Pasivna i niskoenergetska gradnja
LOKACIJA… ORIJENTACIJA… OBLIK… SMJEŠTAJ I VELIČINA PROZORA… ROLETE… RASPORED PROSTORIJA… VEGETACIJA U OKOLICI… utječu na potrošnju energije
Glavna ideja pasivne gradnje je korištenje sunčeve energije za grijanje kuće u zimskom razdoblju i sprječavanje upada sunčevog zračenja u ljetnom razdoblju kako bi se smanjila potreba za hlađenjem i to sve uz dobro izolirane zidove.
Projektirajte kuću tako da je većina dnevnih prostorija smještena na južnoj strani kuće kako bi maksimalno iskoristili sunčevo zračenje za zagrijavanje prostora ali i za prirodnu rasvjetu. Na južnoj strani kuće prozori bi trebali biti najveći, dok na sjevernoj strani trebaju biti manji kako bi se spriječili toplinski gubici. Na sjevernoj strani kuće treba smjestiti kuhinju, hodnike, spavaće sobe, kupaonice i ostave.
Zima
Zimski vrt nam omogućava dodatno iskorištavanje sunčeve energije. Sjenila na krovu zimskog vrta imaju takav nagib da propuštaju nisko zimsko sunce te tako omogućavaju zagrijavanje prostora. Ta ista sjenila u ljetnom razdoblju sprječavaju direktan upad sunčevog zračenja i nepotrebno pregrijavanje.
U razdoblju grijanja, tijekom noći, zimski vrt dodatno sprječava gubitke topline kroz zidove iz prostorija za boravak, dok se u zidovima akumulirana toplina tijekom dana zrači u prostor.
Vegetacija posađena na sjevernoj strani kuće osigurava zaklon od hladnih sjevernih vjetrova.
Ljeto
Fasada treba biti svjetlijih boja s reflektirajućom površinom kako bi smanjili potrebe za hlađenjem.
U ljetnom razdoblju lišće na drveću ili sjenila blokiraju sunčevo zračenje. Otvore na zimskom vrtu koristimo za ventilaciju kako bi spriječili pregrijavanje.
Ljeti provjetravajte kuću tijekom noći kad je vanjska temperatura niža. Vanjska strujanja zraka pomažu pri hlađenju kuće i dotoku svježeg zraka. Više etaže kuće koje su povezane (galerije, potkrovlja) moguće je ventilirati iskorištavajući efekt uzgona, (topli zrak se diže a hladni pada), tako da se na gornjim i donjim etažama otvori ostave otvorenim.
Koristite rolete ili sjenila na prozorima kako bi spriječili direktni upad sunčevog zračenja. U ljetnom razdoblju vanjske rolete mogu smanjiti temperaturu u prostoru i do 8 ºC. Potreba za hlađenjem u nekim prostorijama je smanjena, dok u nekim slučajevima hlađenje uopće nije potrebno. U zimskom razdoblju rolete i zavjese treba koristiti noću kako bi spriječili gubitke topline iz kuće. Rolete mogu smanjiti gubitke topline i za 10%.
Kako odrediti veličinu nadstrešnice?
Kako bi spriječili upad sunčevog zračenja u ljetnom razdoblju, a s druge strane omogućili sunčevom zračenju upad u zimskom razdoblju, nadstrešnicu na južnoj strani zgrade bi trebali projektirati u ovisnosti o geografskoj širini na kojoj se kuća nalazi. Tako bi kutevi α i β trebali približno biti:
Zagreb i Rijeka: α = 27º i β= 64º
Split: α = 25º i β= 62º
Dubrovnik: α = 24º i β= 61º
Izolacija
Kako bismo osigurali da kuća ima minimalne toplinske gubitke tj. da postigne niskoenergetski ili pasivni standard potrebno je adekvatno izolirati zidove, krov i podrum te ugraditi prozore i vrata sa što manjim koeficijentom prolaza topline.
