Dolaskom tmurnih zimskih dana sve manje je prirodnog svjetla, stoga je prirodno potražiti različite načine za unošenje dodatne umjetne svjetlosti u interijere, kako iz funkcionalnih, tako i psihičkih razloga. Količina svjetlosti će uvelike utjecati na raspoloženje i atmosferu svake prostorije, stoga je njezina uloga u uređenju svakog prostora od iznimno velike važnosti. Uz to, može se reći i da rasvjetna tijela svojim izgledom i razmještajem reflektiraju osobnost, ali i navike te životni stil vlasnika nekog prostora.

Rasvjetna tijela/rasvjeta se može podijeliti na nekoliko kategorija: stropna, podna, zidna i samostojeća rasvjetna tijela. Uz sve popularnije lustere bogatih klasičnih ili jednostavnih suvremenih linija, u mnogim će se interijerima naći i različita druga rješenja u vidu ugradbenih halogenih lampica (tzv. zvjezdano nebo) ili plafonjera, kao i spuštenih stropova iza kojih je smještena indirektna rasvjeta čija su rasvjetna tijela u potpunosti sakrivena. Kako se lusteri u pravilu preporučaju za prostore s višim stropovima, u onima s nižima predlažemo razmatranje postavljanja nekoliko reflektora koji se mogu usmjeriti prema željenom dijelu prostora – ovakvi reflektori sve su traženiji i za kuhinje, u kojima je važno osigurati dovoljnu količinu svjetlosti na radnim plohama (što će uvelike smanjiti nepotrebna naprezanja očiju).

Stropna rasvjeta jačeg intenziteta najčešće se postavlja iznad stolova za blagovanje te u hodnicima – ukratko, na mjestima gdje je funkcionalno potrebna najveća količina svjetlosti. Kod podne rasvjete naglašena je estetska komponenta, a njome se može i stvoriti dojam veće visine nekog prostora. Zidna rasvjeta često služi kao primarni ili sekundarni izvor svjetlosti, a danas su sve popularnija manja zidna rasvjetna tijela kakva nalazimo na izložbama slika – ovakva rasvjeta ima za svrhu usmjeriti pažnju upravo na objekt iznad kojeg je smještena, dajući prostoru na njegovoj individualnosti i originalnosti.

Samostojeća rasvjetna tijela u vidu lampi najrazličitijih oblika i materijala, kao i stolnih lampi, najčešće su dopunska rasvjetna tijela, smještena s ciljem pružanja optimalne količine svjetlosti u samo jednom dijelu prostora – najčešće uz sofu ili jednu fotelju za čitanje. Stolne lampe najčešće se smještaju na radne stolove i noćne ormariće, iako su danas u spavaćim sobama sve traženije i zidne lampe fleksibilnih vratova, koje se lako pomiču na željeni dio prostora.

Za sve vrste i oblike rasvjetnih tijela savjetujemo da se stilski usklade s ostatkom prostora. Alternativno, originalnim rješenjem može se koristiti i potpuni stilski kontrast – primjerice, obojeni kristalni luster kao protuteža ravnim linijama namještaja neutralnog kolorita. Kako je za različite aktivnosti potrebna i različita količina svjetlosti (primjerice, za čitanje knjige ili gledanje TV), predlažemo da centralna, ali i dopunska rasvjetna tijela imaju regulatore jačine– uz stvaranje željene atmosfere, na taj se način štedi i energija te produžava vijek žarulja.

Za vizualno "spuštanje" stropa, predlažemo veće spuštanje stropnih svjetiljki, dok se za povećanje prostora sugerira postavljanje svjetiljki u sva četiri kuta sobe. Iako ekonomičnije i sve popularnije, izbjegavajte postavljanje štednih eko žarulja u originalne klasične i rustikalne svjetiljke.

