
Za skandinavski dizajn ste sigurno čuli, no koliko vam je poznat Japandi stil? Ova kombinacija japanskog minimalizma i skandinavske funkcionalnosti posljednjih godina osvaja domove diljem svijeta, a popularnost mu ne prestaje rasti.
Ako ste se zasitili pretrpanog prostora i imate osjećaj da vas stvari u domu guše, ovo je stil koji bi vam mogao odgovarati. Riječ je, zapravo, o cjelovitoj filozofiji življenja koja promiče jednostavnost, autentičnost i duboku povezanost s prirodom.
Donosimo vam sve što trebate znati o ovom pristupu uređenju doma, od njegovih korijena i glavnih elemenata do praktičnih savjeta kako ga uklopiti u vlastiti prostor.
Što je Japandi stil?
Japandi stil uređenja objedinjuje svijetlu, funkcionalnu estetiku skandinavskog dizajna s toplinom i profinjenošću japanske tradicije. Rezultat je interijer koji je minimalistički, prirodan i u kojem je svaki dio vrlo dobro promišljen.
Sam pojam pojavio se prije gotovo deset godina, no i puno prije primjeri fuzije japanskog i skandinavskog stila bili su prisutni u keramici, arhitekturi i dizanu danskog namještaja.
Nije slučajnost da je posljednjih nekoliko godina postao iznimno popularan. Još od vremena pandemije, kad je veći broj ljudi započeo s radom od doma, sve su poželjniji postali prostori koji umiruju, a ne opterećuju, što je upravo ono što Japandi stil nudi.
Glavni elementi Japandi stila
Kod ovog stila nema strogih pravila, no osnovni elementi na kojima se temelji uključuju minimalizam, neutralne boje, što veću upotrebu prirodne svjetlosti i korištenje održivih i kvalitetnih materijala.
Za japanski dizajn dosta je važan koncept ma, koji označava prostor između stvari. Poanta je ne natrpavati prostor sa suvišnim namještajem i dekoracijama, nego pustiti prostoru da diše. Treba biti dovoljno svega da bude funkcionalno i ugodno, ali ni sa čim ne treba pretjerivati kako bismo postigli pravu mjeru, gdje ničeg nema ni premalo ni previše.
Ukratko, manje je više. Fokus je na profinjenosti, jednostavnosti i vrhunskoj izradi. Umjesto jeftinih komada, prednost se daje ručno izrađenom, kvalitetnom namještaju i prirodnim materijalima.
Fotografija: Shutterstock
Paleta boja je neutralna i smirujuća. Bijela, bež, siva, blage nijanse zelene i zemljanih tonova dominiraju prostorom. Ako se koristi intenzivnija boja, čini se to suptilno i s namjerom.
Japandi također naglašava održivost. Zbog okrenutosti prirodnim materijalima i dugotrajnom dizajnu omiljen je među onima koji njeguju ekološki osviješten način života.
Kako je nastao Japandi stil?
Iako dolaze s posve različitih krajeva svijeta, Japan i Skandinavija dijele duboko poštovanje prema prirodi, zanatskoj izradi i, što je najvažnije, funkcionalnosti. Upravo se u tom preklapanju vrijednosti rodio Japandi, stil za koji kažu da spaja najbolje od oba svijeta.
Krenuo se razvijati prije otprilike 150 godina kada su skandinavski dizajneri počeli putovati u Japan nakon otvaranja njegovih granica. Primijetili su dosta sličnosti među ovim dvjema kulturama, prvenstveno u pogledu ljubavi prema jednostavnosti, prirodi i rukotvorinama. S vremenom se ova kombinacija dvaju stilova razvijala i danas postala jedan od omiljenih pristupa u uređenju.
Kako zajedno funkcioniraju japanski i skandinavski stil?
Japandi (Japan + Skandi) je, kao što mu i samo ime prilično jasno govori, sretan spoj dviju naizgled različitih, a zapravo vrlo sličnih dizajnerskih filozofija. S jedne strane imamo japanski wabi-sabi, a s druge skandinavski hygge.
Japanska filozofija wabi-sabi potječe još iz 15. stoljeća i prožima se s budističkim učenjima. Ona nas uči da cijenimo prirodne materijale, ručno izrađene predmete i one sitne, gotovo neprimjetne tragove vremena koje daju stvarima dodatnu ljepotu. Njezina suština je u tome da prihvaćamo prolaznost, nesavršenost i neponovljivost, pa i kad je riječ o staroj drvenoj stolici s ogrebotinom koju smo naslijedili ili ručno rađenoj zdjeli s nepravilnim rubom.
