Problem grafita u urbanim sredinama
Osim što nagrđuju pročelja, umanjujući time vrijednost nekretnina, grafiti koje možemo vidjeti na gradskim pročeljima, fontanama, spomenicima, pothodnicima i prometnim znakovima, kod promatrača izazivaju nelagodu, ostavljajući dojam da se radi o neurednoj i nesigurnoj sredini. Za uklanjanje grafita gradske vlasti svake godine izdvajaju sve veća sredstva no, ipak, pogledamo li pročelja, čini se da gube rat s vandalima.
Velikim dijelom, razlog tome je nedostatak dobro osmišljene antigrafitne strategije, koja bi uključivala puno više postupaka od pukog uklanjanja prioritetnih grafita. U urbanim sredinama razvijenijih zemalja, ovakve "vatrogasne" metode odavno su napuštene kao neučinkovite. S druge pak strane, od vlasnika nekretnina očekuje se da pročelja svojih objekata održavaju urednim i čistim. Na to ih obvezuje Uredba o komunalnom redu čije provođenje kontrolira komunalno redarstvo.
Antigrafitna zaštita
Površine izložene čestim napadima vandala uputno je zaštititi antigrafitnim premazima. Uklanjanje grafita sa zaštićenih površina ponekad može biti i do 90% brže u odnosu na uklanjanje s nezaštićene površine. Samim tim troškovi uklanjanja se znatno smanjuju. Ako pročelje nije zaštićeno, sa svakim novim uklanjanjem materijal se postupno "otvara", boja ulazi sve dublje u pore i sve ju je teže ukloniti. Antigrafitni premazi na bazi mikrokristala voska jednostavno se nanose valjkom ili prskanjem, potpuno su nevidljivi, a grafiti se uklanjaju pomoću mlaza vruće vode. Nakon uklanjanja grafita potrebno je ponovno nanijeti antigrafitni premaz.
Zbogom Grafiti!
Uz pravilan izbor metode uklanjanja grafita i antigrafitnu zaštitu, važan dio, svake uspješne antigrafitne strategije su, tzv. programi "nulte tolerancije" prema grafitima. Grafiti se moraju ukloniti unutar 24 sata od njihova pojavljivanja. Ukoliko se to ne učini, vrlo brzo će se pojaviti novi grafiti. Uklanjanje tako velikog broja grafita može biti vrlo skup postupak.
Kada se grafiti uklone, to nipošto ne znači da se više neće pojavljivati, ali je vrlo vjerojatno da će autori potražiti drugu površinu za crtanje. Međutim, vlasnike objekata najviše frustrira što nikada ne mogu znati kada će se grafiti ponovo pojaviti. Riješenje problema nudi tvrtka Hydro – Chem d.o.o. iz Zagreba. Antigrafitni program «Zbogom Grafiti!» prvi je program takve vrste u Hrvatskoj. Namijenjen je objektima koji su česta meta vandala. Uz fiksne troškove uklanjanja grafita i mogućnost planiranja troškova održavanja na dulji period, vlasnici su pošteđeni neugodnih iznenađenja.
Program "Zbogom Grafiti!" uključuje: obilazak objekta najmanje jednom tjedno; uklanjanje svih grafita, naljepnica i postera; detaljno mjesečno izvješće o učinjenim radovima; digitalne fotografije svih uklonjenih grafita; popuste na usluge hidrodinamičkog pranja, pranja pročelja i uklanjanja guma za žvakanje. Posebno se prilogođava potrebama vlasnika objekta i primjenjiv je na sve vrste objekata, od klupa u parku do trgovačkih centara.
Izvor: STAMBENI VJESNIK