Fotografija: Shutterstock

Na prvi pogled možda se čini da su kuhinjski otoci rezervirani za prostrane interijere iz časopisa, no stvarnost je, srećom, posve drugačija. Čak i ako imate malu kuhinju, možete u nju postaviti funkcionalni otok koji će vam poslužiti kao dodatan prostor za pripremu hrane, druženje ili za pohranu kuhinjskih potrepština.

Upravo ta sposobnost da objedini više funkcija u jednom elementu čini kuhinjski otok dobrim saveznikom kada vam je važno što bolje iskoristiti svaki kvadrat prostora. Otkrit ćemo vam kako male kuhinje s otokom mogu izgledati moderno i praktično, koje su idealne dimenzije te kako izbjeći najčešće greške u planiranju.

Male kuhinje s otokom – praktično i elegantno rješenje

Otok u kuhinji je idealan kao dodatna radna ploha, mjesto za pripremu obroka, jutarnju kavu ili razgovor s gostima dok kuhate. Može i vizualno otvoriti prostor kuhinje i dodatno je povezati s dnevnim boravkom ili blagovaonicom ako imate stan otvorenog koncepta.

Međutim, treba ga pažljivo uklopiti u kuhinju manje kvadrature. Prevelik otok zagušit će prostor i otežati kretanje. Premalen, pak, neće ispuniti svoju svrhu. Zato treba pronaći onu zlatnu sredinu, dimenzije koje će omogućiti maksimalnu iskoristivost, a da pritom ne naruše protočnost i izgled prostora.

Ako vam nije važna samo praktičnost, već želite i da otok poboljša izgled kuhinje, obratite pažnju i na dizajn. Nećete pogriješiti ako boju i stil otoka u potpunosti uskladite s ostatkom elemenata. No, možete se malo i poigrati pa, recimo, uz svijetlu kuhinju kombinirati otok tamne boje kako biste dobili zanimljivi kontrast.

Kad je riječ o materijalima, birajte drvo ako želite dodati toplinu i ugodu u prostor, a mramor ili kvarc su dobar izbor ako ciljate na elegantan i sofisticiran dojam. U posljednje vrijeme najveću popularnost doživljavaju otoci s minimalističkim dizajnom, čistih linija i sa skrivenim pretincima koji pomažu da sve izgleda uredno i prostrano.

Kuhinjski otok – dimenzije prilagođene prostoru

Idealno je da duljina otoka bude otprilike trećina duljine kuhinje, a kao minimalna dimenzija preporučuje 120 x 60 cm. Naravno, ako prostor dopušta, možete ići i na nešto veće dimenzije, ali uvijek vodite računa da ostavite dovoljno slobodnog prostora oko otoka.

Visina kuhinjskog otoka

Standardna visina kuhinjskog otoka kreće se između 90 i 105 centimetara. Visina od 90 cm će vam odgovarati ako otok planirate koristiti samo kao radnu površinu jer se tako usklađuje s visinom ostalih kuhinjskih elemenata. Planirate li, pak, koristiti otok i kao šank, bolje je odabrati model visine od 105 cm. Ako nemate mjesta za klasične stolce, odaberite sklopive barske stolice koje možete objesiti na zid kad ih ne koristite.


Fotografija: Unsplash

Ne zaboravite na protočnost

Između kuhinjskih elemenata i otoka, kao i između otoka i zida, trebali biste ostaviti minimalno 100 centimetara slobodnog prostora. Tako ćete se moći nesmetano kretati, otvarati ladice i vrata ormarića te opušteno raditi u kuhinji.

Ako planirate sjedenje s jedne strane otoka, osigurajte dodatnih 70 centimetara prostora iza stolica kako bi se ljudi mogli udobno smjestiti i jednostavno ustati.

Koje funkcije može imati otok za kuhinje?

U malim kuhinjama, višenamjenski otok u potpunosti dolazi do izražaja jer vam omogućuje obavljanje više zadataka istovremeno i štedi vrijeme.

Dodatna radna površina

Kad pripremate obroke, sjeckate povrće ili mijesite tijesto, dodatni radni prostor omogućuje vam da se opustite i uživate u kuhanju bez osjećaja skučenosti. Neki otoci imaju i integrirane daske za rezanje ili elemente na izvlačenje koji dodatno povećavaju radnu površinu kada je to potrebno.