S druge strane, hygge, danski koncept koji je posljednjih godina osvojio svijet, fokusira se na stvaranje ugodne, tople i opuštene atmosfere. Prve asocijacije na ovaj stil su mekane teksture, prigušeno svjetlo svijeća i osjećaj topline doma. Ne čudi njegova popularnost, a i brojne studije su pokazale da okruženja koja potiču hygge pozitivno utječu na razinu stresa i opću dobrobit.
Oba pristupa naglašavaju mir, jednostavnost i funkcionalnost, no na različite načine. Japanski interijeri su sofisticirani i elegantni, dok su nordijski rustikalni i topli. Kada se ove dvije filozofije spoje, dobivamo Japandi, stil koji je istovremeno pročišćen i topao, minimalistički i udoban, elegantan i prirodan.
Kako urediti dom u Japandi stilu?
Ako želite unijeti dašak Japandija u svoj dom, ne morate nužno mijenjati sve iz temelja. Dovoljno je obratiti pažnju na glavne elemente uz koje možete stvoriti prostor koji diše i potiče na opuštanje.
Fokusirajte se na minimalizam i funkcionalnost
U srcu Japandi stila leži načelo minimalizma. No, to ne znači da prostor treba biti prazan i sterilan. Tajna je u tome da se postigne balans – da sve bude po mjeri i da svaki predmet koji unosimo u svoj dom bude pomno odabran i postavljen.
Svaki komad namještaja i svaka dekoracija imaju svoju svrhu i funkciju kako bi se eliminirao nepotreban nered i stvorio osjećaj prozračnosti. Bit je imati čiste linije, jednostavne oblike i nedostatak suvišnih dekoracija koje samo skupljaju prašinu.
Da biste primijenili Japandi načelo, fokusirajte se na multifunkcionalni namještaj i skrivena rješenja za pohranu. Tako ćete održati prostor urednim i vizualno privlačnim, bez da se odreknete udobnosti. Japandi dnevni boravak bit će opremljen s tek nekoliko komada namještaja koji su udobni i dobro izgledaju. Umjesto gomilanja stvari, odaberite nekoliko izdržljivih i održivih komada namještaja koji će trajati godinama.
Zanimljivo je da prostori uređeni po načelu minimalizma mogu vizualno povećati i najmanje stanove. To potvrđuju i brojni arhitekti, koji ovaj stil rado koriste za urbane interijere gdje je kvadratura ograničena.
Birajte prirodne materijale
Japandi stil u prvi plan stavlja prirodne materijale, kao što su drvo, bambus, lan, pamuk, vuna, keramika i kamen. Preferiraju se neobrađeni ili minimalno obrađeni materijali koji zadržavaju svoju prirodnu teksturu i izgled.
Kako bi se stvorio nenapadni kontrast, svijetlo drvo, poput breze ili javora, često se kombinira s tamnijim, bogatijim tonovima drva. Upravo kroz ove materijale, Japandi unosi toplinu i organski osjećaj u prostor.
Igrajte se teksturama
Iako je minimalizam naglašen, Japandi stil nipošto ne zanemaruje udobnost i slojevitost. Kroz različite teksture, poput mekih vunenih tepiha, lanenih jastuka, pletenih košara i keramičkih vaza, unosi se toplina u prostor. Detalji se pažljivo biraju, često su ručno izrađeni, s naglaskom na kvalitetu i autentičnost.
Razmislite o drvenim zdjelama, ručno rađenim keramičkim šalicama ili minimalističkim umjetničkim djelima. Nema tu mjesta za previše sitnica koje stvaraju nered. Svaki detalj ima svoju priču, svoju svrhu i tu je da obogati prostor.
Ograničite boje
Paleta boja u Japandi stilu je mirna i neutralna, inspirirana, naravno, prirodom. Prevladavaju umirujući, zemljani tonovi, kao što su bijela, bež, siva, prigušena zelena, terakota i crna. Ove boje stvaraju opuštajuću atmosferu i služe kao nenametljiva pozadina za prirodne materijale i teksture.
