslova preuzimaju i odgovornost za učinjeno. Građevinski izvoditelji i investitori moraju biti svjesni da za početak gradnje nije dovoljno samo obezbjediti građevnu dozvolu i financiranje objekta nego i osigurati adekvatnu pravno-vještačku zaštitu.
Naknadno osiguranje dokaza (naknadno utvrđivanje činjeničnog stanja)
Naknadno osiguranje dokaza (naknadno utvrđivanje činjeničnog stanja) provodi se tamo gdje nalaz i mišljenje vještaka služi kao dokazno sredstvo (na Sudu, u sporu i sl.). Osiguranje dokaza provodi se tamo gdje se želi zabilježiti neki događaj (datum i sat) i istog vještački evidentirati, a i tamo gdje se traži analiza nekog događaja (uzroci, posledice i mjere sanacije).
Naknadno osiguranje dokaza provodi se u slijedećim okolnostima:
- utvrđivanje količine i vrijednosti do sada izvedenih radova na nekretnini (utvrđivanje stupnja dovršenosti nekretnine)
- utvrđivanje količine i vrijednosti radova potrebnih za dovršenje nekretnine
- utvrđivanje kvalitete izvedenih radova na nekretnini (utvrđivanje nedostataka na nekretnini). Vještak provodi analizu uzroka nekvalitete u graditeljstvu o čemu donosi stručno mišljenje tj. dali je nekvaliteta nastala: poslije djelovanja "više sile" (razne nepogode, poplave, potresi i sl.), poslije loše izvedbe građevinskih radova, poslije uporabe loših građevinskih materijala, nakon ostalih specifičnih uzroka. Poslije analize uzroka nekvalitete može se provesti procjena troška sanacije.
- utvrđivanje realne cijene pojedinih građevinskih radova, grupe radova, uporabljenog građevinskog materijala i opreme
- utvrđivanje kompletnih građevinskih troškova (od projekta, građenja pa do održavanja) koju je klijent imao na nekretnini
- utvrđivanje stvarnih mjera nekretnine i obračun površina prema HRN i ISO standardima. Vještak provodi obračun površina nekretnine koji se sastoji od izmjere nekretnine, izrade obračuna netto korisne površine i stvarne površine nekretnine, izrade tlocrta nekretnine. Takav vještački izrađen Elaborat se može predati u Gruntovnicu kao promjena stanja površina. Dok se ne riješi promjena stanja u Gruntovnici posjedujete dokaz o promjeni površina od sudski zakletog vještaka i posjedujete uruđbeni broj pod kojim je Gruntovnica zaprimila predmet (što je isto dokaz istinosti činjenica iz Elaborata).
- utvrđivanje zbivanja i odgovornosti na gradilištu, tijekom vremena, na temelju uvida u tehničku dokumentaciju (projekti, građevinska knjiga, građevinski dnevnik, razni zapisnici i sl.).
- utvrđivanje postojećeg stanja (sve ostalo nespomenuto) prilikom preuzimanja konkretne nekretnine od strane klijenta
Arbitraža i mirenje
Vještak na osnovu provedenog osiguranja dokaza iz gore navedenih tema može provesti arbitražu i mirenje. Arbitraža i mirenje su procesi aktivnog posredovanja u sporovima (investitor – izvoditelj – projektant i ostali specifični sudionici) u smjeru zadovoljavanja svih strana u sporu.
Autor: mr. Zlatko Omerhodžić, dipl.ing.građ.