U nezaustavljivim trendovima kontinuiranog rasta cijena energije, troškovi zagrijavanja objekata zimi te hlađenja ljeti predstavljaju najveću financijsku stavku u kućnom budžetu svake obitelji. Samim time, toplinska izolacija na fasadama više nema alternativu jer ukoliko je kvalitetno izvedena doprinosi energetskoj učinkovitosti objekta s oko 40 posto uštede energije u odnosu na objekt bez dobre fasade.
Optimalna fasada za pojedini objekt je ona fasada koja zadovoljava zadane parametre toplinske provodljivosti, koji se pak postavljaju s obzirom na lokaciju, tip i namjenu objekta te vrstu konstrukcije. Zato je kod odabira fasada najvažnije dobro planirati i to na temelju informacija o temperaturi na kojoj se objekt grije, visini objekta i vrsti krova te izloženosti fasadnih ploha utjecaju atmosferilija.
U paleti različitih materijala dostupnih za izolaciju objekta, najčešće se pojavljuju dva osnovna – EPS, tj. ekspandirani polistiren poznatiji kao stiropor, i mineralna vuna. Prednost fasada na EPS-u je u jednostavnosti ugradnje, povoljnijoj cijeni, maloj ukupnoj masi te velikom izboru završnih žbuka koje se na takve sustave mogu ugraditi. Zato su fasadni sustavi na EPS-u odlično rješenje za veliki broj stambenih objekata, posebice obiteljskih kuća i objekata do 22 metra visine kojim, osim dugoročne financijske uštede, pružaju znatno kvalitetniju klimu i ugodnost boravka. Današnje tehnologije proizvodnje EPS-a kao izolacijskog materijala omogućuju poboljšane izolacijske karakteristike. One se očituju u nižim koeficijentima toplinske provodljivosti λ koji npr. za EPS s dodatkom grafita postižu vrijednosti od 0,032 W/mK, što je u odnosu na usporedive vrijednosti koje ima primjerice mineralna vuna i do 15 posto bolje. To u praksi znači da se bolja izolacijska svojstva postižu manjim debljinama izolacijskog materijala, što s estetskog i praktičnog gledišta predstavlja prednost.
Optimalna debljina izolacije na objektu ovisi o nekoliko faktora te se izračunava prema klimatskom položaju samog objekta, vrsti i debljini konstrukcije te razini uštede koju želimo ostvariti. U tvrtki JUB izračuni optimalne debljine fasade su besplatni te sadrže cjelovitu specifikaciju potrebnih materijala, tako da kupac na kraju kupuje fasadni sustav sa svim potrebnim elementima.
Važno je znati i da vrhunski proizvođači moraju jamčiti za svoje proizvode, a iskustvo i tehnološka dostignuća potvrda su da će kvaliteta materijala koji se ugrađuje na objekte biti besprijekorna i dugotrajna.
JUB tako svojim klijentima jamči da će fasadni toplinsko izolacijski sustav JUBIZOL zadržati fizikalne osobine čvrstoće najmanje do isteka jamstvenog roka od 10 godina (za određene JUBIZOL sustave i 25 godina) te osnovne funkcionalne osobine deklarirane u važećem europskom tehničkom dopuštenju ETA-10/0334, odnosno Potvrdi o sukladnosti 1/05-ZGP-655. Uz navedeno, investitor može ugovoriti i jamstvo na postojanost nijanse u okviru pravila o izboru vrste i nijanse završnog sloja, garanciju na pojavu algi i plijesni te garanciju na otpornost na udar tuče.
Autor: Ivica Vlahek, voditelj tehničke službe, JUB d.o.o.