Planirate li gradnju kuće, obratite posebnu pozornost kod projektiranja ravnog krova – napravite tako da bude spreman za ugradnju fotonaponskih panela, bilo odmah za vrijeme gradnje, ili kasnije. Izbor izolacije također je iznimno bitan, a u nastavku teksta saznat ćete zašto.
Zeleni izvori energije u današnje vrijeme sve više dolaze u fokus rasprava na europskoj razini. Energetska učinkovitost potrebna je ne samo za novogradnju već i kod rekonstrukcija i obnove postojećih građevina.
Naravno, nemoguće je očekivati da su svi krovovi spremni za takvu vrstu instalacije i da mogu odgovoriti na određene zahtjeve. Do problema dolazi ako krov nije projektiran da podnese odgovarajuće točkasto opterećenje. Naime, kod izvedbe hidroizolacije, a i kod postavljanja fotonaponskih panela, dolazi do intenzivnijeg prometa ljudi i materijala. Kasnije je i za održavanje nužan pristup krovu. Dio rješenja je kvalitetna ROCKWOOL kamena vuna za izolaciju.
Nedavno je EU parlament podržao reviziju Direktive o energetskim svojstvima zgrada (PDF, 454 KB), kojom se do 2030. žele znatno smanjiti emisije stakleničkih plinova i potrošnja energije u sektoru zgrada diljem Europske unije. Jedna od zanimljivosti je i da sve zemlje članice moraju osigurati da su nove zgrade spremne za solarnu energiju, odnosno, da su krovovi zgrada prikladni za fotonaponske ili solarne toplinske instalacije kada je to tehnički, ekonomski i funkcionalno izvedivo za nove javne i nestambene zgrade iznad 250 m2 od prosinca 2026. Za sve postojeće zgrade javne namjene (preko 2000 m2) od kraja 2027., sve one iznad 750 m2 od prosinca 2028. i konačno, sve zgrade javne namjene veće od 250 m2 od prosinca 2030.
Saznajte što sve treba uzeti u obzir kod ravnih krovova s fotonaponskim sustavom, kako zadovoljiti tehničke parametre krovova za hidro i toplinsku izolaciju te cjelokupnu nosivu ovojnicu za dugoročnu iskoristivost krovne konstrukcije, pogledajte video te preuzmite besplatan vodič...