NISKOENERGETSKA KUĆA
Kuća smještena u Zagrebu, površine 143 m2, koja je građena u skladu s važećim propisima o toplinskoj zaštiti zgrade s blok opekom 30 cm i s izolacijom zidova od 10 cm, krovišta 20 cm i sa 8 cm prema podrumu (kao izolacijski materijal korištena je kamena vuna) ima godišnju potrebu za toplinskom energijom 7.150 kWh (50 kWh/m2). Godišnji troškovi za grijanje prostora u ovisnosti o energentu, iznosili bi oko 4.795 Kn za lož ulje, 2.085 Kn za plin ili 4.290 Kn za električnu energiju. Uz dodatno uloženih 124.515 Kn (25%) za izolaciju zidova sa 20 cm izolacijskog materijala (kamene vune), krova sa 35 cm i poda prema negrijanom podrumu sa 12 cm, vaša kuća postaje niskoenergetska a godišnje može uštedjeti 34% (2.427 kWh) potrebne energije za grijanje. Potrošnja energije za grijanje promatrane niskoenergetske kuće tada bi iznosila 4.719 kWh (33 kWh/m2), odnosno godišnji troškovi bi bili 3.166 Kn za lož ulje, 1.377 Kn za plin ili 945 Kn za električnu energiju (za dizalicu topline). U tablici se vide godišnje uštede u ovisnosti o energentu koji se koristi za zagrijavanje.
*Investicija obuhvaća građevinski materijal, građevinske radove, krovište, limariju i vanjsku stolariju. Za objekt izoliran u skladu s važećim propisom o toplinskoj zaštiti objekta investicija iznosi 547.725 Kn, dok za niskoenergetski objekt ona iznosi 672.240 Kn. Razlika u gradnji iznosi 124.515 Kn (cijene su izražene sa PDV-om).
#Investicija se ne vraća u životnom vijeku EE mjere
Tumač kratica i jedinica SI sustava: tCO2 – tona ugljičnog dioksida
PASIVNA KUĆA
Kuća smještena u Splitu, površine 143 m2 koja je građena u skladu s važećim propisima o toplinskoj zaštiti zgrade s Ytong blokom debljine 30 cm i s izolacijom zidova od 6 cm, krovišta 15 cm i sa 6 cm prema podrumu (kao izolacijski materijal korištena je kamena vuna) ima godišnju potrebu za toplinskom energijom 6.435 kWh (45 kWh/ m2). Godišnji troškovi za grijanje prostora u ovisnosti o energentu iznosili bi oko 4.318 Kn za lož ulje, 1.878 Kn za plin ili 3.861 Kn za električnu energiju. Uz dodatno uloženih 137.789 Kn (26%) mogli bi izgraditi kuću iste kvadrature od Ytong blokova debljine 36,5 cm s izolacijom zidova 16 cm (stiropor ili kamena vuna), krova sa 20 cm i poda prema negrijanom podrumu sa 16 cm. Vaša kuća postaje pasivna te godišnje može uštedjeti 94 % (6.003 kWh godišnje) potrebne energije za grijanje. Potrošnja promatrane pasivne kuće tada bi iznosila 413 kWh (3 kWh/ m2), odnosno godišnji troškovi bi bili 125 Kn za plin ili 87 Kn za električnu energiju (korištenje dizalice topline). U tablici se vide godišnje uštede u ovisnosti o energentu koji koristite za zagrijavanje.
*Investicija obuhvaća građevinski materijal, građevinske radove, krovište, limariju i vanjsku stolariju do stupnja izgrađenosti „visoki roh – bau". Za objekt izoliran u skladu sa Tehničkim propisom investicija iznosi 537.211 Kn, dok za niskoenergetski objekt ona iznosi 675.000 Kn. Razlika u gradnji iznosi 137.789 Kn (cijene su izražene sa PDV-om).
