Seoska kuća iz 1879. jedna je od malobrojnih sačuvanih višenamjenskih seoskih kuća u središtu područja Zürich-Kloten. Nakon što je dulje stajala nekorištena, kuću je valjalo osposobiti za stanovanje i prilagoditi ju današnjim potrebama. Kod seoske kuće, po dubini podijeljene u tri prostora, zajednička je prostorija tradicionalno okrenuta prema ulici, u sredini je kuhinja, a iza nje spremište. Vanjski su zidovi od prirodnog kamena, a unutarnji su izvedeni kao drvena nosiva konstrukcija s ispunama. Prigodom zahvata poštovano je izvorno stanje. Povijest kuće sa svim njezinim tragovima trebala je ostati čitljivom.

Izvorna je struktura kuće zadržana, a uklonjena je samo kasnija dogradnja na istočnoj strani. Nepropusna podna ploča zamijenila je pod od drvenih greda u prizemlju. Temelj kuće je otkopan i izoliran. Vinski je podrum zamijenila soba. Raspored prostora u prizemlju je promijenjen; kuhinja s blagovaonicom okrenuta je prema ulici, dnevna soba prema vrtu, dok središnji servisni dio obuhvaća kupaonicu, stube i tehničke uređaje.

U pročelje su ugrađena tri prozora velikog formata. Dva od njih osvjetljuju novoformiranu dnevnu sobu, a treći oplemenjuje široki hodnik na gornjem katu pretvarajući ga u dodatnu prostoriju za boravak. Raspored prozora potpuno slijedi ideju izvorne tipologije, pri čemu ostakljenje zabata i stražnjeg pročelja prati praktične zahtjeve. Za razliku od toga, na reprezentativnome je uličnom pročelju ritam prozorskih otvora pravilan.

Postojeća je žbuka sanirana i osvježena. Potrebni radovi na popravku žbuke zbog novih prozora ostavljeni su vidljivima. Uporabom grubozrnate žbuke za krpanje postignuto je da se špalete jasno izdvajaju unatoč istoj boji. One naglašavaju temu postojećih zidova od drva i pješčenjaka. Isto je tako iznova ožbukan oštećeni zabat. I ovdje je popravak iskorišten kreativno: izvorna podjela sjevernog pročelja na ožbukani zid i drveni zabat može se naslutiti temeljem različitih struktura žbuke.

Kaufmann Widrig Architekten

ARHITEKTI

Kaufmann Widrig Architekten GmbH, Zürich
SUDIONICI U PROJEKTU
Naručitelj: privatni
Stručni savjetnici: Meier-Ehrensperger AG, Zürich;
claude bickel maler, Wangen-Dübendorf
Žbukanje i gipsarski radovi: Meier-Ehrensperger AG
Ličilački radovi: Emil Hirt AG, Zürich
DOVRŠETAK RADOVA 2008.

PROČELJE

Najkarakterističniji element pročelja je način kako su građevinski zahvati učinjeni vidljivima i zadržani tragovi. Postojeći zidovi od prirodnog kamena sačuvani su, intaktni dijelovi žbuke su očišćeni, sanirani i osvježeni. Samo su mjesta gdje je žbuke nedostajalo, odnosno gdje se podignula – otučena, očišćena i ispunjena. Istočno se pročelje najvećim dijelom sastojalo od povijesne žbuke načinjene od pastoznoga gašenog vapna, prebojanog više puta. Tijekom obnove i pregradnje mjesta gdje je žbuka otpala i veće pukotine ispunjeni su vapnenim mortom za popravke, a zatim ožbukani hidrauličnim vapnenim nabačenim slojem i hidrauličnom žbukom od pastoznoga gašenog vapna.

Na kraju je cijelo pročelje prevučeno vrlo razrijeđenim pastoznim gašenim vapnom, tako da se ispod njega tragovi sanacije još vide. Sjeverno je pročelje u prizemlju bilo temeljno ožbukano mješavinom vapna i cementa, a zabat sintetičkom završnom žbukom u iznimno lošem stanju. Na tome su dijelu otučena mjesta gdje se žbuka nadignula, nabačena je podložna žbuka i cijeli je zabat presvučen mineralnom žbukom za ujednačavanje. Kao završna žbuka nanesena je silikatna žbuka znatno krupnijeg zrna od izvorne. Na kraju je cijelo pročelje dobilo temeljni premaz i obojano je u bijelo mineralnim temeljnim i završnim premazom. Špalete novih prozora na istočnom i sjevernom pročelju ožbukani su vapneno-cementnom žbukom jednake veličine zrna kao i na zabatu. Svojom širinom prekrivaju ostavljenu izvornu žbuku.

