Potrošna topla voda se u velikom dijelu Hrvatske gdje nije dostupan plin ili gradski toplinski sustav centralnog grijanja, zagrijava električnom energijom. Pri izboru električnog bojlera slijedite upute proizvođača i izaberite onaj koji odgovara broju članova u vašoj obitelji i prosječnoj dnevnoj potrošnji.
Redovito čistite kamenac s grijača u bojleru. Kamenac sprečava prijelaz topline s grijača na vodu pri čemu se troši više energije za zagrijavanje iste količine vode. Moderni električni bojleri imaju ugrađene „suhe" grijače kojima je uklonjen problem stvaranja kamenca.
Ukoliko imate dvotarifno brojilo vodu zagrijavajte po noći kad je cijena električne energije niža.
Električni bojler koristite namješten na ekonomični rad, što podrazumijeva da je temperatura vode između 55 i 60ºC. Najčešće upotrebljavamo vodu temperature 40ºC što postižemo miješanjem tople i hladne vode.
Prilikom instalacije novog spremnika tople vode i/ili kotla bilo bi poželjno smjestiti ga što bliže mjestu potrošnje tople vode kako bi se smanjili gubici kroz cijevi.
Ukoliko nije tvornički izoliran obavezno izolirajte spremnik s toplom vodom, kao i cijevi do potrošnih mjesta.
Izaberite bojler koji ima dodatnu izolaciju radi smanjenja gubitaka topline, npr. poliuretansku toplinsku izolaciju debljine 100 mm.
ZAMJENA STAROG ELEKTRIČNOG BOJLERA
Pri zamijeni starog električnog bojlera novim, identične zapremine i snage (2 kW) koji ima ugrađen „timer" kojim se bojler uključuje u razdoblju niske tarife električne energije, godišnje možete uštedjeti i do 800 kn. Pretpostavka je da se radi o četveročlanoj obitelji, a dnevna potrošnja potrošne tople vode (PTV) je 60 litara po osobi.
ZAMJENA ELEKTRIČNOG BOJLERA ZA POTROŠNU TOPLU VODU (PTV) SOLARNIM SUSTAVOM UZ UPOTREBU ELEKTRIČNE ENERGIJE ZA DOGRIJAVANJE
Za obiteljsku kuću sa četiri člana koja je vodu zagrijavala starim električnim bojlerom preporuča se ugradnja solarnog sustava sa dva kolektora (efektivne površine 3,6 m2) i spremnikom od 200 litara. Uz investiciju u cijeli sustav od oko 30.000 Kn, godišnje možemo uštedjeti oko 3.200 Kn, što znači da bi nam se investicija na području Splita vratila
u roku 10 godina.
ZAMJENA ELEKTRIČNOG BOJLERA ZA PRIPREMU POTROŠNE TOPLE VODE SOLARNIM SUSTAVOM UZ UPOTREBU UKAPLJENOG NAFTNOG PLINA (UNP) ZA DOGRIJAVANJE
Za kuću s četiri člana obitelji koja vodu zagrijava starim električnim bojlerom preporuča se ugradnja solarnog sustava sa dva kolektora (efektivne površine 3,6 m2) i spremnikom od 200 litara te plinskim bojlerom na UNP za dogrijavanje. Ujedno plinski bojler koristimo i za sustav centralnog grijanja kao zamjenu za električno grijanje čime se postižu daljnje uštede. Godišnje uštede u ovisnosti o lokaciji i modelu nabave spremnika UNP-a iznose od 8.685 – 10.720 Kn. Investicije za Zagreb i Split, kao i povrati investicija prikazani su u tablici.
Pretpostavka je da godišnji toplinski gubici kuće iznose 100 kWh/m2 te da je za zagrijavanje kuće godišnje potrebno 1.500 m3 plina tj. 3.120 Kn.
ZAMJENA ELEKTRIČNOG GRIJANJA PEĆIMA I ELEKTRIČNOG BOJLERA ZA PRIPREMU POTROŠNE TOPLE VODE (PTV) SA SOLARNIM SUSTAVOM UZ UPOTREBU UKAPLJENOG NAFTNOG PLINA (UNP) ZA DOGRIJAVANJE
Za kuću s četiri člana obitelji koja vodu zagrijava starim električnim bojlerom te se grije električnim pećima preporuča se ugradnja solarnog sustava sa 10 kolektora u Zagrebu i 7 kolektora u Splitu te dva spremnika od 200 litara s plinskim bojlerom na UNP za dogrijavanje. Solarni sustav je projektiran tako da pokrije 20-30% toplinskih potreba u sezoni grijanja. Plinski bojler koristimo i za sustav centralnog grijanja kao zamjenu za električno grijanje čime se postižu daljnje uštede. Godišnje uštede u ovisnosti o lokaciji i modelu nabave spremnika UNP-a iznose od 9.865 – 12.380 Kn. Investicije za Zagreb i Split, kao i povrati investicija prikazani su u tablici.
