Izbor boja u interijeru obično dolazi na početku uređenja nekog prostora, a na njega utječe čitav niz faktora – od osobnog ukusa i karaktera vlasnika, do glavnih karakteristika prostora koji nužno utječe i na izbor kolorita (veličina i funkcija prostorije, visoki ili niski stropovi, zadana stolarija, noviji ili stariji prostor i sl.). U svakom slučaju, izbor boja uvelike će utjecati na osjećaj prostranosti i faktor svjetlosti u svakom prostoru.
Za sve one koji ne vole eksperimentirati, predlažemo da razmisle o tzv. neutralnoj paleti – riječ je o bijeloj i crnoj boji, u svim njihovim nijansama (npr. prljavo bijela, bjelokost, bež, bijela kava, boja starog pergamenta, kamenice, karamele, sve nijanse sive…).
Od materijala koji obično prate neutralnu paletu ističemo prirodno drvo, trsku, mramor, šljunak i općenito prirodan kamen, željezo, lan… Tzv. prijelazna neutralna paleta uključuje plavu, plavo-zelenu nijansu, zelenu, lila i neke nijanse sive, a od toplih boja koje naginju kategoriji neutralne palete je terakota, ili bijela s "mutnim" dodatkom crvene ili žute.
Uređenje interijera u ovakvoj paleti boja odnosi se kako na zidove i podove, tako i na namještaj i dekorativne detalje. Ako se odlučite za neutralnu paletu, nastojte je ne miješati s toplim bojama – ona je najljepša upravo u svojoj jednostavnosti!
Neutralna paleta idealna je za sve prostore, a posebno za manje i tamnije, kao i one u kojima želimo posebno istaknuti neki poseban dio stana (lukovi na stropovima, stupovi, kameni zid) ili komad pokućstva (drvena antikna komoda, kameni zid), ili pak neki umjetnički predmet (npr. skulptura smještena u nišu zida). Neutralnu paletu ne preporučamo samo za moderne stanove, već i za starije, klasične stanove s visokim stropovima.
Od kuda početi?
Ljepota neutralne palete sastoji se od pomnog balansiranja nijansa – upravo zbog toga nerijetko predstavlja i jedan od najizazovnijih "zahvata" za sve dizajnere unutarnjeg uređenja. Prilikom uređenja prostora u ovoj paleti, prvo što valja napraviti je izabrati jednu osnovnu boju, koja će prevladavati. Nakon toga, oko njega nastavite gradite neutralan interijer, u kojem će namještaj, tepisi, slike, ogledala i ostali predmeti svojim bojama "uroniti" u što je moguće više koloritom ujednačen prostor, bez da se dopusti jasno ocrtavanje njihovih linija. Npr. ako su sofa i fotelje bijele boje, stavite ih ispred nježnog bež zida, dok će tepih biti jednobojan (ili s jedva zamjetnim dezenom za jednu nijansu tamniji od podloge) u primjerice svijetloj žućkasto-smeđoj osnovi (boja pijeska). Na njega stavite stolić za kavu u boji bukve, a na prozore guste bijele zavjese od istog tekstila kakav nalazimo i na sofi.
Uređenje u neutralnoj boji zapravo možemo opisati kao utapanje predmeta u nijansama jedne bazične boje. Posebno je važan proces povezivanja bojom različitih dijelova prostora – ako je npr. tepih čokoladne boje u jednom dijelu sobe, nastojte u suprotni kut postaviti neki detalj u istoj boji (jastučić na bež fotelji ili keramičku vazu).
Neutralan kolorit preferira materijale koji su prirodni. Izbjegavajte namještaj s visokim sjajem (elementi s više sjaja neka budu npr. mesingaste kvake ili srebrni okviri za slike), dok se za rasvjetna tijela odlučite za prozirno ili mliječno staklo, kristal i željezo. Svakako obratite posebnu pažnju na indirektnu rasvjetu, koja u ovakvim prostorima ima važnu dekorativnu ulogu, svakako dodatno doprinoseći kreiranju atmosfere opuštenosti.
SAVJETI
- Neutralna paleta je najbolji izbor ukoliko namjeravate uređivati neki prostor za prodaju (kupac može najbolje vidjeti karakteristike stana, a smanjuje se i mogućnost da eventualno kriva boja zidova negativno utječe na njegovu konačnu odluku).
- Neutralna paleta može se pokazati dobrim rješenjem za neravne zidove (mala udubljenja mogu čak učinit igru svjetla-sjene interesantnim dodatkom vašoj prostoriji).
- U neutralnu paletu nije poželjno stavljati namještaj i detalje žarkih, toplih boja. Ako to ipak želite učiniti, to bi morao biti neki reprezentativni komad namještaja na koji želimo posebno usmjeriti pažnju (npr. žarko crvena fotelja nekog dizajnera ili narančasta vaza koja je već generacijama u vašoj obitelji).