Sastav zida izvana prema unutra:

SJEVERNO PROČELJE, POSTOJEĆE STANJE:

Boja na pročelju:

Završni premaz:

  • Sol-silikatna boja; KEIMFARBEN AG, „KEIM Soldalit-arte"; Ton boje: sirovobijela bez titanova dioksida

Temeljni namaz:

  • Sol-silikatna boja, bezbojna, razrijeđena; KEIMFARBEN AG, „KEIM Soldalit-Fixativ"

Osnovni premaz:

  • Mineralni duboko prodirući osnovni premaz, razrijeđen

Žbuka na zabatu:

Završna žbuka:

  • Silikatna žbuka prirodno bijela, veličina zrna 1,5 mm

Žbuka za izravnavanje:

  • Vapneno-cementna žbuka, žbuka za renoviranje i izravnavanje; RÖFIX AG: „RÖFIX Renoplus Universeller Renovier- und Ausgleichsputz"

Podložna žbuka:

  • Vapneno-cementna podložna žbuka, oštar i okrugao sitni pijesak i šljunak 0-4 mm; * FIXIT AG: „Fixit 662 Konventioneller Grundputz"

Zidovi prizemlja od lomljenog kamena / drvena zabatna konstrukcija:

Podložna žbuka:

  • Vapnena podložna žbuka; RÖFIX AG: „RÖFIX 500 BIO Kalk-Grundputz"

Završna žbuka:

  • Zračno-vapnena žbuka s mramornim brašnom; RÖFIX AG: „RÖFIX 350 Kalkglätte"

Premaz bojom:

  • Završni premaz – vapnena boja bez titanova oksida, 10 posto razrijeđena; KEIMFARBEN AG, „KEIM Athenit lucente"

Podnožje od kote terena do nosivoga vanjskog zida:

Premaz bojom:

  • Sol-silikatna boja, jednostruki premaz, razrijeđena; KEIMFARBEN AG: „KEIM Soldalit-arte"; Ton boje: NCS S 4502-Y

Osnovni premaz:

  • Mineralni duboko prodirući osnovni premaz, bezbojan, razrijeđen; KEIMFARBEN AG: „KEIM Soldalit-Fixativ"

Hidroizolacija:

  • Izolacija za podnožja vapnenom masom do 10 cm iznad terena, veličina zrna 0,5 mm; Knauf AG: „Marmorit Sockel-Dicht"

Završna žbuka:

  • Cementna žbuka, mort za renoviranje za podnožje, veličina zrna 1 mm; Knauf AG: „Marmorit Sockel-SM"

Podložna žbuka:

  • Vapneno-cementna podložna žbuka; RÖFIX AG: „RÖFIX 610 Zement-Kalk-Grundputz"

Špric:

  • Špric mort na bazi cementa; RÖFIX AG: „RÖFIX 671 Sanier-Vorspritzmörtel"

Ispunjenje fuga zida, postojeće stanje:

  • Mort od vapnenog cementa, veličina zrna 0-6 mm; RÖFIX AG: „RÖFIX 665 Stopfmörtel"

Zid od lomljenog kamena, postojeće stanje

Troškovi izrade pročelja:
135 CHF/m2, sanacija, vanjsko žbukanje, uključujući nove špalete vrata i prozora te podnožje

Adresa: Petergasse 18, Kloten


Sjeverno pročelje


Horizontalni presjek M 1:20

Presjek kroz pročelje prizemlja M 1:20

Sastav zida sjevernog pročelja izvana prema unutra – bez kvantitativnih podataka:
Sol-silikatna boja
Zid od lomljenog kamena, postojeće stanje
Vapnena žbuka, podložna žbuka
Vapnena masa za izravnavanje
Silikatni osnovni premaz
Vapnena boja

Nove špalete i nadvoji izvana prema unutra – bez kvantitativnih podataka:
Vapneno-cementni mort – armaturni mort
Armaturno pletivo
Izolacija za doprozornike od stiropora
Nadvoj od armiranog betona

Sastav zida podnožja od kote terena, izvana prema unutra – bez kvantitativnih podataka:
Sol-silikatna boja
Hidroizolacija za podnožja rijetkom vapnenom masom
Cementna završna žbuka
Vapneno-cementna podložna žbuka
Špric mort
Vapneno-cementni mort za krpanje
Zidovi od lomljenog kamena, postojeće stanje
Vapnena žbuka, podložna žbuka
Vapnena glet masa
Silikatni osnovni premaz
Vapnena boja

RAZGOVOR S DANIELOM KAUFMANNOM I MICHAELOM WIDRIGOM, KAUFMANN WIDRIG ARCHITEKTEN

Kako ste postupili pri ispitivanju postojećih pročelja? Jeste li surađivali s institucijama za zaštitu spomenika ili s obrtnicima?

Kuća je upisana u kantonalni registar zaštićenih građevina. U početku rada razjasnili smo situaciju s povijesnom vrijednošću građevine, no kantonalni Zavod za zaštitu spomenika nije se za to zanimao, tako
da s te strane nismo dobili ni podršku ni ograničenja. Bilo nam je važno da već u ranoj fazi pogledamo postojeće stanje zajedno sa stručnjacima. Htjeli smo razumjeti konstrukciju da bismo mogli procijeniti u kojoj se mjeri postojeće stanje može sačuvati odnosno sanirati.

Opišite nam građevinske zahvate na zatečenomu istočnom pročelju.