Ambijentalno-dekorativna rasvjeta

U zimskim mjesecima neizostavan dio interijera činit će ambijentalno-dekorativna rasvjeta, koja pruža toplinu i upravo onaj željeni osjećaj intime svakog doma. Prigušena rasvjeta iz rasvjetnih tijela skrivenih iza primjerice sofe ili pak tijela čiji su obodi napravljeni od debljeg papira neka su od idealnih rješenja za postizanje takvog doživljaja u različitim stilovima uređenja. U suvremeno uređenim prostorima lijepo izgleda zidna ambijentalna rasvjeta ravnih linija (npr. tri do četiri linije različitih dužina) ili zaobljenih linija (primjerice oblik puža), ukratko, traže se jednostavni geometrijski oblici.

U zimskim mjesecima posebno preporučamo rasvjetna tijela toplih boja, a naročito u prostorima s manjim prozorima i onima okrenutim prema sjeveru – primjerice, jedna ili nekoliko manjih lampi od mutnog crvenog, žutog i/ili narančastog stakla, čije linije oponašaju prirodni oblutak ili stilizirano sunce. Za potpuni doživljaj topline valja uvijek imati na umu i jedinstven osjećaj razigranosti i ugode kakvu pruža samo plamen svijeća, stoga su sve vrste svijećnjaka kao dekor te nadopuna ostalim električnim rasvjetnim tijelima više nego poželjni.

Savjeti

  • Za isticanje posebno lijepih predmeta i komada namještaja predlažemo stropnu ili zidnu rasvjetu postaviti na način da snop svjetlosti pada izravno na njih – ovdje će posebno dobro doći reflektori koji se mogu usmjeriti direktno na određeni predmet, "izdvajajući" ga od ostatka interijera. Isticanjem određenog dijela interijera rasvjetom moguće je "sakriti" određene nepravilnosti ostatka prostora, primjerice, odvući će se pažnja s nepravilnog zida ili starijih zavjesa.
  • Ogledala u kombinaciji s različitim rasvjetnim tijelima pridonose dinamičnosti i većem osjećaju prostranosti.
  • Više manjih rasvjetnih tijela postavljenih u različite dijelove prostora pojačavaju osjećaj intime i topline doma, te čini prostor vizualno većim.
  • U spavaćim sobama postavite prekidače centralnog rasvjetnog tijela što je moguće bliže krevetu, a na stubištima prekidače za svjetlo obavezno postavite na njegovom donjem i na gornjem dijelu.
  • Vrstu rasvjete i tip rasvjetnih tijela birajte ovisno o potrebama odnosno načinu korištenja određenog prostora- npr. halogena ugradbena stropna rasvjeta daje toplo žuto svjetlo no ono je oštro, dakle naglašava kontrast svjetla i sjene i osvjetljava ograničeno područje čime se dobiva „točkasti" raspored svjetla- ono stoga nije preporučljivo za kupaonice osim ako se ne kombinira sa lampom iznad ogledala koja daje disperzno, blago bijelo svjetlo
  • Za radne prostore obavezno koristite i kvalitetnu te što jaču radnu lampu, dugotrajni rad uz slabije i neodgovarajuće svjetlo je štetno za vid
Image
Mirjana Mikulec

Autor: Mirjana Mikulec, dizajnerica interijera
Domus Nobilis d.o.o.

Želite li da i kod uređenja Vašeg doma sudjeluje dizajnerica interijera Mirjana Mikulec, potrebne informacije saznajte klikom na jedan od dolje navedenih linkova!

 
DOMUS NOBILIS d.o.o.
DOMUS NOBILIS d.o.o.
Internet adresa

Društvene mreže

{{ errors.name[0] }}
{{ errors.email[0] }}
{{ errors.location[0] }}
{{ errors.phone[0] }}
{{ errors.message[0] }}
Zapamti me

Vaš upit je uspješno poslan! Kopija upita je poslana na Vašu e-mail adresu. Očekujte odgovor u roku od 24 - 48h. Ukoliko odgovor niste dobili, kontaktirajte nas na e-mail adresu koju smo naveli u kopiji upita.
Izdvajamo

Izdvojeni proizvodi