Pretpostavka je da godišnji toplinski gubici kuće iznose 100 kWh/m2 te da je za zagrijavanje kuće godišnje potrebno je 1.500 m3 plina tj. 3.120 kn.
ZAMJENA GRIJANJA I PRIPREME POTROŠNE TOPLE VODE S LOŽ ULJEM SA SOLARNIM SUSTAVOM UZ UPOTREBU PRIRODNOG PLINA ZA DOGRIJAVANJE
Za kuću s četiri člana obitelji koja vodu zagrijava starim kotlom na lož ulje preporuča se ugradnja solarnog sustava sa 10 kolektora u Zagrebu i 7 kolektora u Splitu i dva spremnika od 200 litara te plinskim bojlerom za dogrijavanje. Solarni sustav je projektiran tako da pokrije 20-30% toplinskih potreba u sezoni grijanja. Plinski bojler koristimo i za sustav centralnog grijanja čime se postižu daljnje uštede. Godišnje uštede su oko 8.500 Kn, dok su investicije i razdoblje povrata investicije za Zagreb i Split prikazani u tablici:
Pretpostavka je da godišnji toplinski gubici kuće iznose 100 kWh/m2 te da je za zagrijavanje kuće godišnje potrebno je 1.500 m3 plina tj. 3.120 kn.
NADOPUNA SUSTAVA ELEKTRIČNOG GRIJANJA I PRIPREME POTROŠNE TOPLE VODE SA SOLARNIM SUSTAVOM UZ UPORABU ELEKTRIČNE ENERGIJE ZA DOGRIJAVANJE
Za kuću s četiri člana obitelji koja vodu zagrijava starim električnim bojlerom te se grije električnim pećima preporuča se ugradnja solarnog sustava sa 10 kolektora u Zagrebu i 7 kolektora u Splitu i dva spremnika od 200 litara. Ukoliko nemate mogućnosti koristiti plin, dogrijavanje vode u spremniku je moguće i s električnim grijačima. Solarni sustav je projektiran tako da pokrije 20-30% toplinskih potreba u sezoni grijanja. Godišnje uštede u ovisnosti o lokaciji iznose 4.680 Kn u Zagrebu i 6.780 Kn u Splitu. Investicije za Zagreb i Split, kao i povrati investicija prikazani su u tablici.
ZAMJENA ELEKTRIČNOG BOJLERA ZA GRIJANJE VODE SA „KOMBI – KLIMA " UREĐAJEM
Ugradite uređaj tzv. kombi-klimu koji je kombinirani klima-bojler tj. uređaj koji istovremeno hladi prostor i zagrijava potrošnu toplu vodu. U sezoni hlađenja, dok radi klima uređaj imat ćete besplatno zagrijavanje vode, a u slučaju da klima uređaj ne radi, trošit ćete 3-4 puta manje električne energije nego u slučaju električnog bojlera. Ako električni bojler za zagrijavanje potrošne tople vode zamijenite klima bojlerom godišnje ćete uštedjeti oko 1.900 Kn, a investicija od 8.354 Kn će vam se vratiti u roku 4,5 godina.
Ukoliko ste planirali investirati u uređaj za hlađenje čija je prosječna cijena oko 4.000 Kn, onda bi mogli reći da je povrat dodatne investicije (od 4.354 Kn) u ovakav uređaj koji pored toga što zagrijava toplu vodu i hladi prostor oko 2,3 godine.
______________________________________________________________________________________________
Proračuni za potrebe grijanja kuće te za primjenu pojedinih sustava grijanja i potrošne tople vode napravljeni su za jednu tipsku kuću od 143 m2 smještenu na području Zagreba i Splita u kojoj živi četveročlana obitelj. Uštede, investicije i razdoblje povrata investicije koje su navedene ovise o mnogim parametrima te se ne mogu primjenjivati općenito jednoznačno na svaki objekt, ali vam mogu okvirno približiti primjenu mjere u vašem kućanstvu.
Prilikom proračuna u obzir su uzete cijene energenata na dan 14. listopada 2008. godine. (Napomena: cijene su promijenjive, a na dan izdavanja brošure promijenila se samo cijena lož ulja.)
Električna energija: 0,92 Kn/kWh (VT) i 0,46 Kn/kWh (NT) (dvotarifno brojilo) i 0,87 Kn/kWh (jednotarifno brojilo)
Lož ulje: 5,63 Kn/l
Prirodni plin: 2,08 Kn/m3
Cijena vode: 11,2233 Kn/m3 (Zagreb)
Ogrjevno drvo: 370 Kn/prm
______________________________________________________________________________________________
Izvor: UNDP, Projekt poticanja energetske efikasnosti u Hrvatskoj