skyTech je napredni izolacijski sistem francuskog proizvođača Winco Tech. Radi se o negorivoj reflektirajućoj tankoslojnoj izolaciji koja se primjenjuje kao toplinska izolacija s unutrašnje strane na zidovima, stropovima i u podrumima te s vanjske strane kod izoliranja krovišta, te kod vanjskih fasada za sve vrste građevina. O iskustvu u njegovoj upotrebi pri sanaciji potkrovlja u obiteljskoj kući u Čakovcu razgovarali smo s vlasnicom, gđom. Nevenka Vuković Varga, dipl.ing.arh.
P: Odlučili ste se za sanaciju krova kuće stare 20 g. u cilju energetskog saniranja potkrovlja. koje probleme ste sanacijom željeli ukloniti i što ste željeli postići?
O: Naša kuća građena je kao kuća u nizu, dilatirana od susjednih kuća, s vlastitim krovom. Ima relativno veliku tlocrtnu površinu s razvedenim krovištem, a čitavo se potkrovlje koristi kao stambeni i dijelom poslovni prostor. S obzirom na to da je postojeći betonski crijep nakon 20 godina dotrajao, a krovni prozori kvalitetom i karakteristikama više ne zadovoljavaju današnje zahtjeve, odlučili smo, ne samo promijeniti pokrov, nego i izvesti energetska poboljšanja koja su moguća bez većih građevinskih radova. Radove je trebalo planirati tako da se maksimalno izvode izvana u što kraćem roku. Za detekciju toplinskih mostova i stanja postojeće toplinske izolacije izvršili smo termografsko snimanje IC kamerom što je samo potvrdilo naša zapažanja o nedostacima koji su postajali sve naglašeniji tijekom godina. Željeli smo iskoristiti dostupne tehničke mogućnosti za energetsku sanaciju: smanjiti toplinske gubitke odnosno potrošnju energije za grijanje i hlađenje, osigurati ugodniji boravak ljeti i zimi poštujući kompleksne fizikalno-građevinske zahtjeve koje ovakve konstrukcije imaju. Naravno da improvizacija i površna izvedba mogu često izazvati nove probleme – to si nismo mogli dozvoliti.
P: Koji su sve radovi uključivali sanaciju potkrovlja?
O: Trebam napomenuti da je konstrukcija potkrovlja bila izvedena potpuno u skladu s propisima i načinom izvedbe u vrijeme gradnje. Izvedeno je dvostruko letvanje s dobro ventiliranim slojem zraka, daščana oplata s bitumenskom ljepenkom, 10 cm kamene vune i propisnom parnom branom - ali to danas više nikako ne zadovoljava. Osnovni radovi su obuhvatili sljedeće: promjena betonskog crijepa engobiranim Tondach crijepom, zamjenu krovnih prozora novim Velux prozorima, s boljom toplinskom i zvučnom izolacijom, skidanje bitumenske ljepenke na daščanoj oplati te postavu skyTech folije na postojeće kontraletve preko čitavog krova i ponovno dvostruko letvanje, izolaciju svih dostupnih uočenih toplinskih mostova na drvenoj konstrukciji i zamjenu dijela stropova od drvenih oblog gips pločama te obrada špaleta krovnih prozora s unutarnje strane.
P: S obzirom na to da ste i sami energetski certifikator, ovlašteni arhitekt i projektant i da je energetska učinkovitost vaše područje rada, upoznati ste sa različitim materijalima prisutnim na tržištu. zašto ste se odlučili za skyTech?
O: Osnovni problem bio je kako i čime izvesti dodatnu toplinsku izolaciju. Prvotno sam planirala da se izvodi s gornje strane posebnim izolacijskim pločama standardnih debljina koje postoje na tržištu i na koje se može izvoditi letvanje. Nakon toga sam baš u vašem časopisu vidjela informaciju o skyTech foliji. Iako sam na školovanju za energetske certifikatore imala informaciju o postojanju takvih metaliziranih termoreflektirajućih folija, u projektantskoj praksi i proračunima građevinske fizike zgrada nisam se još s time susrela i nisam znala da su nam dostupne. Kod uobičajenog tipa izolacija bitan je toplinski otpor materijala definiran debljinom i koeficijentom prolaska topline, pa već radimo s jako velikim debljinama materijala, a ovdje je to sasvim drugi princip, princip refleksije topline. materijal je debljine samo 1 cm i bila sam pomalo skeptična. Prije odluke analizirala sam moguće efekte, prednosti, način izvedbe, troškove i na kraju odlučila preuzeti „rizik nepoznatoga“ i primijeniti skyTech. Jedna od prednosti je i krajnje jednostavna izvedba koju su naši izvođači vrlo brzo savladali. I za njih je to bilo nešto potpuno novo.
P: Radovi su izvedeni krajem ljeta 2012. već sada imate određena iskustva i zapažanja o svojstvima skyTech folije. Recite nam nešto o vašim iskustvima.
O: Osim evidentno znatno manje potrošnje energenta , a na što svakako utječe i ponašanje korisnika, nakon izvedbe radova na adaptaciji potkrovlja uporabom skyTech folije, uočili smo sljedeće: prostor se brzo i jednolično zagrije, toplina se dugo zadržava, nema oscilacija u temperaturi pojedinih prostorija pa je komfor boravka u kući znatno poboljšan. Efekte još promatramo i analiziramo, ali imamo zapažanja. Već u izvedbi radova kod relativno visokih vanjskih temperatura smanjilo se ljetno zagrijavanje i temperatura se održavala na razini ugodne za boravak. U razdoblju grijanja prostor u potkrovlju se veoma brzo zagrije na željenu temperaturu (grijanje uključujemo ovih hladnih dana ukupno po cca 1,5 sat ujutro i navečer, a u prijelaznom razdoblju nije uopće bilo potrebe za grijanjem potkrovlja. Kao što se vidi iz podataka o usporedbi potrošnje energenata ostvarili smo uštedu od gotovo 50%. Zagrijani prostor u potkrovlju zadržava temperaturu preko noći bez dodatnog grijanja, a temperatura ne padne više od 1ºC. Ne osjeća se više nikakvo neugodno strujanje hladnog zraka kod jakih vjetrova. Naravno da su ovi efekti rezultat svih izvedenih radova ali sigurna sam da je u tome velika „zasluga“ skyTech folije.
U svakom slučaju, ovakvim radovima ne smije se prići jednostavnom improvizacijom i donošenjem nestručnih instant odluka - svaka je zgrada unikatan primjer, svaka ima svoje specifičnosti, probleme i režim korištenja koji treba podrobno analizirati i predložiti stručno utemeljeno rješenje.