Mnogi Zagrepčani zbijaju šale na račun odlagališta Jakuševac, nazivajući ga u šali novom Medvednicom. Ako se nastavi širiti istim tempom, uskoro bi žičara mogla voziti i prema "jugu". Kako smanjiti količinu komunalnog otpada za više od 70% znaju u njemačkoj tvrtki SSI SCHÄFER koja je opremila mnoge svjetske gradove posudama za odvajanje otpada u nastanku.

Posude u bojama

Svojim više desetljetnim iskustvima sortiranja otpada u nastanku, Nijemci su se nametnuli kao vodeći u svijetu. Mnogi gradovi po Njemačkoj prazne pojedine posude jednom mjesečno. Reciklaža otpada toliko je uznapredovala da spalionice moraju naknadno miješati plastiku s pristiglim komunalnim otpadom da bi on uopće bio zapaljiv?! Iz fotografija u prilogu vidljivo je kako se uvođenjem posuda za različite sirovine u kućanstva, količina otpada može bitno reducirati, pa tako umjesto 100% količine komunalnog otpada koji se danas odvozi 3 puta tjedno na spomenuti deponiji, moguće je odvoziti samo 28%!

Crna posuda – ostali otpad

U bližoj su povijesti komunalne tvrtke u nas uvele zelene posude za komunalni otpad, jer su im one bojom bile "ekološkije" od starih, crnih. Time su uvela pomutnju u međunarodni sustav označavanja posuda bojom koji je opće prihvaćen diljem svijeta. Uvođenjem cjelokupnog sustava odvajanja u nastanku te bi se posude vrlo jednostavno mogle prenamijeniti u posude za skupljanje stakla. Danas u njih odlažemo sav otpad koji imamo u kućanstvu.

Smeđe posude – biootpad

Ako iz gore spomenutog otpada izdvojimo biootpad, već smo količinu komunalnog otpada smanjili za 35%. Taj se otpad odvozi jednom mjesečno. Za tako rijetke odvoze trebalo je konstruirati posudu koja će omogućiti izdvajanje vode iz otpada kojom obiluje COMPOSTANER®. Time se dodatno štedi na troškovima odvoza koji se negdje obračunavaju i po težini. Za one posebno osjetljivog "nosa" postoji COMPOLUX® posuda u kojoj neće započeti proces truljenja sve dok se otpad ne istrese iz posude. Kemijske procese inhibiraju specijalni aditivi koji se miješaju zajedno s granulatom pri izradi takve posude, a traju onoliko koliko i posuda, više 10 godina.

Plave posude – stari papir

Ako iz komunalnog otpada izdvojimo i papir, to će dodatno smanjiti sveukupnu količinu otpada za još 20%. Otvori na poklopcu mogu biti tako konstruirani da osiguravaju pohranu samo određene vrste sirovine i onemogućavaju dotok vode kao i vađenje sirovine.

Zelene posude – otpadno staklo

Izdvojimo li i staklo iz komunalnog otpada smanjili smo mu volumen za dodatnih 10%.

Žute posude – plastika

Ako iz komunalnog otpada izdvojimo još i plastiku smanjit ćemo mu ukupni volumen za dodatnih 7%. Uz pomoć gravitacijskih brava (Schwerkraftschloss) moguće je dodatno zaštititi pristup otpadu, a omogućiti komunalcima nesmetano pražnjenje(posuda se otvara sama prilikom pražnjenja komunalnim vozilom). Tvrtka SSI SCHÄFER na svoje posude daje petogodišnje jamstvo. Iste su jedine na tržištu opremljene poklopcem koji je za tijelo posude učvršćen u 4 točke. Osim "tiše" upotrebe (ne lupa pri otvaranju i zatvaranju) to mu osigurava da i ostane na mjestu na kojem bi trebao biti. Ako zbrojimo sve navedene postotke, vidjet ćemo da bi se ovakvim načinom prikupljanja gradsko odlagalište rasteretio za 72%. Za dodatne informacije kontaktirajte tvrtku STP iz Zagreba ili posjetite web stranicu www.stp-croatia.com

Izvor: STP d.o.o.

S.T.P. d.o.o.
S.T.P. d.o.o.
Internet adresa

Društvene mreže

Besplatna dostava na području grada Zagreba, za ostatak Hrvatske cijena po dogovoru. Proizvode izvozimo na područje BiH, Crne Gore, Kosova, Makedonije, Slovenije i Srbije.
{{ errors.name[0] }}
{{ errors.email[0] }}
{{ errors.location[0] }}
{{ errors.phone[0] }}
{{ errors.message[0] }}
Zapamti me

Vaš upit je uspješno poslan! Kopija upita je poslana na Vašu e-mail adresu. Očekujte odgovor u roku od 24 - 48h. Ukoliko odgovor niste dobili, kontaktirajte nas na e-mail adresu koju smo naveli u kopiji upita.
Izdvajamo

Izdvojeni proizvodi