U Hrvatskoj ima gotovo 2 milijuna stambenih jedinica. Velik broj njih izgrađen je u periodu od 50-ih do 80-ih godina prošlog stoljeća, kada je pojam energetske učinkovitosti bio gotovo nepoznat. Većina tih objekata ili uopće nije ili je, pak, nedostatno izolirana te predstavlja najveće potrošače energije koji ogromnu količinu energije doslovce bacaju kroz zidove i prozore. Navedeno potvrđuje i činjenica da su prvi propisi o toplinskoj zaštiti zgrada doneseni 1970. godine pod nazivom Pravilnik o tehničkim mjerama i uvjetima za toplinsku zaštitu zgrada (Službeni list SFRJ br. 35/70).
Veća pažnja energetskoj učinkovitosti počela se posvećivati tek posljednjih desetak godina u sklopu eurointegracijskih procesa uz stalan porast cijena energe-nata. Najveći udio u ukupnoj potrošnji energije (preko 40 %) otpada na stambene i nestambene zgrade, i u stalnom je porastu. S obzirom na to da je sektor zgradarstva najveći potrošač energije, on ima i najveći potencijal za ostvarenje ušteda energije. Zgrade se grade na relativno dug period sa stalnim porastom potrošnje energije kao odrazom povećanja životnog standarda (potrošnja za grijanje, pripremu tople vode, klimatizaciju i rasvjetu). Od ukupne potrošnje energije u zgradarstvu, najveći udio čini potrošnja energije za grijanje i klimatizaciju zraka, i to više od 50 % ukupne potrošnje. Zbog potrebe za sigurnijom opskrbom energije te osiguranjem zaštite okoliša i održivog razvoja Republika Hrvatska je, u sklopu eurointegracijskih procesa, prilagodila zahtjevima Europske unije cjelokupan koncept reforme energetskog sektora pravnim i institucionalnim okvirom.
Velik broj njih izgrađen je u periodu od 50-ih do 80-ih godina prošlog stoljeća, kada je pojam energetske učinkovitosti bio gotovo nepoznat. Većina tih objekata ili uopće nije ili je, pak, nedostatno izolirana te predstavlja najveće potrošače energije koji ogromnu količinu energije doslovce bacaju kroz zidove i prozore. Navedeno potvrđuje i činjenica da su prvi propisi o toplinskoj zaštiti zgrada doneseni 1970. godine pod nazivom Pravilnik o tehničkim mjerama i uvjetima za toplinsku zaštitu zgrada (Službeni list SFRJ br. 35/70).
Posebno je važna Direktiva o energetskoj učinkovitosti i energetskim uslugama (2006/32/EC) koja Republiku Hrvatsku obvezuje u postavljanju kvantitativnih ciljeva za poboljšanje energetske učinkovitosti u razdoblju do 2016. godine. U skladu s energetskom politikom Europske unije izrađena je nova nacionalna strategija energetske učinkovitosti te je definiran cilj smanjenja neposredne potrošnje energije za 9 % do 2016. godine postizanjem uravnoteženog energetskog sustava koji se temelji na sigurnoj opskrbi energijom, konkurentnosti i očuvanju okoliša.
Važno je napomenuti da je Republika Hrvatska jedna od 11 zemalja članica EU koja je ispunila obvezu definiranja standarda zgrade koja je gotovo nula energetska, što je utvrđeno u Bruxellesu na sastanku sudionika na projektu CA EPBD. Riječ je o projektu temeljem Direktive o energetskim svojstvima zgrada 2010/31/EU s definiranim zahtjevima koje mora ispuniti svaka zemlja članica. Jedan dio Direktive odnosi se na zgrade približno nulte energije, odnosno vrlo visoko energetski učinkovite zgrade. Vrlo niska količina potrebne energije za te zgrade trebala bi se pokrivati energijom iz obnovljivih izvora, uključujući energiju iz obnovljivih izvora koja se proizvodi u krugu zgrade ili njenoj blizini. Do 31.12.2020. sve nove zgrade moraju biti gotovo nula energetske, a sve postojeće zgrade u kojima borave i koje posjeduju tijela javne vlasti ta su svojstva dužna imati već nakon 31.12.2018. godine.
SLIKA 1 i 2: Najveći potencijal za ostvarenje ušteda energije leži u sektoru zgradarstva u kojem se energetskom obnovom i sanacijom objekata mogu postići 1 2 značajne uštede energije.
