Dobro zasjenjenje znalački ističe prozore u ravnini poda. Lamelama vodoravnih žaluzina širine 35 i 50 milimetara može se fleksibilno upravljati. Tako postoji mogućnost individualne regulacije izloženosti svjetlu.(MHZ/hlc)

Ako ima premalo sunca, nezadovoljni smo; ako ga ima previše, također – važna je prava mjera. Velike staklene površine brinu se za to da sunčeve zrake ugodno zagrijavaju prostorije, a sustavi za zasjenjivanje omogućavaju nam da uvijek sačuvamo hladnu glavu.

Za suvremene su kuće karakteristični transparentnost i velike staklene površine koje zimi sunčevu energiju optimalno koriste za smanjivanje energije potrebne za grijanje, prihvaćaju mnogo prirodne dnevne svjetlosti, djeluju protiv zimskog umora te se brinu za osjećaj ugodnosti. Budući da svi prozori moraju ispunjavati iste zahtjeve prema europskoj normi, moguće je odabrati različite oblike, boju i materijal. Prozori bi vam se trebali sviđati, jer se radi o dugotrajnim investicijama koje značajno utječu na vanjsko i unutrašnje uređenje zgrade. Većina prozora je od plastike, drva, drva i aluminija ili aluminija, od kojih svi imaju svoje prednosti i nedostatke. Toplinska zaštita ovisi o rasporedu, geometriji i broju šupljih komora.


Pokretni elementi sustava za zaštitu od sunca „ALB 105" s drvenim punjenjem na fasadama ove zgrade stvaraju lijepi kontrast u odnosu na svijetlu boju podloge. (Schüco)

Drvo, metal ili plastika: svaka vrsta materijala ima svoje prednosti


Ravna kontura ovog prozora od aluminija i drva, te pokriveni okovi s unutrašnje strane osiguravaju isticanje drva u unutrašnjosti. (Kneer-Südfenster)

Drveni prozori su vrlo čvrsti, imaju dobru toplinsku izolaciju i djeluju uvjerljivo zbog prirodnog izgleda. Iznutra i izvana mogu se koristiti različite boje i vrste drva, primjerice ariš i smreka. Ali premaz koji je potreban ne traje vječno te ga ovisno o strani svijeta, izloženosti i zaštiti od atmosferskih utjecaja treba ponovno nanositi nakon sedam do deset godina. Toplinska zaštita ovisi o vrsti i debljini drva, te o izvedbi letvice za odvod padalina. Sljedeći korak je prozor od drva i aluminija kod kojeg je vanjski drveni prozor potpuno pokriven neprekidnim aluminijskim profilom čime se postiže idealna otpornost na atmosferske uvjete. Važno je da aluminijski profil ima stražnju ventilaciju.


Kolekcija „Visutex" predstavlja tende modernog dizajna i boja. Sve tende proizvođač nudi u dva različita visokotehnološka poliesterska materijala. (Markilux)

Metalni prozori u pravilu su od aluminija i vrlo su čvrsti. Toplinska zaštita ovisi o kvaliteti termičkog razdvajanja koje se postiže plastičnim pregradama između unutrašnjeg i vanjskog profila. Šuplji profili plastičnih prozora ojačavaju se čeličnim profilima. Ova vrsta prozora, koju je relativno lako održavati, dostupna je u mnogo različitih boja. Nove su na tržištu konstrukcije prozora kod kojih se izolacijsko staklo lijepi s okvirom prozora. Tako se postiže ravnomjerno raspoređivanje opterećenja, a staklo ostavlja dojam statičke čvrstoće. Prozorski profili su uži, udio stakla je veći, koristi se više sunčeve energije.


Krovni prozori ovog proizvođača sada imaju „Balanced Ventilation" (balansiranu ventilaciju), dodatno mehaničko rješenje. Time se omogućava energetski učinkovita ventilacija. (Velux)

Bitno je ispravno zasjenjivanje

Zaštita od sunca u načelu mora ispunjavati sljedeće funkcije: kontrolu sunčevog zračenja radi osiguravanja ugodnih temperaturau unutrašnjosti, dovoljno korištenje dnevnog svjetla radi smanjenja umjetne rasvjete, zaštitu od zasljepljivanja, zaštitu od pogleda noću i vidljivost iz unutrašnjosti, te sprječavanje visokih temperatura površina u unutrašnjosti.

