Zahvaljujući atraktivnom prirodnom okolišu u sklopu kojeg borove šume dopiru u nekim područjima sve do mora i plaža, a umjetnički oblikovana flora gradskih parkova i vrtova neprestano izaziva uzdahe divljenja, te raskošnoj kulturno-povijesnoj baštini – Poreč je već mnoštvo godina elitna destinacija. Stoga se u samom gradu, kao i u njegovoj neposrednoj blizini razvila raznolika turistička ponuda.
Turistički razvoj ovog zanimljivog grada počinje 1844. godine. Naime, tada je parobrodsko društvo Austrijski Lloyd iz Trsta organiziralo izletničku liniju u sklopu koje je bio i Poreč, što je rezultiralo izradom prvog turističkog vodiča grada. Koncem 19. stoljeća počinje s radom prvi hotel imena Alla cittá di Trieste, te javno kupalište na otočiću Sveti Nikola. U 20. st. turizam se sve više razvija, a brojna priznanja svjedoče da su turisti i strukovne organizacije prepoznali trud uložen u razvoj ove važne gospodarske grane.
Svi narodi koji su tijekom povijesti dominirali ovim područjem učestvovali su u izgradnji kulturnog naslijeđa. Zahvaljujući Bizantu i biskupu Eufrasiusu, u šestom stoljeću nastaje raskošna bazilika i niz komplementarnih građevina smještenih uz nju. Izvornog imena katedrala Uznesenja Marijinog, a poznatija je po nazivu Eufrazijeva bazilika ili Eufrazijana. Od 1997. u društvu je znamenitosti na UNESCO-vom popisu svjetske kulturne i prirodne baštine.
Cjelokupna gradska jezgra Poreča svojevrsni je kulturni spomenik. Neptunov i Veliki hram, nalazili su se na nekadašnjem rimskom trgu; Maraforu. Romaničko razdoblje zastupaju tri građevine – Kanonik, Kuća dva sveca i Romanička kuća na Maraforu. Cvjetna gotika je ostavila svoj arhitektonski pečat u obliku nekoliko palača. Što se tiče kulturnih događanja, spomenimo koncerte klasične glazbe, festival jazza te razne pučke fešte.
Okosnicu gastronomske ponude čine plodovi istarskog agrara. Grožđe, smokve, šumske šparoge, masline i brojne druge domaće delicije caruju jelovnicima lokalnih restorana. Najpoznatije kulinarsko blago je tartuf, a tu su i morski specijaliteti – marinada od srdela, riblji brodet, salata od hobotnice, crni rižot od liganja, školjke. Od poslastica iz unutrašnjosti istarskog poluotoka treba istaknuti – pršut i sir, fuže s gulašom od divljači, maneštru. Pri spomenu kvalitetne vinske kapljice, Istra i tu ima svoje predstavnike – merlot, muškat, malvazija, pinot.
Bez obzira birate li destinacije koje ćete posjetiti na osnovu njihovih prirodnih, kulturnih, zabavnih ili kulinarskih vrijednosti – u Poreču vam ništa neće nedostajati.