U Istri i Dalmaciji električna energija je prevladavajući način grijanja stanova i poslovnih prostora. Nekadašnje termo peći smijenili su klima uređaji, kojih na našem tržištu zaista ima u velikom izboru, po kvaliteti i cijeni…

O klima uređajima

Prednosti i mane klima uređaja:

Mane:

Na niskim temperaturama, posebno ako je veća vlaga, počinju gubiti na snazi. To se naročito odnosi na klasične klima uređaje, dok je kod invertera to područje rada znatno popravljeno. Ako bi htjeli dobro "pokriti" cijeli stan, u većini bi nam slučajeva trebalo nekoliko klima uređaja, ili barem multi-split sistem, što se u stvari svodi na isto. Izmjena topline je dinamička, što znači da se zrak u prostoru neprestano giba, pa daje utisak da je nešto hladnije nego što je to uistinu.

Prednosti:

Komfor. Idealna temperatura životnog ili radnog prostora, tokom cijele godine.

Zdravlje. Priče o zdravlju ili nezdravosti klime padaju u vodu, kad se zna koliko je srčanih bolesnika klimu ugradilo prvenstveno zbog toga da prežive ljetne vrućine. Ako se uređaj pravilno koristi, pa se ne pretjeruje sa razlikom temperature u prostoru i izvan njega, nitko ne može reći da je zdravije cijele noći se okretati u krevetu od vrućine, nego pokriti se laganim pokrivačem.

Ekonomičnost. Stan od pedesetak kvadrata, može se grijati cijele zime jeftino. U odnosu na termo peć, uz klasično dvotarifno brojilo, ušteda je od dva do tri puta. To je doduše prividna štednja, jer prije klime niste trošili na hlađenje, a sa njom hoćete, ali onda se vratite na komfor.

Čistoća. Nema dima ni pepela, kao kod drva. Nema azbestne prašine kao kod termo peći. Umjesto toga ima filtere koji sakupljaju prašinu, obične i elektrostatske filtere, koji uništavaju razne bakterije, a neki uređaji imaju i ionizatore, koji pročišćavaju zrak od neugodnih mirisa i proizvode ozon.

Brzina. Nakon svega nekoliko minuta od uključenja, ako je uređaj pravilno dimenzioniran, u prostoriji se osjeti promjena temperature. Uz to moguće je tajmerima unaprijed podesiti paljenje ili gašenje uređaja.

Proračun prostora

Ne postoji univerzalna formula kojom bi se moglo izračunati kolika Vam snaga treba za kvalitetno klimatiziranje prostora. Podaci govore o 50W, 60W ili 80W po kubiku zraka. To ne znači ništa dok se ne zna o kakvom se prostoru radi. Zato ću navesti samo neke parametre koji se ne smiju zaboraviti dok se proračunava.

1. Veličina prostora koji se želi klimatizirati.

2. Namjena. Da li je to dnevni boravak (gdje čovjek pretežno sjedi ili leži) ili je to radni prostor (čovjek je aktivan).

3. Što je prioritet, grijanje ili hlađenje. Uzima se da je za 20 – 30 % lakše ohladiti nego zagrijati prostor na našem području. Ako stan ima riješeno grijanje, kojim će se koristiti za najhladnije dane zimskih mjeseci, uređaj može biti za tridesetak posto slabiji nego kad je to jedini izvor grijanja.

4. Visina pod – plafon. Razlika temperature na tri metra i trideset je oko 8°C, a klima ima dinamičku izmjenu temperature, pa svojim ispuhavanjem još više prouzrokuje da se topli zrak podbije pod plafon.

5. Položaj zgrade. Vanjski utjecaji temperature. Često na samo nekoliko kilometara, zimi možemo imati razliku od desetak stupnjeva.

6. Utjecaji u prostoru. Ako se radi o trgovini ili ugostiteljskom objektu, treba proračunati sve aparate koji dodatno griju prostor, odnosno predviđeni broj ljudi koji unutra boravi. Obično se uzima podatak da prosječan, umjereno aktivan čovjek, grije svojim tijelom prostor snagom od približno 70-ak W. Frižideri, caffe aparati, pa čak i ventilacija, su stvari koje moramo uzeti u obzir.

7. Izolacija prostora. Koliki su gubici na prozorima i staklenim površinama, lošoj stolariji, potkrovnim prostorima i slično.

To su samo osnovni parametri koje trebamo znati kad proračunavamo prostor i većina iskusnih trgovaca će ih koristiti kada Vam nude klima uređaj. Prioritet pri odabiranju odgovarajućeg klima uređaja za Vaš prostor je mjera snage i učinka. Dakle, što je taj razmjer bolji – odnosno što je uređaj bolje odabran – to će Vaš prostor biti bolje rashlađen uz minimalne troškove.

Koja klima Vam treba?

Prije kupovine klima uređaja obavezno izmjerite prostor u kome će biti smješten i pogledajte koliki vam je kapacitet uređaja potreban. Kako bismo pojednostavili cijelu priču, umjesto da objašnjavamo proces izračunavanja odgovarajućeg klima uređaja u zavisnosti od kvadrature i visine prostora, prilažemo slijedeće tablice kako biste stekli osjećaj za potrebne snage klima uređaja.

Model Snaga Hlađenje u KW

  • 9.000 BTU /h = 2,6 kW za prostor od 80 m3, odnosno 30 m2
  • 12.000 BTU/ h = 3,5 kW za prostor od 120 m3, odnosno 45 m2
  • 16.000 BTU / h = 4,7 kW za prostor od 140 m3, odnosno 50 m2
  • 18.000 BTU / h = 5,3 kW za prostor od 180 m3, odnosno 65 m2
  • 24.000 BTU/ h = 7,0 kW za prostor od 240 m3, odnosno 85 m2

Izvor: STAMBENI VJESNIK

Izdvajamo

Izdvojeni proizvodi