Energetska obnova zgrada
Najveći potencijal za ostvarenje ušteda energije leži u sektoru zgradarstva u kojem se „energetskom obnovom" zgrada mogu postići značajne uštede energije. Pod pojmom „energetska obnova" podrazumijeva se, između ostalog, smanjenje toplinskih gubitaka kroz vanjsku ovojnicu zgrade (vanjski zidovi, krov, pod, otvori itd.) te zamjena ili unapređenje sustava grijanja. Također, u obnovu je moguće uključiti i mjere korištenja obnovljivih izvora energije te prilagodbu unutarnje rasvjete kao i implementaciju sustava za centralno upravljanje sustavom grijanja i hlađenja. Kad govorimo o potrošnji energije, tj. toplinskim gubicima kod zgrada, moramo imati na umu da vanjski zidovi (fasada) u gubicima energije sudjeluju s više od 35 %.
Iz navedenog se može zaključiti da vanjski zidovi ne predstavljaju samo estetski element arhitekture, već bitno utječu na energetsku učinkovitost zgrade kao i na održavanje povoljne mikroklime prostora koji zatvaraju. Pod pojmom povoljne mikro-klime ne mislimo samo na temperaturu unutarnjeg prostora, već općenito na ugodnost boravka u tim prostorima, što uključuje i temperaturu unutarnjih površina zidova i optimalnu relativnu vlažnost zraka u prostoru. U konačnici, smanjenje potrošnje energije, posebno fosilnih goriva dovodi do smanjenja emisije ugljičnog dioksida, što znači manje zagađenje okoliša, a time i bolju zaštitu zdravlja stanovništva.
Mapetherm sustavi
Povezani sustavi za vanjsku toplinsku izolaciju, tzv. ETICS sustavi najčešće su korišteno rješenje za smanjenje toplinskih gubitaka na konstrukciji vanjskog zida, naročito kod stambenih zgrada. Mapei kao jedan od vodećih svjetskih proizvođača kemijskih proizvoda u graditeljstvu, u želji da doprinese energetskoj obnovi zgrada, između ostalog tržištu je predstavio i Mapetherm liniju proizvoda koja čini cjelovitu liniju proizvoda za ETICS sustave. Na hrvatskom tržištu trenutno možemo ponuditi ETICS sustave s toplinsko-izolacijskim pločama od kamene vune MAPETHERM MW, od ekspandiranog polistirena MAPETHERM EPS i od ekstrudiranog polistirena MAPETHERM XPS.
Mapetherm sustavi omogućuju kontinuiranu toplinsku izolaciju vanjske strane konstrukcije, čime se osigurava poštivanje osnovnih principa i preporuka iz stručne literature za projektiranje i izvođenje vanjskih zidova:
- kod zgrada koje se griju tijekom zime raditi masivnije zidove s toplinskom izolacijom s vanjske strane budući da isti imaju sposobnost akumulacije relativno veće količine topline
- vanjske obloge zidova trebaju biti projektirane od što paropropusni-jih materijala kako bi se maksimalno izbjegla mogućnost kondenzacije vodene pare unutar konstrukcije
- za što ugodniju mikroklimu u ljetnom periodu vanjski zidovi moraju imati dovoljnu toplinsku stabilnost.
Mapetherm povezani sustavi za vanjsku toplinsku izolaciju, kao što i samo ime govori, sastoje se od više komponenata:
- morta za lijepljenje
- toplinsko-izolacijskih ploča
- mehaničkih pričvrsnica
- morta za armiranje i izravnavanje
- armaturne mrežice
- temeljnog premaza
- završnog dekorativnog sloja.
SLIKA 6: Nanošenje ljepila MAPETHERM AR 1 GG.
SLIKA 7: Nanošenje temeljnog premaza SILEXCOLOR BASE COAT.
SLIKA 8: Nanošenje završne dekorativne žbuke SILEXCOLOR TONACHINO.
Unatoč tome što se sastoje od više elemenata ili slojeva, ETICS sustave treba ocjenjivati i promatrati kao cjelinu. Tome u prilog govori i sama tehnička regulativa prema kojoj svaki sustav koji se stavlja na tržište RH mora imati Izjavu o svojstvima u kojoj proizvođač deklarira tehničke karakteristike sustava. Izjavu o svojstvima izdaje proizvođač sustava na osnovi Europske tehničke ocjene (ETA) za sustav izdane od ovlaštenog tijela prema smjernicama ETAG 004. ETAG 004 smjernice su za ETICS sustave u kojima su definirani zahtjevi koje sustav mora zadovoljiti te norme i način ispitivanja pojedinih komponenti kao i sustava u cijelosti.
ETICS sustavi izloženi su raznim vanjskim utjecajima, ali i utjecajima, tj. naprezanjima koja dolaze iz samog sustava. Zbog toga su od presudnog značenja za funkcioniranje sustava tehničke karakteristike materijala koji su najizloženiji tim utjecajima, a to su prvenstveno mortovi za lijepljenje i armiranje te završni slojevi.
Vanjski utjecaji kojima je izložen ETICS sustav su:
- UV zrake
- oborine
- niske temperature
- visoke temperature
- ciklusi smrzavanja – odmrzavanja
- udarci (mehanički).
