Svakog ljeta gradski asfalt napuštaju svi koji to mogu priuštiti, te se 'rijeke' ljudi svakodnevno sele na jug kako bi 'laganini' uživali u ljepotama morskih prizora.
„Summer time and the living is easy", kaže pjesma. Naravno, iako možda nije sve tako lagano kako glazba sugerira, jedno je sigurno, ljetni dani i obilje sunca sa sobom često donose i opuštenost. Taj ležerni pogled na svijet ulazi u sve pore našeg društva, što se odražava i na naše ponašanje, odijevanje, uređenje prostora…
Plavetnilo mora i neba, zelenilo šuma, bijele stijene koje kao da pozivaju na izležavanje na suncu – sve je to čarolija Mediterana.
Pa ipak, tu magiju eksterijera lako je prenijeti i u interijer. Odabirom pravih materijala, boja i uzoraka – vaš dom postaje morska oaza. Polazišna točka neka bude mediteranski stil, čije karakteristike se može nadopuniti elementima iz srodnih stilskih izričaja, te na taj način kreirati unikatan interijer – po 'guštu' vlasnika.
Započnimo s odabirom boja. Plavetnilo Jadranskog ili Egejskog mora te cvjetova ružmarina; ljubičaste nijanse irisa, ljubičica, lavande, patlidžana; bijeli zidovi kuća u Dalmaciji te na grčkim otocima poput Santorinija; zelenilo borova, maslina, metvice; žuti optimizam sunca i sočnih limuna, toplina zemljanih tonova 'terracotte', crvenilo rajčica i makova, a ne smijemo zaboraviti ni zagasito crvenu boju vina – izbor je velik.
Živite li u prostoru manje kvadrature preporučljiv je odabir svijetlih i hladnih tonova koji će ga vizualno povećati, jer takva paleta boja stvara iluziju da su zidovi i objekti u prostoru udaljeniji nego što u stvarnosti jesu. Budući da je bijelo-plavo-zelena kombinacija, tradicija ovog podneblja, ona će svakom prostoru podariti svježinu kao i vizualno povećanje.
Želite li je malo 'začiniti' toplijim bojama, u interijer unesite žute i crvene detalje poput jastučića, vaza, cvijeća… Spajanjem crvene i žute nastala je narančasta, koja kao komplement plave ističe i nadopunjava ovu boju Mediterana. Prisjetimo se estetskog učinka narančastih krovova u odnosu na plavetnilo neba; keramičke vaze na plavom stolnjaku; jastuka boje breskve na tamno-plavom pokrivaču… Nebo i zemlja – suprotnosti koje se privlače i dovode u ravnotežu.
Kod kreiranja sobe za opuštanje, harmonična shema boja prikladnija je od aktivne komplementarne, a harmonična paleta koja 'hladi interijer' nastaje kombiniranjem plavih tonova s ljubičastim, ružičastim ili zelenim. Primjerice, spoj mornarsko-plave, bijele i tirkizne dočarava ljetni ugođaj interijera prema mediteranskom receptu.
Iako su zidovi mediteranskih interijera najčešće izrazito reljefne teksture i obojeni u bijelu (ne)boju, ne treba zazirati i od nešto aktivnijih nijansi. Shema sastavljena od zlatno-žutih i maslinasto-zelenih tonova u kombinaciji s drvenim namještajem i podovima od terracotte – uvijek je dobro rješenje. Spomenimo i tradicionalnu zelenu boju prozorskih kapaka koja se ističe u bjelini kamenih kuća Mediterana.
Kako bi dekorirali zidove u interijeru, dovoljno je boju umjesto valjkom nanijeti spužvicom te na taj način kreirati efekt valova. Druga opcija su morski dezeni poput riba, školjki, rakova – koje možete naslikati pomoću šablona ili kupiti naljepnice koje je jednostavno nalijepiti na zid. Odlučite li se za iluzionizam na zidovima, ovo podneblje obiluje zavodljivim prizorima koje možete 'prenijeti' u interijer. Primjerice, zidne tapete nude zaista raskošan izbor tema – plaže, svjetionike, brodove…
Sve u svemu, čarolija Mediterana donosi opuštenost u svaki interijer.