Održavanje previsokih temperatura zraka u prostorijama te spuštanje temperature otvaranjem prozora jedna je od najčešćih grešaka kojima rasipamo energiju. Obični radijatorski ventili nam pomažu da ručno reguliramo temperaturu u prostoru dok nam termostatski radijatorski ventili pomažu da automatski reguliramo temperaturu u prostorijama.
Preporučene temperature u prostoru:
Toplinska ugodnost je stvar navike i osobne percepcije ugodnosti. Preporuke za održavanje temperatura u pojedinim prostorima kako bi održali toplinsku ugodnost, a da u isto vrijeme ne bi rasipali energiju su:
- Hodnik 14-17ºC
- Spavaća soba 17ºC
- Kuhinja 17-21ºC
- Radna soba 17-21ºC
- Dnevni boravak 20-23ºC
- Kupaonica 23ºC
- Preko dana kad nikoga nema kod kuće 16ºC
- Za vrijeme zimskog godišnjeg odmora 10ºC
Ako temperaturu koju održavate u prostoru smanjite za samo 1°C, godišnje možete uštedjeti približno 5% energije za grijanje.
Ako otvarate prozor na duže vrijeme isključite sustav grijanja ili hlađenja.
Prilagodite garderobu godišnjem dobu kako prostor ne bi dodatno grijali radi postizanja osjećaja ugode.
UGRADNJA TERMOSTATSKIH VENTILA
Radijatorski termostatski ventil regulira temperaturu u svakoj prostoriji u kojoj se nalazi. Ugradnjom termostatskih radijatorskih ventila moguća je ušteda energije čak do 20% (što ovisi o vrsti termostata i brzini reakcije – najbrže reagiraju termostatske „glave" punjene plinom). Ušteda se ostvaruje na način da termostatski radijatorski ventil sam regulira zadanu temperaturu u prostoriji koristeći sve raspoložive izvore topline (sunce, ljude, kućanske aparate…). Uštede od oko 15% koje je moguće postići ugradnjom termostatskih ventila na 14 radijatora u obiteljskoj kući od 143 m2 koja godišnje troši približno 2.800 litara lož ulja (15.765 Kn) ili 3.000 m3 (6.240 Kn) prirodnog plina, prikazane su u tablici:
UGRADNJA SOBNOG TERMOSTATA
Ugradnjom sobnog termostata možete smanjiti troškove za grijanje od 7-15 %. Programirajte termostat tako da za vrijeme noći ili dok ste izvan kuće, temperaturu postavite na nižu vrijednost. Također, možete regulirati sustav grijanja tako da se gasi sat vremena prije nego izlazite iz kuće te da se pali pola sata prije nego se vraćate kući. Sobni termostat regulira temperaturu u prostoru na taj način da uključuje kotao i pumpu centralnog grijanja kad temperatura u prostoru padne ispod određene zadane vrijednosti.
Za stambeni prostor od 150 m2 koji godišnje troši oko 2.800 litara lož ulja (15.765 Kn) ili 3.000 m3 (6.240 Kn) prirodnog plina uz pretpostavku godišnjih ušteda toplinske energije od 7%, novčane uštede su prikazane u tablici:
REGULACIJA KOTLA
Ako vaš kotao nije stariji od 10 godina onda bi umjesto zamjene kotla bilo uputno nadograditi sustav regulacije kotla.
Uštede od oko 15% koje je moguće postići ugradnjom regulacije kotla u obiteljskoj kući od 150 m2 koja godišnje troši približno 2.800 litara lož ulja (15.765 Kn) ili 3.000 m3 (6.240 Kn) prirodnog plina, prikazane su u tablici:
INDIVIDUALNO MJERENJE POTROŠNJE ENERGIJE
Instaliranjem elektronskih isparivačkih razdjelnika toplinske energije možemo individualno mjeriti potrošnju toplinske energije po stanovima čime potrošači plaćaju onoliko koliko i potroše. Razdjelnici topline sami za sebe ne štede energiju, ali motiviraju potrošače na racionalniju potrošnju. S ugradnjom razdjelnika toplinske energije ugrađuju se i termostatski ventili čime možemo godišnje uštedjeti i do 15% energije za zagrijavanje prostora. Investicijski troškovi su između 800 i 1.000 Kn po radijatoru, dok je životni vijek razdjelnika topline oko 10 godina.
______________________________________________________________________________________________
Proračuni za potrebe grijanja kuće te za primjenu pojedinih sustava grijanja i potrošne tople vode napravljeni su za jednu tipsku kuću od 143 m2 smještenu na području Zagreba i Splita u kojoj živi četveročlana obitelj. Uštede, investicije i razdoblje povrata investicije koje su navedene ovise o mnogim parametrima te se ne mogu primjenjivati općenito jednoznačno na svaki objekt, ali vam mogu okvirno približiti primjenu mjere u vašem kućanstvu.
Prilikom proračuna u obzir su uzete cijene energenata na dan 14. listopada 2008. godine. (Napomena: cijene su promijenjive, a na dan izdavanja brošure promijenila se samo cijena lož ulja.)
Električna energija: 0,92 Kn/kWh (VT) i 0,46 Kn/kWh (NT) (dvotarifno brojilo) i 0,87 Kn/kWh (jednotarifno brojilo)
Lož ulje: 5,63 Kn/l
Prirodni plin: 2,08 Kn/m3
Cijena vode: 11,2233 Kn/m3 (Zagreb)
Ogrjevno drvo: 370 Kn/prm
______________________________________________________________________________________________
Izvor: UNDP, Projekt poticanja energetske efikasnosti u Hrvatskoj