U svakodnevnom se rješavanju mogućnosti pričvršćivanja prije svega mora ispitati vrsta i nosivost podloge. Pritom je najvažnija procjena jačine i načina opterećenosti ovisno o predmetu koji se kani pričvrstiti
Instalateri svakodnevno moraju nešto pričvrstiti na zidove i podloge različite čvrstoće, bilo da je riječ o vodovodnoj cijevi, instalaciji za grijanje, umivaoniku, držaču za ručnike, cijevi za plin ili bojlere. Pritom se susreću s različitim podlogama. U novogradnjama je to najčešće betonska podloga, dok u potkrovljima i u starim zgradama najčešće nailaze na ciglu ili gipsane ploče. Bez obzira na podlogu, bitno je pitanje koji tipl (učvrsnicu) mora upotrijebiti. Nosivost jednog tipla ne može biti ista za sve podloge.
PROCJENA NOSIVOSTI PODLOGE
Tipl namijenjen čvrstoj podlozi nije pogodan za gipsane ploče, koji će već pri opterećenju većem od sedam kilograma popustiti. Isto tako posebni je tipl za gipsani karton potpuno nekoristan za porozni (plinski) beton jer su njegova dobra svojstva tu neprimjenjiva. Zbog toga se u svakodnevnom rješavanju mogućnosti pričvršćivanja prije svega mora ispitati vrsta i nosivost podloge. Pritom je najvažnije sagledavanje jačine i načina opterećenja ovisno o predmetu koji se pričvršćuje. Tek nakon toga može se izabrati pravilni tipl za pričvršćivanje.
Slika 1: Tipl za opću primjenu postiže u mrežastim ili rupičastim podlogama izvanrednu nosivost zbog svog trodijelna širećeg podupirača. Primjenjiv je i za betonske i čvrste zidne podloge, zbog čega je i dobio naziv "općeprimjenjiv". Posebne izvedbe su dobre i za podloge od gipsanih ploča.
U pravilu, dobra podloga za pričvršćivanje nisu ni pločice ni mort-fuge. Jačina (debljina) podloga mora se procijeniti zbog odabira tipla koji će premostiti takvu podlogu, odnosno, u takvom zidu treba procijeniti potrebnu dubinu tipla kako bi izdržao i podnio opterećenje. Za podlogu od šupljikava kamena i kamena s komorama najbolji su univerzalni tipli. Ovisno o brazdi u kamenu, takav tipl raširi svoje podupirače ili ih savija u svojevrsni čvor prilikom izvlačenja vijka (vidi sliku 1). U slučaju šupljikava kamena debljine zida potrebno ga je zbog pre-dostrožnosti pričvrstiti iza vanjske brazde. I za tu namjenu je nabolje upotrijebiti univerzalni tipl.
Slika 2: Super općeprimjenjivi tipl sa spiralnom oprugom. Uvija se u čvor na stražnjoj strani suhih i zidnih ploča, kao i u šuplju kamenu ili kamenu s pukotinama. Osim toga, pogodan je i za većinu vrsta vijaka (vijci za napregnute ploče, za drvo, višenamjenski građevinski vijci, univerzalne vijci). U dugačkoj izvedbi pogodan je i za porozni beton (plinski beton).
Za učvršćivanje, pak, u šupljikavom kamenu izrazito je bitan način bušenja. Ono treba biti ravnomjerno, kao što se kaže "u hodu", bez udaraca i čekića. Tako se izbjegava prevelika šupljina, odnosno takozvane građevinske pukotine. Ako su izbušene šupljine prevelike, prilikom zavrtanja vijka tipl će se okretati i značajno smanjiti nosivost. Prilikom pričvršćivanja na podlogu od šuplja kamena treba pažljivo i pravilno procijeniti i dužinu vijka, kako bi se tipl u pukotini pravilno raširio ili savio u čvor i postigao potrebnu nosivost.
U takvim podlogama bolje je primijeniti univerzalne tiple no standardne, koji se mogu proširiti. Ako se ipak primijeni standardni tipl, njegova dužina (proširenje) mora dopirati u najmanje dvije brazde.
Slika 3: Tipl za metalne šupljine preuzima veliko opterećenje. Njega se učvršćuje s pomoću odvijača za vijke ili s aku-odvijačem s malim brojem okretaja. Može se postaviti i uporabom posebno namijenjenih montažnih kliješta.
UČVRŠĆIVANJE U PLOČE I ZIDNE PLOČE
Gipsane kartonske ploče vrlo su tanak građevni materijal i njihova je nosivost uglavnom veoma ograničena (gipsana jezgra). One se polažu izravno na zid (za pokrivanje neravnih zidova prilikom saniranja starih građevina) ili za pre-gradnju.
Za sva uobičajena pričvršćivanja preporučuju se tri vrste tipla: univerzalni, specijalni, tipli za šupljine u metalu i tipli za gipskartonske ploče (za lagana opterećenja). Univerzalni tipli će na pozadini građevne ploče stvoriti čvor, a tipli za metal izravno će se usidriti na pozadini metalne ploče i u odnosu na univerzalne tiple moći će podnijeti i do 40 posto veće opterećenje (vidi sliku 2, 3 i 4).
Na stropovima, pak, treba odabrati učvršćivače za metal. Osim što je njihova nosivost veća nakon odvrtanja vijka, kad ga se želi izvaditi tipl ostaje još uvijek čvrsto u podlozi i može opet bilo kad preuzeti nosivost. U slučaju nekih građevnih radova primjena učvršćivača za metal je određena propisima (primjerice, u školama, dječjim vrtićima, prodavaonicama i sl.). Osim toga, u prostorima gdje se moraju poštivati protupožarni propisi moraju se općenito primijeniti učvršćivači za metal.
Slika 4: Tipl s poklopljenom oprugom ubraja se među pričvršćivače za šuplje metalne podloge. Osim za pričvršćivanje na strop (kao što je prikazano na slici) može se primijeniti i za veliko opterećenje na dvostruko popločenim zidovima.
TIPLI ZA TLAČNI PRITISAK
Dvodijelni tipli od umjetnog materijala postižu u čvrstim podlogama (beton i puni zidovi) visoku nosivost tlačnim pritiskom (podupiranjem). No, kako su namijenjeni samo visokoj gustoći građevnog materijala za zidove njihova je primjena na to i ograničena. Za razliku od spomenutih, univerzalni tipli od umjetnog materijala primjenjivi su osim kod betona i punih zidova i kod šuplja kamena i kamena s pukotinama, kao i kod svih poznatih vrsta zidnih ploča (gipskarton, gipsano vlakno, šperploče). Konstrukcija s mogućnošću stvaranja čvora to omogućava.
Izvor: časopis PRO GRADNJA