Pitanje: Čime je napunjen radijator?
Odgovor: Napunjen je termo vodljivim uljem, velike gustoće, koje brzo prenosi toplinu i raspoređuje je po cijelom radijatoru.
Pitanje: U čemu je prednost Viking radijatora pored klasičnog uljnog radijatora?
Odgovor: Prednost je u dizajnu članka, koji ima trostruko veću razvijenu površinu od klasičnog rebrastog uljnog radijatora, te aluminij kao materijal koji je dva i pol puta veću toplinsku vodljivost od željeza, rebrasti dizajn na Viking radijatoru tvori uske kanale za prirodno usmjereno strujanje zraka.
Pitanje: Treba li mijenjati ulje ili bilo kako održavati radijatore?
Odgovor: Radijatori su trajno napunjeni uljem, te nije potrebno nikakvo dopunjavanje niti odzračivanje, vakuumski prostor iznad ulja osigurava prostor za ekspanziju ulja prilikom širenja od topline, tako da radijatori na maksimalnom radnom tlaku imaju tlak podjednak vanjskom tlaku.
Pitanje: Koja je maksimalna, a koja preporučena radna temperatura radijatora?
Odgovor: Preporučena temperatura radijatora je 50 do 60 stupnjeva, a maksimalna radna je 90 stupnjeva, regulacija se vrši okretanjem gumba termostata na traženu vrijednost, dok zaštitni termostat na radijatoru reagira na 100 stupnjeva te privremeno isključuje radijator ukoliko je iz nekog razloga radijator postigao 100 stupnjeva. Sigurnosni termostat se resetira pritiskom na gumb.
Pitanje: Koliko radijatoru treba da postigne radnu temperaturu?
Odgovor: Temperatura od 60 stupnjeva postiže se već za 10 do 15 minuta, ovisno o vanjskoj temperaturi okoline, te radijator zadržava istu toliko vremena nakon što se isključi, prosječni rad grijača je 50% vremena uz konstantnu temperaturu površine +/-10%.
Pitanje: Na koji način su Viking radijatori štedljiviji od drugih načina grijanja?
Odgovor: Izbjegavanjem cijevi i peći, te pumpe, izbjegli smo zagrijavanja koja ne odlaze u prostor, sva energija se pretvara u toplinsku unutar samog radijatora, te kao takva izlazi u prostor uz 0% gubitaka. Aluminijsko tijelo oblikovano u zračne kanale sa izrazito velikom površinom isijavanja, oslobađa veliku količinu niske temperature zraka i velikim volumenom toplog zraka ugodno zagrijava prostor.
Pitanje: Zašto je bitna velika površina grijaćeg tijela?
Odgovor: Radijator je izmjenjivač topline, te kao takav reagira samo na površini gdje dodiruje zrak, ako je dodirna površina zraka i grijaćeg tijela malena, radijator mora biti na visokoj temperaturi da bi miješanjem vrućeg i hladnog zraka postigao toplinu, pri čemu izgara prašina (žuti zidovi iznad radijatora) te se isušuje zrak što šteti svim sluznicama tijela.
Ukoliko je površina grijaćeg tijela velika, onda kroz radijator prolazi ogromna količinu mlakog zraka, koji se prirodno sporom cirkulacijom stapa sa okolnim zrakom i ne uzrokuje kovitlanje prašine i izgaranje iste, kao ni isušivanje potrebne vlage iz zraka. Dakle radijator nikako ne može biti prevelik, sa većim radijatorima i nižim temperaturama grijanje je zdravije i ugodnije.
Pitanje: Kako se montiraju Viking radijatori?
Odgovor: Postavljanje radijatora izvodi se ukoliko je moguće na vanjske zidove, pod prozor, jer je prozor uvijek slaba točka izolacije, a radijator pod prozorom kroz okomite zračne kanale stvara toplinsku zavjesu od toplog zraka te sprječava ulaz hladnog zraka kroz stakla i spojeve. Postavljanje je na zidne konzole, koje se utiplaju i vijcima pričvrste u zid, priključak može biti u najbližu utičnicu ili u kabel prema centralnoj upravljačkoj jedinici. Radijatore isporučujemo sa kablovima na mjeru do duljine 5m u cijeni radijatora, dok imaju i priključne stezaljke i kablovsku uvodnicu za priključak u zasebnu električnu mrežu.
Pitanje: Koji su uvjeti jamstva?
Odgovor: Ukoliko radijator nije mehanički oštećen ili priključen na neki drugi napon osim 200-240V 50Hz, Viking priznaje jamstvo od 36 mjeseci za sve električne dijelove, kao i 12 godina za aluminijske članke.
Pitanje: Je li moguće programiranje radijatora?
Odgovor: Moguća je telefonska provjera (za vikendice i kuće u koje se dolazi u razna doba dana ili noći) kolika je temperatura i uključivanja i isključivanja grijanja preko fiksne linije ili obične sim kartice (mobitel) ugrađene u grijanje gdje ne postoji telefon do programiranja vremena koju prostoriju u koje vrijeme zagrijati na koliko stupnjeva i to za svaki sat u tjednu različito ako to želite.
Programiranjem spavaonica na nižu dnevnu temperaturu, dnevnih soba na nižu noćnu (ali ne robujete programu jer u bilo kojem trenutku možete manualno paliti i gasiti svaki radijator dodirom tipke na njemu) i gašenje i paljenje grijanja prema vanjskoj temperaturi (kada zahladi ispod temperature koju ste odabrali automatski se aktivira grijanje, a vi to ne morate niti znati, samo uživati u uvijek istim temperaturama.
