Predstavlja termoizolacijski sistem s velikim prednostima: smanjuje troškove klimatiziranja objekta (grijanje – zimi, hlađenje – ljeti), smanjuje troškove gradnje, zbog male težine neznatno opterećuje objekt. Elementi od kojih se termo fasada sastoji su građevinsko ljepilo za stiropor, samogasivi stiropor (ili stirodur), mrežica, klinovi i završni sloj fasadnog morta, žbuke (različite granulacije, ovisno o željenom izgledu fasade). Postavlja se na sve podloge: ciglu, blok, beton, betonske blokove, itd.
Prije postavljanja prve ploče stiropora potrebno je pri dnu postaviti ugaonu lajsnu ili mrežicu. Ljepilo se na ploču nanosi duž ivica s osloncima po sredini. Ploče stiropora se na zid postavljaju lijepljenjem, a zatim se učvršćuju prema šemi tiplanja i to minimum 6 tiplova/m² Na postavljene i pravilno pričvršćene ploče stiropora nanosi se prvi sloj ljepila.
Ovaj sloj se obavezno nanosi prije postavljanja mrežice. Mreža za armiranje, rabiciranje se postavlja vertikalno, i "utapa" se u prvi sloj ljepila i tako podlogu završnog sloja čini čvršćom i otpornijom. Preko mrežice se nanosi drugi sloj ljepila. Ovisno o završnoj obradi, za ravnu fasadu, obavezno se radi izravnavanje. Nakon nanošenja i sušenja ljepila, nanosi se završni sloj u granulaciji i boji fasade po izboru investitora.
Zašto trebamo toplinsku zaštitu?
Visoki troškovi grijanja i naša svijest, da s manjim utroškom energenata postepeno težimo prema manjem onečišćenju i očuvanju prirodnog okoliša, vode nas prema upotrebi različitih sustava toplinske izolacije objekata. Toplinsku zaštitu objekata čine zaštita vanjskih površina – fasade, poda, krova, prozorskih i vratnih otvora…
Toplinska zaštita fasade je s obzirom na veličinu površine jedan od najvažnijih elemenata toplinske zaštite objekata. Takav pristup podupire i država, kad određuje tehničke zahtjeve glede toplinske zaštite objekata.
Među različitim sustavima toplinske zaštite fasade najčešći tip je – kontaktna fasada, na vanjskoj strani zida objekta.
Koji radovi moraju biti završeni prije ugradnje fasade?
Na objektu moraju biti završeni svi krovopokrivački i limarski radovi, uključujući okapnice i druge obrube, žljebove i odvodne cijevi moraju biti ugrađeni prozori i vrata. Preporučamo da su izvedeni radovi na žbukanju unutrašnjih zidova i ugradnji cementnih estriha na podovima; Sve instalacije moraju biti montirane elektro ormarići, priključni telefonski ormarići, interfon, kabelska televizija i elementi za priključke rasvjetnih tijela
Ugradnja prozorskih klupčica može se izvesti prilikom same ugradnje fasade..
Termoizolirajući ili termoizolirani panel se koristi za pokrove objekata koji će se grijati ili hladiti, ovisno namjeni objekta. Nudi se u tri glavne varijante koje se odnose na vrstu ispune panela tj. paneli s ispunom od poliuretana, paneli s ispunom od stiropora i paneli s ispunom od kamene vune. Najraširenija vrsta, a po nama ujedno i najkvalitetnija je upravo panel s ispunom od poliuretana, koji se ugrađuje na većinu krovova objekata koji se trebaju grijati. Ova se vrsta pokrova (u malo izmijenjenom obliku) ugrađuje i na objekte specijalne namjene kao što su hladnjače za voće ili meso.
Lexan se većinom koristi na krovovima sa zakrivljenom krovnom površinom te pored toga na objektima gdje je investitoru važno imati izvor prirodnog svijetla. Pored toga se lexan može ugraditi u kombinaciji s drugim krovnim pokrovima kao djelomični pokrov, npr. s termoizolirajućim panelom.
Rebrasti krovni lim ili valoviti krovni lim se uglavnom primjenjuje na nadstrešnicama, skladištima, objektima poluotvorenog tipa i objektima na kojima nema potrebe za toplinskom izolacijom.
Grijanje doma tijekom zimskih mjeseci u ukupnoj potrošnji energije u domaćinstvu iznosi čak 50 do 70%.
Većina stambenih objekata kod nas je izgrađena s nedovoljnom toplinskom izolacijom što za sobom povlači veću potrebu za zagrijavanjem odnosno rashlađivanjem unutarnjeg prostora. Treba imati na umu da stari materijali, kao staklena vuna, gube izolaciona svojstva. Kako bi izbjegli nepotrebne gubitke energije potrebno je kvalitetno izvesti fasadu sa stiropor fasadom (s tim se sprječava pojava vlage, pljesni, gubitka energije… kod objekata koji nemaju kvalitetnu fasadu).
U konačnici uvećana cijena fasade s boljom izolacijom cca oko 180 kn/m2 npr. sistem BAUMIT tijekom godina ugradnja stiropor fasade se višestruko isplati u odnosu koliko bi nas koštalo grijanje, hlađenje. Tijekom ljetnih mjeseci s boljom fasadom možemo uzeti slabiji klima uređaj, jer ćemo manje morati rashlađivati prostor, te kako već znamo poznatu činjenicu da svako ulaganje prilikom izgradnje objekta je daleko jeftinije nego što bi nas koštala naknadna adaptacija.
Šta se postiže sa stiropor fasadom?
Stiropor fasada omogućuje uštedu do 40% – 60% u troškovima grijanja i smanjuje troškove gradnje zbog mogućnosti korištenja tanjih zidova i manjih grijaćih tijela.
Stiropor Fasade osiguravaju ugodne uvjete boravljenja u prostoru: zimi toplo, ljeti hladno. Izvedba fasade je brza i osigurava dugi vijek fasade i jeftino održavanje. U odnosu na druge toplinskoizolacijske sisteme, stiropor fasade su jedan od troškovno prihvatljivijih tipova toplinske zaštite objekata.
Stiropor Fasade npr. "AUSTROTHERM" upotrebljavamo za toplinsku zaštitu objekata novogradnje te starijih zgrada kao i kod izgradnje većih stambenih cjelina. Pored toplinske zaštite omogućuje nam izbor različitih završnih boja u različitim dekorativnih nijansama i detaljima, koji objektu daju konačni izgled.
To je najprimjereniji tip fasade za sanaciju starijih objekata koji nemaju toplinske zaštite. Kod takvih objekata Stiropor Fasade zatvara toplinske mostove koji su najčešći uzrok nastajanju zidnih plijesni u boravišnim prostorima.
Izvor: www.halkic-gradnja.hr