Beč, Austrija – rujan 2024. – PlanRadar, vodeća platforma za digitalnu dokumentaciju, komunikaciju i izvješćivanje u građevinarstvu, upravljanju objektima i projektima nekretnina, objavio je bijelu knjigu istražujući kako moderne tehnologije mogu pojednostaviti procese recikliranja u građevinskoj industriji.
Recikliranje građevinskih materijala, umjesto njihovog odbacivanja, ne samo da podupire održivi razvoj, već također donosi značajne ekonomske koristi. Smanjenjem troškova zbrinjavanja otpada, minimiziranjem potreba za novim materijalima i prodajom sekundarnih sirovina, tvrtke mogu ostvariti značajne financijske uštede i povećati isplativost projekta.
Usvajanjem načela da je "otpad jedne tvrtke sirovina druge tvrtke", građevinske tvrtke mogu pretvoriti otpad u vrijedne resurse.
Kružna ekonomija u graditeljstvu: zatvaranje kruga
Ključ ove paradigme je kružno gospodarstvo, koje ima drugačiji pristup nedostatku resursa i utjecaju na okoliš. Potrebno je razmotriti tri osnovna principa kružnog gospodarstva u građevinarstvu:
- Smanjenje otpada: Optimiziranje procesa dizajna, odabir materijala s manjim utjecajem na okoliš i smanjenje nepotrebne upotrebe resursa kako bi se smanjilo stvaranje otpada.
- Ponovno korištenje: prenamjena prethodno korištenih materijala ili strukturnih elemenata u novim projektima kako bi se smanjila potražnja za novim resursima i ukupni otpad.
- Recikliranje: Pretvaranje otpada u nove sirovine ili proizvode, koji se zatim mogu prodati ili koristiti u novim građevinskim projektima.
Nedavno izvješće Europske agencije za okoliš ističe trendove i mogućnosti ulaganja na tržištu recikliranih materijala u EU-u. Iako je recikliranje materijala kao što su aluminij, papir i staklo uspješno, ostaje značajan nedostatak u recikliranju drva, plastike, biootpada, agregata građevinskog otpada i tekstilnog otpada. Ovaj jaz nudi investitorima vrhunsku priliku za istraživanje novih rješenja za gospodarenje otpadom i tehnologija koje mogu pojednostaviti te procese.
Digitalne tehnologije za učinkovito recikliranje otpada
Digitalne platforme kao što je PlanRadar mogu podržati tvrtke u tom smislu, osiguravajući transparentnost i nadzor u svim fazama oporabe građevinskog otpada. Ova transparentnost povećava povjerenje investitora i olakšava stjecanje zelenih certifikata, čime se jača tržišna konkurentnost. Za postizanje ovog cilja PlanRadar može pomoći tvrtkama na nekoliko načina:
- Centralizirana pohrana podataka: Pohranite sve projektne podatke na jednu platformu temeljenu na oblaku, omogućujući preciznu dokumentaciju i praćenje materijala i procesa.
- Mobilno prikupljanje podataka: koristite mobilne uređaje za prikupljanje podataka o građevinskim materijalima putem popisa za provjeru, ticketa, fotografija, nacrta, audio zapisa i bilješki o promjenama ili odlukama o recikliranju. Arhitektonski nacrti i tehnički nacrti dostupni u svakom trenutku na bilo kojem mobilnom uređaju u PlanRadaru sadrže podatke korisne za planiranje terenskih istraživanja i izradu popisa otpada, bez obzira prate li ih natječajna dokumentacija ili dokumentacija izvedenog stanja građenja i/ili radovi na rekonstrukciji. Služe za preliminarnu identifikaciju datuma/razdoblja izgradnje, dimenzija, tipologije konstrukcije, sastava, vrste materijala, položaja strojeva i instalacija te detalja skrivenih ili teško pristupačnih prostora.
- Procjena materijala: Provedite detaljne procjene građevinskih materijala, uključujući specifikacije, dimenzije, težinu i druge relevantne informacije za donošenje informiranih odluka o gospodarenju otpadom. Na primjer, moguće je jednostavno označiti da određeni materijal ili građevinski element treba reciklirati ili zamijeniti održivijim alternativama.
- Vizualni prikaz: Označite određene materijale na digitalnim prikazima zgrada, pružajući jasan vizualni raspored distribucije materijala.
Nakon procjene vrsta i količina otpadnog materijala u PlanRadaru, konačne odluke o recikliranju građevinskog otpada donosi investitor uz podršku stručnog tima na temelju smjernica, politika i praksi definiranih na lokalnoj razini, kao i u skladu s važećim propisima i pravilima.
„Prelazak na kružno gospodarstvo nije samo poslovna odluka već nužnost građevinske industrije“, kaže Antonio Radovčić, regionalni menadžer za jugoistočnu Europu u PlanRadaru. "Prihvaćanjem načela kružnog gospodarstva, tvrtke mogu značajno povećati svoju profitabilnost kroz uštede troškova i nove tokove prihoda od recikliranih materijala. Štoviše, kao jedan od najvećih doprinositelja onečišćenju okoliša, građevinska industrija ima odgovornost za usvajanje održivih praksi. Ova predanost očuvanju okoliša ključna je za našu budućnost, a digitalne platforme poput PlanRadara čine ovu optimizaciju izvedivom i učinkovitom."
Za više detalja preuzmite whitepaper.
Što je PlanRadar?
PlanRadar je nagrađivana digitalna SaaS platforma za upravljanje dokumentacijom na terenu, upravljanje zadacima i komunikaciju u građevinskim projektima te za upravljanja objektima i nekretninama. Platforma se koristi diljem svijeta, trenutno u više od 75 zemalja. PlanRadar digitalizira sve dnevne procese i komunikaciju u području nekretnina i građevinarstva. Platforma povezuje sve dionike projekta i omogućuje pristup vrijednim projektnim podacima u stvarnom vremenu omogućujući timovima povećanje kvalitete, smanjenje troškova i bržu realizaciju posla. Platforma, koja je jednostavna za korištenje, donosi dodanu vrijednost svakoj osobi uključenoj u životni ciklus zgrade, od izvođača i inženjera do upravitelja nekretnina i vlasnika, a prilagodljiva je poduzećima svih veličina i svim procesima. Danas više od 150000 stručnjaka koristi PlanRadar za praćenje, povezivanje i rješavanje problema na terenu i u uredu. PlanRadar je trenutno dostupan na više od 25 jezika i može se koristiti na svim uređajima s operativnim sustavima iOS, Windows i Android. Sjedište PlanRadara je u Beču, Austrija, a prisutan je i u 16 ureda diljem svijeta.