Psihološke studije pokazuju da takve nijanse mogu pomoći pri snižavanju krvnog tlaka, usporavanju pulsa i poticanju osjećaja sigurnosti. Drugim riječima, dobrodošle su u užurbanoj svakodnevici koju danas živimo.
Iako su akcenti boja rijetki, mogu se pojaviti u obliku tamnijih tonova karakterističnih za Japan, poput tamnoplave ili tamnozelene. Cilj je stvoriti skladnu i umirujuću cjelinu, bez vizualne buke i bez osjećaja da nas boje napadaju.
Osvijetlite svoj prostor, ali s mjerom
Jedan od najvažnijih aspekata Japandi stila je maksimalno iskorištavanje prirodnog svjetla. Veliki prozori, minimalističke zavjese ili rolete koje propuštaju svjetlost te otvoren raspored prostora daju prozračnost i osjećaj povezanosti s vanjskim svijetom. Prirodno svjetlo naglašava ljepotu materijala i stvara ugodnu atmosferu uz koju se možemo lako opustiti.
U prostorijama s manje prirodnog svjetla, koristi se pametno postavljena rasvjeta koja imitira mekoću i toplinu prirodnog osvjetljenja. Nema mjesta za teške, tamne zavjese koje guše prostor. Cilj je pustiti sunce unutra i tako stvoriti osjećaj svježine i otvorenosti.
Dodajte biljke u svoj životni prostor
Biljke su neizostavan dio Japandi stila. One unose život, svježinu i osjećaj povezanosti s prirodom. No, ne bilo kakve biljke. Preferiraju se jednostavne, elegantne biljke poput svekrvinog jezika (Sansevieria), zamije (ZZ biljka) ili mirnog ljiljana (Spatifilum). Ove biljke ne zahtijevaju previše održavanja, a stvaraju zen atmosferu i pročišćavaju zrak. Tako da, osim što prostor izgleda skladno, zapravo i dišemo bolje.
Birajte jednostavne biljke i držite ih u minimalističkim keramičkim posudama. Bez puno šarenila ili egzotičnih vrsta koje traže previše pažnje. Cilj je unijeti zelenilo koje će se stopiti s prostorom, koje će ga oživjeti, ali neće biti u centru pažnje.
Japandi dnevni boravak
Kad je u pitanju dnevni boravak u Japandi stilu, fokus je na stvaranju mirnog kutka za opuštanje, čitanje, druženje s obitelji ili jednostavno uživanje u tišini. Odaberite niski namještaj s čistim linijama, poput sofe od prirodnih materijala, kao što su lan ili pamuk, i to u neutralnim tonovima, poput bež, sive, prljavo bijele. Neka sofa bude udobna, ali ne preglomazna.
Odaberite drveni stolić za kavu jednostavnog dizajna, po mogućnosti od svijetlog drva, a možete se odlučiti i za neki od modela koji nudi mogućnost pohrane. Umjesto pretrpanih polica s bezbroj sitnica, izložite tek nekoliko pažljivo odabranih dekorativnih predmeta. Možda keramičku vazu ručne izrade, drvenu zdjelu s neobičnom teksturom ili minimalističku umjetničku sliku.
Dobar izbor za Japandi dnevni boravak je i veliki, mekani tepih od vune ili jute, a nemojte zaboraviti dodati i nekoliko zelenih biljaka, poput visokog svekrvinog jezika ili elegantnog fikusa, koji će unijeti život i svježinu u prostor.
Izbjegavajte teške, tamne zavjese i dopustite suncu da obasja svaki kutak prostorije. Dodajte i prigušenu ambijentalnu rasvjetu koja će stvoriti toplu i intimnu atmosferu u večernjim satima.
Japandi stil uređenja nije prolazni trend
Japandi stil daleko je više od prolaznog trenda u uređenju interijera. Pažljivim odabirom prirodnih materijala, neutralnih boja i minimalističkog, ali nipošto hladnog pristupa, možete stvoriti prostor koji odražava vašu osobnost i pruža vam onaj prijeko potrebni osjećaj mira.
Možete u potpunosti preurediti svoj dom u ovom stilu ili samo dodati nekoliko Japandi elemenata. Možda drvenu zdjelu na stoliću za kavu, lanene jastuke na sofi ili jednostavnu keramičku vazu s grančicom. Već s tim sitnim promjenama vaš će dom postati mjesto u kojem se zaista možete opustiti i napuniti baterije.