Ukoliko imate klima uređaj, spojiti ćemo ga u naš inteligentni sistem da se uključi kada toplina preraste temperaturu koju ste također vi odabrali, ukoliko ga nemate možemo vam i njega ugraditi. Na taj način bez razmišljanja o grijanju postižete maksimalan komfor uz minimalnu brigu.
Viking grijanja su idealna kod opremanja kuća, vikendica, objekata na moru, stanova, ureda, prostora u najmu (radi brze i lake demontaže).
Sobnim programatorom Telecontrol može se provjeriti temperatura te uključiti ili isključiti grijanje telefonom, a ako nema fiksne linije može se koristiti GSM kartica.
Pitanje: Na što moram paziti kod postavljanja Viking grijanja?
Odgovor: Da bi mogli postaviti električno grijanje Viking i u vašem domu, potrebno je provjeriti slijedeće:
- imate li dovoljan priključak električne energije to jest dovoljno zakupljene snage, a to znači da je glavni osigurač na kući tzv. "pancer" je veće snage od predviđene snage grijanja plus snaga ostalih većih trošila
- sistemi s zaštitnom sklopkom i uzemljenjem, te nulovani bez uzemljenja ne rade nikakvu razliku, jer sistem Viking ima vlastitu zaštitnu sklopku iznimne osjetljivosti od 0,03A, tako da je sistem zaštićen i od najmanjeg strujnog udara
- pri proračunu snage grijanja najveću nepoznanicu i najveći udio čini kvaliteta izolacije prostora, tako da izračunavamo snagu grijanja po prosjeku izoliranosti i po vlastitom iskustvu
- prosječna snaga grijanja za normalno visoke stanove (do 2,5m) iznosi 150W po kvadratnom metru, dakle za 100m2 iznosi potrebnih 15kW snage, što za bolje izolirane prostore može biti i upola manje, a za lošije i dvostruko više
- snage do 9 kW, a iznimno do 12kW, mogu se izvesti sa monofaznim električnim priključkom, dok sve iznad toga treba trofazni 380V priključak
- u upravljačkoj jedinici svaki radijator ima sklopku, tako da možete izabrati koji radijator nije potreban te ga isključiti
- svi radijatori rade preko sobnog termostata kao jedan zajednički sistem, te nije potrebno uključivati jedan po jedan, dodirom tipke uključeno je cijelo grijanje
Radijatori su umreženi kablovima izravno u upravljačku jedinicu (ormarić), promjera su 10mm i stavljaju se u kanalice uz pod, ispod rubnih lajsni ili se ukopavaju u zid, postoji mogućnost da se postojeće utičnice iskoriste za grijanje, s tim da se njihov početak prespaja u upravljačku jedinicu, a iskoristi se kabel koji je u zidu i vodi k radijatoru
Pitanje: Koliki su troškovi postavljanja Viking grijanja?
Odgovor: Troškovi postavljanja Viking grijanja su oko 50% niži u odnosu na trošak postavljanja nove instalacije s peći na plin, struju ili loživo ulje.
Ako bi razliku koju ste uštedjeli investirali u poboljšavanje kvalitete izolacije vanjskih zidova (npr. gips ploče, mineralna vuna, stiropor, pvc stolarija) stvarate preduvjete da se električnom energijom grijete povoljnije nego plinom! Uz to još uračunajte troškove održavanja plinskog sustava, opasnosti od monoksida, mogućnost redukcija plina, zauzimanja prostora, cijevi koje ste izbjegli.
Električna energija služi kao pokretač pumpi i automatika u svim sustavima centralnog grijanja, te bez nje neće raditi ni jedan sustav, bez obzira na energent.
Pitanje: Ako imam više radijatora, može li svaki biti namješten na različitu temperaturu?
Odgovor: Da, imate mogućnost odrediti i različitu temperaturu za svaki radijator (npr. radijator kraj prozora i u kupaonicama na višu temperaturu, a kraj ležaja ili sofe na nižu). Svi radijatori su povezani kablom promjera 10 mm u centralnu jedinicu kroz kablovske kanalice ili ukopani u zid.
Postoji mogućnost iskorištenja kablova koji već jesu u zidu, svaka utičnica se može iskoristiti za spajanje jednog radijatora te se iz postojećeg električnog ormarića prespaja u našu centralnu jedinicu. Centralna jedinica je smještena u električni ormarić koji je standardni električni ormar za osigurače za kućanstva te može biti različitih oblika i dizajna. Montiran je na zid ili ukopan.
Pitanje: Imaju li Viking radijatori cijevi?
Odgovor: Naš pametni sistem grijanja nema cijevi već se u klasičan radijator ugrađuje poseban električni grijač sa upravljačkim dijelom te se ugrađuje u kućište koje je dodano u vaš radijator u obliku još jednog radijatorskog rebra.
Taj grijač na dnu radijatora zagrijava tekućinu u radijatoru i termosifonskim efektom stvara prirodnu cirkulaciju u njemu (toplija tekućina je rjeđa i diže se na vrh dok hladnija tekućina pada prema grijaču) te ravnomjeran raspored temperature po cijeloj površini radijatora i stvara ono poznato ugodno isijavanje toplog zraka u prostor kakav ima samo centralno radijatorsko grijanje.