Uređenje akvarija vrlo je kompleksan posao. Iako se naoko čiti poprilično jednostavno, bavljenje akvaristikom zahtjeva puno ljubavi i predanosti. Akvarij u suvremenom uređenju interijera ima vrlo bitnu ulogu.

Moderna akvaristika pridaje veliku pažnju sinkronizaciji uređenja akvarija sa interijerom u kojem se on nalazi, stoga se danas na tržištu mogu naći akvariji različitih formata i dimenzija. Od oblika akvarija razlikujemo kutni akvarij, četvrtasti, peterokutni i šesterokutni akvarij. Veličinu akvarija najbolje je odrediti s obzirom na mjesto gdje će se on nalaziti.

S obzirom na sporiju protočnost vode i promjene njenog svojstva velike akvarije je puno lakše održavati. Treba voditi računa da akvarij mora biti na vrlo stabilnom i masivnom postolju ili komodi od punog drva kako ne bi došlo do pada i loma akvarija. Također mjesto koje smo namijenili za postavljanje akvarija ne bi smjelo biti iza vrata ili na nekom prometnijem djelu stana poput hodnika ili stubišta.

Akvarij je najbolje smjestiti u kut sobe na mjesto koje je umjereno osvijetljeno te zaštićeno od propuha, buke i jačih vibracija, kako se ne bi uznemirivale ribice. Prilikom odabira mjesta smještanja akvarija potrebno je voditi računa da bude u blizini utičnice, kako bi se mogli uključiti filtar, grijač, pupica za zrak i rasvjeta.

Osnovna oprema za uređenje akvarija osim njega samog su:

  • grijač
  • filter
  • pumpica za zrak (nije nužno)
  • rasvjeta

Grijač je neophodan element svakog akvarija, pogotovo ako se radi o slatkovodnom, tropskom akvariju. Moderni grijači izrađuju se sa već ugrađenim termostatom koji pokazuje temperaturu vode u akvariju. Optimalna temperatura je 25 °C i rijetko kojoj vrsti riba ta temperatura neće odgovarati. Prije uključivanja u struju grijač je potrebno uroniti u vodu i zatim ga uključiti, kako bi se voda temperirala postepeno.

Filtri se dijele na vanjske i unutarnje filtre, a oblik, dimenzija i vrsta filtra najbolje će se odrediti prilikom kupnje akvarija u nekom od ZOO dućana. Naime, na tržištu postoji čitava paleta filtra i ne može se opravdano reći da li su neki bolji ili lošiji. Odluka o vrsti filtra ovisi i o izgledu akvarija i izgledu filtra. Ukoliko se pridaje velika pažnja estetici akvarija odabrat će se neka od varijanti fantomskog filtra koji ne dolazi toliko do izražaja u akvariju.

Pumpica za zrak je dio koji se može, a i ne mora primarno koristiti pri opremanju akvarija. Suvremeni filtri danas sasvim optimalno opskrbljuju akvarije zrakom, stoga postoji veliki broj akvarija koji niti ne koriste pumpicu za zrak. Svakako je preporučljivo koristiti pumpicu u akvarijima koji su iznimno veliki i gdje ne postoji mogućnost česte promjene vode (npr. uredski akvariji, akvariji u restoranima ili javnim mjestima).

Rasvjeta kao i filtri treba biti prilagođena dimenziji i vrsti akvarija. Moguće je naći rasvjetu u sklopu poklopaca za akvarij ili rasvjetu koja je bez poklopca. Nema pravila koja je bolja, to jednostavno ovisi o afinitetima akvariste koji tip rasvjete će odabrati.

Prilikom odabira akvarija također je važno donijeti odluku kakav akvarij ćemo uređivati i koju vrstu akvarija želimo imati. Osnovna podjela je na slatkovodne i morske akvarije. Nadalje slatkovodni akvariji se dijele na hladnovodne i toplovodne (tropske) akvarije. Uređenje morskog akvarija nešto je skuplja verzija hobija, stoga većina početnika prilikom uređenja prakticira slatkovodne akvarije.

Nastavci:

Akvarij, melem za oko i dušu
Slatkovodni akvariji
Morski akvarij, veliko plavetnilo u kutku sobe
Morske ribice

Marija Šinković Bečić

Izdvajamo

Izdvojeni proizvodi