Na istočnom smo pročelju uklonili jednu staru dogradnju, iza koje se pojavila vrlo stara žbuka: u više slojeva navučena žbuka od pastoznoga gašenog vapna na zidu od prirodnog kamena. Njega smo zapravo samo malo popravili. Uz pomoć obrtnika primijenili smo istu tehniku i još jednom prevukli pročelje vapnom. Pritom smo ostavili vidljivima tragove radova – popunjavanja rupa i popravke žbuke od pastoznoga gašenog vapna. Sastav i konstruktivni redoslijed slojeva odredio je građevinski poduzetnik.

A kakva je situacija sa sjevernim pročeljem?

Sjeverno je pročelje u pogledu žbuke sanirano na drugi način. Ovdje smo se djelomice poslužili novom žbukom i novim silikatnim premazom. Oštećenja nastala umetanjem novih prozora u zabat valjalo je iznova ožbukati. Budući da je zabat bio ožbukan vrlo lošom završnom žbukom, mogli smo ga potpuno preoblikovati; isto smo tako postupili i sa špaletama. Pritom smo morali pronaći način kako da u najvećoj mogućoj mjeri sačuvamo postojeću žbuku, a da novoožbukane površine ograničimo, tako da se novi prozori i zabat istaknu na pročelju, ali da ne naruše cjelovitu sliku. Posebno nam je važna bila zrnatost nove žbuke. S krupnijim zrnom od 1,5 mm trebala se jasno izdvojiti od postojeće žbuke i građevinski zahvat učiniti vidljivim.


Stara kuća – postojeće stanje

Kakvi su bili kriteriji pri izboru žbuke i premaza bojom?

Kući smo htjeli ostaviti njezinu povijest, a to znači: bilo nam je važno da različite – stare i nove – intervencije ostavimo vidljivima, odnosno učinimo vidljivima. Nužne nove žbukane površine – primjerice kod novih prozorskih otvora – trebale su se izdvojiti od postojećih, a premazi bojom trebali su tragove konzervirati, a ne ih prekriti. Tehnički gledano, izbor žbukanih površina i premaza bio je reakcija na različite postojeće podloge.

Kako ste radove uskladili s izvođačima?

Naš je koncept s građevinskim zahvatima – naš pristup postupanju s novim prozorskim otvorima i zabatom – razrađen u uredu. Provedba je više ili manje uslijedila na skeli, u suradnji s radnicima na licu mjesta. Taj se dio nije mogao projektirati u uredu.

Kakav je bio odnos arhitekta i izvođača tijekom razvojnog procesa?

Imali smo slikovitu predodžbu i malo specifičnoga stručnog znanja, a izvođači su imali specifična stručna znanja i slabu predodžbu o tome što bi na taj način moglo nastati. Riječ je o tome da se treba uskladiti arhitektonska predodžba o pročelju na kojem se mogu očitati tragovi povijesti sa stručnim znanjem kako izraditi tehnički savršenu fasadu. Naš je odnos bio otvoren i obilježen obostranom znatiželjom.

Kako ste riješili pitanje žbuke na podnožju?

Na postojeći smo zid na podnožju navukli razrijeđenu cementnu masu radi ujednačavanja površine. Na nju je nanesen hidroizolacijski sloj i zatim je žbuka za podnožja navučena u visini izolacije. Na kraju je iznad toga navučena fasadna žbuka. To funkcionira u slojevima. Osjetljivo se mjesto nalazi na području hidroizolacije. To je mjesto gdje se sa žbukom mora postupati precizno.

Kako ste izveli nove špalete i kako je izgledao prijelaz prema postojećoj žbuci fasade?

I ovdje smo se rukovodili sličnim načelom slojeva kao i kod podnožja. Kod novih su prozora ugrađeni betonski nadvoji, a u armaturni je mort ugrađeno pletivo da ne bi došlo do pucanja na prijelazima. Pletivo prelazi preko radnih fuga, a žbuka špalete s jedne se strane prevlači preko pletiva, a s druge preko postojeće žbuke. U tom smislu nema vidljivih fuga.

Kakve ste spoznaje stekli ovim projektom?

Pristup koji smo slijedili – slika povijesnih tragova i ukazivanje na „pokrpanu" fasadu – doveli su do zanimljivoga rezultata. Dobili smo uvide u materijal žbuke i u slučaju sličnog objekta možemo se njima poslužiti i izbjeći neke obilaznice. No to ne znači da sada imamo nešto poput recepta koji možemo ponovno primijeniti. Svaka je zadaća drukčija, a materijal žbuke naglašeno je višestran. S izvođačem ćemo opet stati na skelu, zajednički nanijeti uzorke i o njima raspravljati.

Razgovarala: Pinar Gönül

1. Detalj doprozornika, sjeverno pročelje
2. Detalj podnožja – doprozornik – fasadna žbuka, sjeverno pročelje


Detalj zabata, sjeverno pročelje

Izvor: UPI2M BOOKS
Web: www.upi2mbooks.hr

Izdvajamo

Izdvojeni proizvodi