U lipnju 2013. u Italiji je uvedena tehnička norma koja se odnosi na polaganje keramičkih pločica UNI 11493:2013 – Polaganje obloga od keramičkih pločica na zidnim i podnim površinama – Upute za projektiranje, polaganje i dizajn. Norma se odnosi na polaganje keramičkih pločica na podove i zidove unutarnjih i vanjskih površina, koje se polažu na ljepilo ali i na cementni mort.
DEFINIRANJE FAZA I PRAĆENJE IZVOĐENJA RADOVA
U okviru norme pruža se mogućnost praćenja postupka ugradnje (prilog A) koji se sastoji od tehničkih preporuka koje priprema voditelj radova (ili podopolagač) i daje ih investitoru. U ovom dokumentu opisane su obveze i odgovornosti svih sudionika u postupku izvođenja radova kod polaganja obloga od keramičkih pločica.
INVESTITOR
Investitor definira tehničke i estetske zahtjeve kao i svojstva koje obloga mora imati te odabire keramičke pločice. Ova osoba može biti ugovaratelj posla, voditelj radova ili vlasnik.
PROJEKTANT
Zadatak projektanta je definirati tehnička rješenja i odabrati dimenziju pločica.
VODITELJ RADOVA
Voditelj radova daje pisanu izjavu o izvedenim radovima i uvjetima održavanja, osigurava usklađenost izvedenih radova s projektom, provjerava kvalitetu materijala u skladu sa zahtjevima o svojstvima građevinskih proizvoda, te provjerava preporuke i eventualna upozorenja keramičara.
KERAMIČAR (podopolagač)
Keramičar je odgovoran za pravilno izvođenje radova u skladu s projektom i odlukama voditelja radova, potvrđuje kvalitetu materijala (pločice, ljepilo itd.) te skladišti materijal. Također je dužan zaštititi mjesto rada tijekom i nakon izvođenja radova, sve do primopredaje radova.
PROIZVOĐAČI RAZNIH MATERIJALA
Proizvođač je odgovoran za kvalitetu materijala koja mora biti u skladu s važećim normama. PRODAVAČ MATERIJALA
Prodavač je obvezan pravilno uskladištiti materijal do vremena isporuke kao i osigurati tehničku dokumentaciju, ažuriranu i unaprijed dostavljenu od strane proizvođača. Također je obvezan dostaviti smjernice za pravilno polaganje keramičkih pločica.
OSNOVNE INFORMACIJE KOJE DAJE NORMA
Izbor ljepila
Temeljni čimbenici za izbor ljepila (navedeni u prilogu D) su:- vrsta i veličina pločice
- vrsta i svojstva podloge
- namjena
- ograničenja i zahtjevi
- zahtjevi pri izvođenju radova
Minimalni zahtjevi
Prilikom polaganja obloga a prije nanošenja ljepila ili masa za izravnavanje, podloga neovisno o vrsti mora biti sazrela, mehanički čvrsta, bez nevezanih dijelova, masnoća, ulja, boja i voska te dovoljno suha. Žbuka mora biti dovoljno sazrela i minimalne vlačne čvrstoće veće od 1 N/mm2.
Estrih mora imati sljedeća svojstva tlačne čvrstoće:- kod stambene gradnje > 15-20 N/mm2;
- kod industrijske gradnje > 30-40 N/mm2.
Obostrano nanošenje ljepila
Kada je potrebno, prvenstveno kod pločica velikog formata, ljepilo se nanosi obostrano (na poleđinu pločice i na podlogu).
Preporuke za obradu spojeva
Definicija i zahtjevi koji se odnose na dilatacije (konstruktivne, radne, kontrolne, obodne).
Mehaničko pričvršćenje
U slučaju kada pločice imaju stranice veće od 30 cm i postavljaju se kao fasadna obloga, prema propisima ih je potrebno dodatno učvrstiti mahanički.
Minimalna širina fuga
Ovisno o zahtjevima projekta, širina fuge mora biti veća od 3 mm za polaganje pločica u unutarnjim prostorima na čvrstim i stabilnim podlogama, ili 6 – 8 mm u svim drugim situacijama. Polaganje pločica na pločicu (bez fuge) više nije dozvoljeno.