#Investicija se ne vraća u životnom vijeku EE mjere
PROZORI
Prilikom gradnje nove kuće posebnu pozornost obratite pri kupnji prozora i ostalih staklenih stijena jer gubici topline kroz njih mogu preći i 50% od ukupnih toplinskih gubitaka. Kod gradnje niskoenergetske ili pasivne kuće odabirite prozore sljedećih karakteristika:
Prozori i balkonska vrata niskoenergetske kuće:
- Ostakljenje dvoslojnim IZO staklom s Low-e premazom i ispunom prostora između stakala inertnim plinom, debljina stakla: 4+16+4 mm, Ustakla < 1,10 W/ m2K
- Okviri drveni ili od PVC-a, s prekinutim toplinskim mostom, minimalna vrijednost Uokvira = 2,00 W/ m2K
- Zaštita od sunca – vanjskim roletama u toplinski izoliranim kutijama za rolete (Ukutije za rol. ≤ 0,80 W/ m2K)
Tumač kratica i jedinica SI sustava: U – koeficijent prolaza topline, W/m2K – wata po metru kvadratnom i Kelvinu
Prozori i balkonska vrata pasivne obiteljske kuće:
- Ostakljenje troslojnim IZO staklom s Low-e premazom i ispunom prostora između stakala inertnim plinom, debljina stakla: 4+12Ar+4+12Ar+4 mm, minimalna vrijednost Ust 0,8 W/ m2K
- Okviri drveni ili od PVC-a, s prekinutim toplinskim mostom, minimalna vrijednost Uokvira = 2,00 W/ m2K
- Zaštita od sunca – vanjskim roletama u toplinski izoliranim kutijama za rolete (Ukutije za rol. ≤ 0,80 W/ m2K).
Debljine kvalitetnog prozorskog okvira su od 68 do 93 mm za PVC i drvo, dok su kod aluminija moguće i veće debljine.
Energijom koja se danas potroši za zagrijavanje prosječne kuće u Hrvatskoj možemo zagrijati 3-4 niskoenergetske kuće ili 8-10 pasivnih kuća. Ulaganje koje se inače koristi za grijanje prostora ovdje se koristi za više izolacije, bolje prozore i ventilaciju. Godišnja energija potrebna za grijanje pasivne kuće je manja od 15 kWh/ m2 (što bi prevedeno u litre lož ulja bilo manje od 1,5 litre lož ulja za grijanje po m2 godišnje), a niskoenergetske kuće kreće se okvirno od 30 do 40 kWh/m2.
Izgradnja pasivne kuće je skuplja oko 25%, međutim treba imati u vidu da takva kuća ima smanjenu potrošnju toplinske i rashladne energije, pa su kotlovi i rashladne jedinice manjeg kapaciteta, što podrazumijeva i niže investicijske troškove za kotlove, radijatore i rashladne jedinice.
______________________________________________________________________________________________
Proračuni za potrebe grijanja kuće te za primjenu pojedinih sustava grijanja i potrošne tople vode napravljeni su za jednu tipsku kuću od 143 m2 smještenu na području Zagreba i Splita u kojoj živi četveročlana obitelj. Uštede, investicije i razdoblje povrata investicije koje su navedene ovise o mnogim parametrima te se ne mogu primjenjivati općenito jednoznačno na svaki objekt, ali vam mogu okvirno približiti primjenu mjere u vašem kućanstvu.
Prilikom proračuna u obzir su uzete cijene energenata na dan 14. listopada 2008. godine. (Napomena: cijene su promijenjive, a na dan izdavanja brošure promijenila se samo cijena lož ulja.)
Električna energija: 0,92 Kn/kWh (VT) i 0,46 Kn/kWh (NT) (dvotarifno brojilo) i 0,87 Kn/kWh (jednotarifno brojilo)
Lož ulje: 5,63 Kn/l
Prirodni plin: 2,08 Kn/m3
Cijena vode: 11,2233 Kn/m3 (Zagreb)
Ogrjevno drvo: 370 Kn/prm
______________________________________________________________________________________________
Izvor: UNDP, Projekt poticanja energetske efikasnosti u Hrvatskoj