U centru svih većih hrvatskih gradova nalaze se zgrade koje su neke stare i preko 100 godina. Problem kod tih zgrada a i onih malo mlađih je što su stanari uglavnom stariji ljudi, većinom umirovljenici i nisu u mogućnosti ulagati u održavanje svojih stanova. U tim se zgradama održavaju jedino zajednički dijelovi zgrade, i to samo ono što je neophodno jer pričuva koju stanari plaćaju nedovoljna je za održavanje, popravke i izvanredne radove tako česte u starim zgradama.
Najveći problem u stanari imaju sa krovovima. Krovovi su stari, urušeni ili im prijeti opasnost od urušavanja, a tavanski prostori su neiskorišteni i zapušteni i na taj način predstavljaju opasnost od požara kao i pojavu neželjenih štetočina. Takovo stanje krova uzrokuje stanarima brojne probleme kao što je prokišnjavanje, ulazak vode u električne instalacije, otežan prilaz dimnjacima i sl. Jedino rješenje ovog problema je novi krov. Cijena novog krova broji se u desetcima tisuća eura što je jednoj prosječnoj starijoj zgradi u starom dijelu grada koje mahom imaju mali broj stanova gotovo nemoguće skupiti.
Adaptacija potkrovlja
Mnogi upravitelji u Hrvatskoj su blizu rješenja takvog problema. Oni su svojim suvlasnicima predložili prodaju tavanskog prostora za adaptaciju stana što se pokazalo korisnim i za kupca i za stanare. Korist koju bi pri tome mogli imati suvlasnici jest definiranje vlasništva (elaborat o etažiranju), veća sigurnost i kvaliteta stanovanja, novi pokrov, toplinska izolacija, protupožarni sustav, povećana vrijednost stana, manji troškovi održavanja…
Prije prodaje ili bilo kakvih radova, stanje zgrade u cjelini se treba dijagnosticirati da bi se utvrdilo u kakvom je stanju zgrada i kakva je njena stabilnost.
Postoje zgrade koje su u gotovo ruševnom stanju tako da je na njima nemoguće napraviti bilo kakvu nadogradnju a kod nekih je čak i adaptacija potkrovlja upitna. Radi toga je nalaz i mišljenje ovlaštene osobe neophodno.
Veliki problem kod prodaje tavana je što je on zajednički prostor u zgradi i potrebna je 100-postotna suglasnost suvlasnika a oni se teško dogovaraju oko takvih stvari. Glavni razlog je nepovjerenje i neupućenost u prednosti koje im donosi taj program. Vlasnici stanova strahuju od prevare i boje se da njihova stara zgrada neće izdržati teret još jednog stana. To je zasad najveća prepreka u realizaciji adaptacije.
Što sa novcima?
Ukoliko se suvlasnici slože da prodaju tavanski prostor kupac sklapa ugovor sa suvlasnicima posredstvom odvjetnika ili upravitelja nakon čega se novac može, ovisno o dogovoru sa suvlasnicima, uplatiti na osobne račune suvlasnika, zajednički račun suvlasnika, na račun sredstava zajedničke pričuve i sl. Tim novcem se zgrada može kompletno urediti; od krova, stubišta, pročelja, parlafona do ostalih zajedničkih dijelova.
Ukoliko je stubište zgrade, pročelje i ostali zajednički dijelovi u dobrom stanju, taj novac suvlasnici mogu iskoristiti npr. da im se svima u stanovima ugrade PVC prozor (što smo već imali slučaj u jednoj zgradi), stave blindo vrata ili nešto treće. I naravno suvlasnici se mogu dogovoriti da taj novac ide svakom osobno a ne zgradi.
Isplativost investicije u budućnosti
Korist od kupnje tavana ima naravno i kupac. Činjenica je da se nalazi na zadnjem katu bez lifta, da postoji mogućnost prokišnjavanja, loša je toplinska i zvučna izolacija, nema balkona, podna konstrukcija je drvena, stanje je potrebno dijagnosticirati, potrebna je konstrukcija krovišta i krovne letve, priključci komunalnih instalacija ne zadovoljavaju (plin, struja, voda, kanalizacija ). Ali sve to opravdava dobar pogled koja ta potkrovlja uglavnom imaju, dobra osunčanost, bolja mogućnost uređenja prostora, dobra lokacija u staroj jezgri grada i relativno povoljna cijena. Imamo primjer gdje je kupac u strogom centru Zagreba na atraktivnoj lokaciji kupio tavan u kojem je metar kvadratni platio 300 eura, a nakon preuređenja kvadrat stana mu nije prešao 1300 eura što je povoljno za strogi centar glavnog grada.
Prije 30 i više godina u potkrovljima su živjeli siromašni studenti, boemi, umjetnici. To je uvijek bio manje vrijedan prostor. Ali danas primjenom novih saznanja i materijala grade se kvalitetna potkrovlja sa dobrim izolacijama tako da možemo vjerovati da će se adaptacija potkrovlja u vrlo skorom vremenu popularizirati i pokazati korisnom i za suvlasnike i kupce.
Izvor: STAMBENI VJESNIK