Da biste mogli koristiti blender, mikser ili puniti mobitel, ugradite utičnicu u bočnu stranu otoka. Na taj način nećete morati razvlačiti kablove po cijeloj kuhinji.

Prostor za pohranu

Ladice, police, ormarići – sve to stane u dobro dizajnirani otok za kuhinju. Time ćete dobiti dodatno mjesto za odlaganje posuđa, lonaca, tava, kuhinjskih aparata ili čak namirnica. Otvorene police sa strane mogu poslužiti za kuharice, začine ili teglice s biljkama. Oslobađate ostatak kuhinje, a sve vam je nadohvat ruke.

Zona za blagovanje

Mnogi otoci za kuhinju dizajnirani su tako da uključuju i zonu za blagovanje. To može biti produženi pult s barskim stolicama za brze obroke i jutarnju kavu ili, pak, integrirani stol koji se izvlači kada vam zatreba dodatni prostor za sjedenje. Ovo je posebno praktično ako je vaš stan male kvadrature i nemate zasebnu blagovaonicu.


Fotografija: Unsplash

Integracija aparata

Napredniji dizajni kuhinjskih otoka omogućuju i integraciju kuhinjskih aparata. Sudoper, ploča za kuhanje, pa čak i manji hladnjak ili perilica posuđa mogu se smjestiti u otok.

Ako se odlučite za ploču za kuhanje na otoku, dobro je postaviti ugradbenu napu koja se izvlači kada vam je potrebna. Cilj je stvoriti funkcionalan i učinkovit radni trokut (sudoper, štednjak, hladnjak) koji će vam olakšati svakodnevne aktivnosti u kuhinji.

Vrste otoka za male kuhinje

Iako prvo pomislimo na fiksni otok u sredini kuhinje, postoji niz opcija koje mogu bolje odgovarati manjim prostorima.

Mobilni kuhinjski otok

Kuhinjski otok ne mora biti fiksiran. Otok na kotačima vikendom može poslužiti kao mini bar, a radnim danima kao dodatni prostor za pripremu ručka. Možete ga premještati po potrebi, gurnuti ga u stranu kada vam zatreba više prostora za kretanje ili ga čak iznijeti u blagovaonicu kao pomoćni stol za posluživanje. Neki modeli imaju i sklopive elemente, poput preklopne radne ploče, pa su iznimno praktični za male prostore.

Slim-line otoci

U uskim kuhinjama, poput onih u obliku slova L, dobro će se uklopiti slim-line otoci. Uži su od standardnih, ali i dalje pružaju dodatnu radnu površinu i prostor za pohranu. Iako možda nećete imati mjesta za sjedenje, bit će vam praktični za pripremu hrane i održavanje reda u kuhinji.

Kuhinjski poluotoci

Kuhinjski poluotok je zapravo otok koji je s jedne strane pričvršćen za zid ili za neki drugi kuhinjski element. On nudi slične prednosti kao i klasičan otok, ali zauzima manje prostora jer ne zahtijeva prolaz sa sve četiri strane.


Fotografija: Shutterstock

Poluotoci će dobro funkcionirati u kuhinji L- ili U-oblika, gdje mogu stvoriti prirodnu granicu između kuhinje i blagovaonice ili dnevnog boravka. Za kuhinje sa otokom koje su manje kvadrature, poluotok zna biti praktičniji od klasičnog otoka jer omogućuje veću radnu površinu i više prostora za kretanje.

Otok u maloj kuhinji – san koji postaje stvarnost

Ne postoji čarobna formula koja se može primijeniti na sve male kuhinje s otokom. Ono što se savršeno uklapa u jednu, u drugoj može djelovati potpuno strano. Najlakše je samo smjestiti otok u prostor, ali, da biste zaista bili zadovoljni rezultatom, treba ga pažljivo uskladiti s vašim svakodnevnim navikama i stilom života.

Važno je da vam otok olakšava kuhanje i druženje, a ne da vam stvara prepreke. Uz malo kreativnosti i pažljivog planiranja, vaša mala kuhinja s otokom može postati funkcionalan i ugodan dio doma.

Izdvajamo

Izdvojeni proizvodi