Naprezanje, prouzročeno djelovanjem komponenti unutar sustava, odnosi se na temperaturni rad toplinsko-izolacij-skih ploča organskog porijekla kada uslijed promjene temperature, ali i uslijed različitih temperatura na vanjskoj i unutarnjoj strani toplinsko-izolacijskih ploča dolazi do deformacije (promjena dimenzija), što uzrokuje naprezanja koja unutar sustava preuzimaju mortovi za lijepljenje i armiranje.
Stoga možemo zaključiti da su tehničke karakteristike mortova za lijepljenje i armiranje te završnih slojeva od ključne važnosti za dugovječnost kao i za samo funkcioniranje sustava.
TABLICA 1: Tehničke karakteristike mortova za lijepljenje toplinsko-izolacijskih ploča.
Mortovi za lijepljenje i armiranje iz Mapetherm linije
MAPETHERM AR1 GG, MAPETHERM AR1 i MAPETHERM AR1 LIGHT su po-limer-cementni mortovi za lijepljenje, armiranje i izravnavanje izrazito visokih mehaničkih karakteristika. Tehničke karakteristike mortova koji znatno utječu na funkcioniranje cijelog ETICS sustava predstavljene su u tablici 1.
Završne dekorativne žbuke iz Mapetherm linije
Neka svojstva završno-dekorativnih žbuka iz Mapetherm linije ovise o vezivu koje se koristi kao osnova za njihovu proizvodnju. No, zajedničko im je da učinkovito štite cijeli sustav od niza vanjskih utjecaja prethodno navedenih u tekstu te zbog toga imaju vrlo važnu ulogu u sustavu. Također je važno napomenuti da se prije nanošenja završno-dekorativnog sloja površine moraju obraditi temeljnim premazom na istoj osnovi kako bi se izjednačila vodoupojnost površine na koju se nanosi završno-dekorativni sloj, ali i poboljšala prionjivost istog.
Kad govorimo o završnim dekorativnim slojevima, nikako ne smijemo zaboraviti ukupan esteski dojam koji fasada mora pružati, a na koji najviše utječu upravo završni dekorativni slojevi. Mogućnost odabira boja iz široke palete boja kao i tipova završne obrade različitih granula-cija olakšava postizanje željenog estetskog dojma.
Tipovi završne obrade i granulacije završnih dekorativnih žbuka:
- Tonachino zaribana struktura završne obrade, granulacija 0,7 mm, 1,2 mm, 1,5 mm i 2,0 mm.
- Graffiato žljebasta struktura završne obrade, granulacija 1,2 mm, 1,8 mm.
ETICS sustavi prihvaćeni su kao rješenje koje se najčešće koristi u poboljšanju energetske učinkovitosti konstrukcije vanjskog zida zbog niza razloga, od kojih smo glavne već naveli. Također smo svjesni i toga da je sustav izložen djelovanju raznih negativnih utjecaja iz okoline, ali i negativnih utjecaja koji se pojavljuju unutar samog sustava.
SLIKA 9, 10 i 11: Primjeri objekata na kojima jemprimijenjen Mapetherm sustav.
Kako bi osigurao dugovječnost i pravilno funkcioniranje svojih sustava, Mapei je razvio Mapetherm sustave sastavljene od visoko kvalitetnih komponenata čije su tehničke karakteristike znatno iznad minimalno zahtjevanih prema tehničkoj regulativi. Osim građevinsko-fizikalnih zahtjeva koje mora zadovoljiti, fasada je i arhitektonski element kojeg prvog primijetimo te ima velik utjecaj na stvaranje ukupnog dojma o nekoj građevini kao i o njezinoj vrijednosti.
QUARZOLITE TONACHINO i QUARZOLITE GRAFFIATO su završne dekorativne žbuke na akrilnoj osnovi, zaribane i žljebaste strukture. Odlikuje ih visoka vodoodbojnost i otpornost na UV zrake. Prethodno je podlogu potrebno pripremiti temeljnim premazom QUARZOLITE BASE COAT.
SILEXCOLOR TONACHINO i SILEXCOLOR GRAFFIATO su završne dekorativne žbuke na silikatnoj osnovi, zaribane i žljebaste strukture. Odlikuje ih visoka paropropusnost i odlična vodoodbojnost.Prethodno je podlogu potrebno pripremiti temeljnim premazom SILEXCOLOR BASE COAT.
SILANCOLOR TONACHINO i SILANCOLOR GRAFFIATO su završne dekorativne žbuke na osnovi silanskih smola, zaribane i žljebaste strukture. Odlikuje ih izrazito visoka vodoodbojnost i paropropusnot te efekt samoperivosti tj. drop-in efekt. Prethodno je podlogu potrebno pripremiti temeljnim premazom SILANCOLOR BASE COAT.