Zasjenjenja se u pravilu mogu podijeliti u sljedeće grupe:
  • vanjske žaluzine
  • rolete, preklopne i zaokretne grilje
  • harmo grilje sa ili bez vodilice (glatko zatvorene, harmonika)
  • klizne grilje, sa ili bez nadvoja


Za uporabu u pasivnim kućama najprikladniji je sustav prozora „Iglo" zbog premaza stakla s toplinskom izolacijom. Velika površina transmisije svjetlosti i zimi osigurava svijetlu unutrašnjost. (Drutex)

Najpoznatije i najkorištenije su vanjske žaluzine, rolete i preklopne grilje. Rolete uz dobru zaštitu od sunca pri odgovarajućoj izvedbi oklopa roleta nude i poboljšanu zaštitu od provale, te toplinsku zaštitu zimi. Međutim, prostorija je jako zamračena ili dolazi do ometajuće zaigranosti svjetla i sjene.

Optimalno iskoristite sunčevo svjetlo, ali spriječite pregrijavanje

Kod energetski učinkovitih zgrada razdoblje grijanja nerijetko završava tek u travnju. Sunce u proljeće na istočnoj, zapadnoj i južnoj strani često daje znatno više topline nego što je potrebno, pa bi se prostorije bez zasjenjenja pregrijale. Zato Uredba o štednji energije (EnEV) definira zahtjeve za ‘zimsku toplinsku zaštitu’. Prilikom projektiranja treba paziti da se optimalno iskoristi sunčevo svjetlo, ali i istovremeno sprječava pregrijavanje prostorija. Pri tome bi trebalo razmišljati o dostatnoj opskrbi dnevnim svjetlom, kako bi se potrošnja struje za umjetno svjetlo svela na najmanju moguću mjeru. Ugodne temperature prostora ljeti jako je teško postići bez vanjske zaštite od sunca.


Kad jednom programirate motore roleta u pametnoj kući, kuća sama postaje aktivna. Zaštita od sunca podešava se prema potrebi, te sprječava vruće prostorije. (Somfy)

Direktan vizualni kontakt s izvorom svjetla treba izbjegavati


Ovisno o tome koliko su zatvorene, rolete u prostoriju puštaju malo ili nimalo svjetla, te sprječavaju ljetnu vrućinu – unutrašnjost se tada malo zagrijava, te vladaju ugodne temperature. (VFF/Warema)

U pravilu treba izbjegavati zasljepljivanje uzrokovano prevelikom količinom svjetla. Ovdje ne pomaže samo prekidanje direktnog vizualnog kontakta i zasljepljivanja nastalog refleksijom na svijetlim površinama ili zaslonima računala. Stoga je posebno zahtjevan kompromis između sprječavanja zasljepljivanja i dovoljne opskrbe dnevnim svjetlom. Zasljepljivanje se često može izbjeći samo dodatnom unutarnjom zaštitom od zasljepljivanja ili kutnim selektivnim sustavima za zasjenjivanje, koji isključuju izravno zračenje, ali ipak u prostoriji ostavljaju dovoljno neizravnog svjetla koje ne zasljepljuje. Sustavi za zaštitu od sunca s podesivim lamelama mogu se dobro prilagoditi promjenjivim uvjetima osvjetljenja.


Sustavom „LiteRise" može se upravljati bez uzica. Zaštita od sunca pokretom ruke se pomiče po donjoj vodilici – kontinuirano i u bilo kojem položaju. (Duette)

Jaki vjetar ne može bitno oštetiti nove vrste lamela

Klasična sjenila s lamelama mogu se bolje regulirati, ali su u prošlosti bila dosta osjetljiva na veće brzine vjetrova. S izmijenjenom geometrijom i pojačanim ovjesom sada mogu izdržati opterećenja do jačine vjetra deset, što odgovara oluji s brzinama vjetra do 100 km/h. Rad preklopnih grilja može se poboljšati
integracijom lamela kako bi se i kod zatvorenih grilja moglo koristiti dnevno svjetlo. Tim se preklopnim griljama može upravljati i iznutra.

Izvor: magazin Hausbau br. 82

PRETPLATA I STARI BROJEVI:
Za informacije o pretplati i povoljnoj kupnji starih, ali uvijek s idejama aktualnih brojeva naših izdanja kontaktirajte nas putem niže navedenih podataka ili kontakt obrasca.

PONOVO TRI d.o.o.
PONOVO TRI d.o.o.
Internet adresa

Društvene mreže

{{ errors.name[0] }}
{{ errors.email[0] }}
{{ errors.location[0] }}
{{ errors.phone[0] }}
{{ errors.message[0] }}
Zapamti me

Vaš upit je uspješno poslan! Kopija upita je poslana na Vašu e-mail adresu. Očekujte odgovor u roku od 24 - 48h. Ukoliko odgovor niste dobili, kontaktirajte nas na e-mail adresu koju smo naveli u kopiji upita.
Izdvajamo

Izdvojeni proizvodi