Što je plastificiranje metala?
Plastificiranje metala je postupak kojim se po naelektriziranom komadu metala, posipa obrnutog polariteta nabijeni prah u pištolju za elektrostatsko prašenje, te se na taj način prah lijepi i po dijelovima koji nisu na direktnom udaru praha. Elektricitet privlači prah gdje ga nema, a odbija gdje je nanesen. U daljnjem posipanju, prah se ponaša kao izolator, jer je poliuretanskog sastava, pa novi sloj praha otpada sa pokrivenog dijela, te imamo ravnomjerno raspoređen sloj koji se tijekom polimerizacije na cca 180°C pretvara u ravnomjeran sloj zaštitne plastike.
Kako se plastificira?
Postupak plastificiranja počinje od pripreme metala čišćenjem (odmaščivanje), sušenjem, te ukoliko postoji raniji sloj, predgrijavanjem u peći, zatim se nanosi plastika u fino mljevenom puderu t.j. prahu elektrostatskim ili tribo sistemom, nakon čega slijedi polimerizacija (pečenje na 180-200 °C) te nakon ravnomjernog hlađenja dolazi do pakiranja gotove robe.
Naša peć za plastificiranje je dimenzija 3 × 1,3 × 1,8 metara, što omeđuje i najveće predmete koje možemo plastificirati. Prašenje izvodimo elektrostatskim nanošenjem praha najmodernijim Gemma pištoljima (u ciklonskoj komori koja privlači višak praha), ručno i direktno na površinu za plastificiranje.
Za plastificiranje koristimo ekološki poliuretanski prah.
Osim standardnog spektra boja za usluge plastificiranja, vrlo brzo možemo riješiti i sve ostale RAL-ove prema Vašem zahtjevu.
Što se plastificira?
Ovakav visokopokrovni zaštitni sloj sa velikom mogućnošću izbora završnog sloja, nijanse i strukture, pronašao je svoje mjesto kao ekološki prihvatljiv i kvalitetan pokrov za serijsku proizvodnju metalnih proizvoda, kao i za obnavljaje starih metala, koji dobiju potpuno nov izgled:
- bolničke krevete itd
- medicinska pomagala
- razne auto i moto dijelove
- garderobne ormare
- ograde
- građevnu limariju
- industrijsku elektroniku
- stolariju, klimatizaciju
- metalnu galanteriju, police, regale
- razne konstrukcije
- bijelu tehniku, radijatore
Kakve završne slojeve možemo izabrati?
Prema Vašem izboru površinu za plastificiranje vršimo u slijedećem sloju:
- sjajnim – glatkim
- polumat
- mat
- metalic
- finoj strukturi
- gruboj strukturi
- specijalnim efektima
Koje nijanse se mogu izabrati?
Oslojavanje praškastim lakom je najsuvremenija zaštita svih vrsta metala. Antikorozivna i dekorativna zaštita na bazi epoxi, epoxi poliestera i poliuretan veziva. Ovaj sustav omogućuje brzu i laku izmjenu boja i upotrebu svih vrsta zaštita, po RAL-u, (sjajno, polumat, mat, metalic, flourescent…), do raznih strukturnih zaštita i specijalnih efekata.
RAL kartu u PDF formatu možete preuzeti klikom na link: RAL karta
Mogu li plastificirati nešto lakirano ili plastificirano?
Plastificirati se mogu i već lakirani ili plastificirani predmeti, ako je lak predviđen da izdrži 180°C (potrebno isprobati, ako nije poznato), ostali lakovi dobivaju mjehure od temperature, pa je potrebno pjeskariti prije plastifikacije.
Što sa pjeskarenjem i galvanizacijom?
Sa našim kooperantima, možemo Vam također ponuditi uslugu pjeskarenja i galvanizacije, sve na jednom mjestu. Budite slobodni nazvati, jer i najmanji klijent nam je bitan.
Izvor: VIKING d.o.o.