Nadaleko je poznato da je Varaždin grad povijesti i kulture. Isto tako, i sama povijest kuće na Trgu bana Josipa Jelačića kraj varaždinskog placa, u samom centru grada seže u prvu polovicu 19. stoljeća. Prvobitan izgled same kuće nije poznat jer je 1910. godine tadašnji vlasnik i trgovac Ebenspanger rekonstruirao fasadu u stilu secesije. Tijekom desetljeća objekt je na razne načine popravljan u skladu s mogućnostima i volji narednih vlasnika.
Vanjski izgled kuće počeo je lagano propadati te su sadašnji vlasnici odlučili obnoviti cijelo pročelje s ulične strane. U prizemlju se trenutno nalazi popularan kafić Simphony, a na katu je privatni stan čije su prostorije ostale u izvornom rasporedu iz vremena kada je kuća sagrađena. U samu rekonstrukciju pročelja uključio se i Mapei koji je prema dogovoru s investitorom, projektantom te nadzorom iz Konzervatorskog zavoda grada Varaždina odabrao kvalitetno rješenje za obnovu pročelja koje sada ponovno plijeni pažnju i doprinosi da Varaždin i dalje ostane jednim od najuređenijih kontinentalnih gradova u Republici Hrvatskoj.
Mape-Antique sustav – idealno rješenje
Budući da je objekt pod zaštitom Konzervatorskog zavoda, pri sanaciji fasade u obzir su došli samo materijali koji su po sastavu i elastomehaničkim svojstvima slični povijesnim žbukama koje ne sadrže cement. Mapei je pronašao rješenja i za takvu vrstu radova. Za kompletnu sanaciju oštećenog ziđa odabran je Mape-Antique sustav čije su mehaničke karakteristike, poroznost i modul elastičnosti Mape-Antique linije slični svojstvima "antiknih" žbuka na osnovi hidriranog, pucolanskog i hidrauličkog vapna koji su se nekada koristili u graditeljstvu.
SLIKA 1: Prvobitno stanje fasade.
Prije bilo kakvih izravnavanja i zaglađivanja pročelja fasade morao se konsolidirati zid i sanirati postojeće pukotine te je zbog toga korišten MAPE-ANTIQUE I, bescementno hidrauličko vezivo s punilom vrlo fine granulacije namijenjeno za injektiranje i učvršćivanje zidova od kamena i opeke. Na dijelovima na kojima se kompletno morala ukloniti žbuka do čvrste podloge, tj. do opeke, prvobitno je nanesen MAPE-ANTIQUE RINZAFFO, bescementna žbuka u prahu koji se sastoji od specijalnih hidrauličkih veziva s pucolanskim djelovanjem, prirodnog pijeska, specijalnih dodataka i sintetičkih vlakana.
SLIKA 2: Pripremni radovi.
Ova žbuka posebno se preporuča za poboljšanje prionjivosti kao "špric" i kemijsko/fizičke otpornosti na topive soli makroporoznih žbuka. Posebno svojstvo MAPE-ANTIQUE-a RINZAFFO je sposobnost sprečavanja prodiranja topivih soli u makroporozne žbuke. Sljedeći bitan sloj nakon MAPE-ANTIQUE-a RINZAFFO je MAPE-ANTIQUE MC, već pripremljena, svijetla, bescementna žbukana osnovi specijalnih hidrauličkih veziva s pucolanskim djelovanjem, prirodnog pijeska, specijalnih dodataka i sintetičkih vlakana.
SLIKA 3: Nanošenje fine žbuke MAPE-ANTIQUE FC.
Žbuka pripremljena MAPE-ANTIQUE-om MC služi kao isušujuća žbuka za zidove od kamena i stare opeke te se koristi na mjestima gdje god je prisutno iscvje-tavanje soli. Kao završni dio sanacije za profiliranje štukatura, kao fini sloj prije bojanja te čak za izradu novih otpalih dijelova štukatura upotrijebljen je MAPE-ANTIQUE FC, suha mješavina fine žbuke na osnovi specijalnih hidrauličkih veziva i punila za završnu obradu kod sanacije povijesnih objekata od opeke i prirodnog kamena u vanjskim ili unutarnjim prostorima. To je žbuka koja upotpunjuje Mape-Antique sustav.
SLIKA 4: Izrada dijelova otpalih štukatura žbukom MAPE-ANTIQUE FC.
Za završni sloj, tj. boju upotrijebljen je vodoodbojni paropropusni sustav boja na silikonskoj osnovi u vodenoj disperziji Silancolor. Konačna nijansa boje uz dogovor konzervatora i investitora odabrana je prema Mapei Colormap sustavu boja. Kao prvi temeljni sloj, tj. primer prije nanošenja SILANCOLOR BOJE korišten je SILANCOLOR PRIMER, premaz na silikonskoj osnovi u vodenoj disperziji s odličnim svojstvima prodiranja i regulacije upojnosti boje na površinu. Nakon što se osušio, u dva sloja nanesena je SILANCOLOR BOJA. Zbog njene posebne formule podloga je vrlo paropropusna i vodoodbojna.
SLIKA 5: Rekonstruirana štukatura s MAPE-ANTIQUE FC.
SLIKA 6: Nanošenje SILANCOLOR
Za razliku od običnih sintetičkih boja SILANCOLOR BOJA ne stvara film nepropu-stan na vodenu paru, već porozan, a istovremeno, zbog sastojaka od specijalne silikonske smole, ne dopušta vodi da prodre u podlogu, tako da je žbuka uvijek suha. Njena vodoodbojna priroda štiti zidne površine od kemijske agresije, UV zraka i vlage općenito održava propusnost podloge i visoku propusnost vode, što se ne može postići uobičajenim metodama bojanja. SILANCOLOR BOJA također odlično prianja na sve vrste uobičajenih žbuka, isušujućih žbuka te dobro vezane stare boje.
SLIKA 7: Detalj fasade obojane SILANCOLOR BOJOM.
SLIKA 8: Završni izgled fasade.
- Stambeno-ugostiteljski objekt, Varaždin
- Vrijeme izvođenja radova: travanj 2013. godine
- Projektant: Nives Gorski, dipl. ing. arh.
- Investitori: Blaženka Plantak, Martin Plantak i Franjo Toplak
- Izvođač: Obra 93 d.o.o., Varaždin
- Nadzor: Žarko Kraljić, dipl. ing. građ.
- Nadzor konzervatorskog zavoda: Josip Kovač, dipl. ing. arh.
- Mapei koordinator: Krešimir Dobranić
- Sanacija fasade: Mape-Antique I, Mape-Antique MC, Mape Antique FC
- Zaštitni i dekorativni premazi: Silancolor Primer, Silancolor Boja
Za više informacija posjetite www.mapei.hr i www.mapei.com