Svjedoci smo događanjima oko puknutih vodovodnih instalacija u gradu Zagrebu i svi smo žalosni i zabrinuti za nastale direktne i indirektne štete na objektima i infrastrukturi grada.
Zlo ne dolazi samo i kao iskusni inženjer iz područja geomehanike dužan sam upozoriti na posljedice koje su se već dogodile ili će se događati unutar temeljnog tla građevina zbog prisustva vode u zonama ispod temelja.
Propuštanje vodovodne mreže u milijardama kubika vode kroz sve godine, propuštanje kanalizacijskih cijevi, neodgovarajuće sakupljanje oborinskih voda u sinergiji s potresom i vibracijama prometa niti najbolji arhitekti ovoga grada nisu predvidjeli kad su projektirali prve građevine u gradu.
Opasnosti za stabilnost konstrukcija
Prisutnost vode u temeljnom tlu najveći neprijatelj je stabilnosti konstrukcija i velika je ugroza građana ovoga grada.
Voda u tlu degradira geomehaničke karakteristike tla, podzemnom erozijom odnosi sitne čestice u dublje horizonte, nekontrolirano ih odvodi izvan zone temeljenja ili ih lokalnom likvefakcijom premješta u zone manjeg opterećenja.
Izgradnja i održavanje objekata u gradu, na žalost, nije pratila i spomenute pojave kroz dugi niz godina, možda stoljeća, a sada potresna događanja otkrivaju defekte koje treba rješavati. Za sanacije nije kasno, treba brzo reagirati, koristiti suvremene metode sanacija vodovodne mreže, odvodnje i temeljnog tla i osigurati građanima Zagreba mirnije življenje.
Postpotresne sanacije moraju obuhvatiti poboljšanje stanja postojećeg, degradiranog tla usko u suradnji s rekonstrukcijom objekata jer to je investicija u sigurnost i budućnost.
Jer:
SANACIJA KONSTRUKCIJE OBJEKATA BEZ SANACIJE TEMELJNOG TLA - u normalnim okolnostima i potresu smanjuje štete i ugroze građana!
SANACIJA TEMELJNOG TLA BEZ SANACIJE KONSTRUKCIJE - u normalnim okolnostima i potresu smanjuje štete i ugroze građana!
OBJEDINJENA SANACIJA KONSTRUKCIJE I TEMELJNOG TLA – osigurava dugoročnu stabilnost objekata i spokoj građana.
Autor: Danko Seletković, mag.ing.min.