Profinjenost klasičnih stilova se uvijek iznova vraća u modu. Iako imaju dosta zajedničkih točaka, povijesni stilovi se međusobno znatno razlikuju. Jedna od osnovnih podjela je na aristokratske i građanske stilove.
U ranijim, aristokratskim periodima poput baroka ili rokokoa – jedan od načina iskazivanja moći bio je kroz uređivanje interijera u kojima je sve vrvilo od raskoši. Stoga, ako želite da vaš interijer podsjeća na luksuzno prebivalište aristokracije – preporučljivo je slijediti nekoliko smjernica.
Namještaj je, uglavnom, izrađen od drva, te oplemenjen rezbarijama, furnirima, intarzijama, pozlatama.
Najpopularnije vrste drva, u ranijim periodima, bile su orahovina, ebanovina, mahagonij, dok su svijetli interijeri rokokoa preferirali ružino i limunovo drvo, te egzotični palisander. Od početka 19. stoljeća se sve više koristi i bukovina. Od ostalih materijala potrebno je spomenuti mramor, koji se osim u obradi poda koristio i u izradi pokućstva. Stilski namještaj suvremene proizvodnje je dostupan u nekoliko varijanti – izrađen od punog drva oraha ili od bukovine obložene orahovim furnirom, a popularno je i drvo trešnje. Ručke na pokućstvu su izvorno bile izrađivane od pozlaćene bronce, dok je danas češća upotreba mesinga.
Dekorativna shema se sastoji od skupocjenih tkanina poput brokata, baršuna, damasta, čipke – ukrašenih sitnijim i krupnijim dezenima, primjerice, cvjetnim i geometrijskim oblicima.
Zidove krase tapete i brojne štukature, mnoštvo slika, ogledala i atraktivnih detalja.
Od povijesnih razdoblja čije elemente nalazimo na stilskom namještaju današnjice – spomenimo i klasicizam, te Napoleonov empirski stil.
1815. godine, dolaskom bidermajera – prvog građanskog stila, interijer je postao znatno jednostavniji. Namještaj je simetričan, uglavnom bez ukrasa poput intarzija ili rezbarija, ali su prisutni neki dekorativni elementi iz prijašnjih epoha.
Multi-funkcionalnost i udobnost čine ga praktičnim u uređenju skučenijih interijera građanstva. Salonska garnitura, sastavljena od sofa, stola i stolaca, središnji je dio opreme prostora, a tu su i vitrina, te sekreter.
Bidermajer stil naglašava važnost salonske garniture, upravo zbog njene uloge u druženju pripadnika građanskog sloja. U današnje vrijeme salon postaje dnevna soba, ali njegova uloga se nije znatno promijenila. Garnitura za sjedenje tapecirana je najčešće tkaninama u nježnim pastelnim bojama, te cvjetnim i prugastim dezenima. Glavni materijal i dalje je drvo – naročito orah i trešnja.
Suvremeni interijeri su opremljeni pokućstvom koje uz povijesnu priču nudi i moderne elemente. Spomenimo popularni Shabby Chic stil.
Naime, izvorno se taj naziv odnosio na stari namještaj koji je bojen kako bi se sakrili znakovi vremena. Danas Shabby Chic označava nov i elegantan namještaj čija se površina obrađuje kako bi djelovao stariji nego što u stvarnosti jest. Namještaj na taj način dobiva povijesnu priču, a interijer podsjeća na raskoš aristokracije.
Klasične linije čine pokućstvo profinjenim, a bijela (ne)boja mu daje lakoću. Neutralnost bjeline pokućstva osvježavaju vesele boje dodataka.
Elegantno posuđe i nadstolnjaci slijede ovu zanimljivu formulu, a šećer na kraju su i vaze prepune cvijeća. Veliki kristalni luster djeluje spektakularno, naročito u večernjim satima dok je okupan zrakama svjetlosti.
Sve u svemu, stilski namještaj u interijer unosi ljepotu tradicije, nadopunjenu suvremenim nijansama dizajna.