Rasvjeta u kućanstvima troši približno 10-15% električne energije!

Najjednostavniji način uštede na rasvjeti je maksimalno iskorištenje dnevnog svijetla koje ravnomjerno osvjetljava prostoriju gdje god je moguće. To se postiže redovitim čišćenjem prozora, izbjegavanja postavljanja prevelikog broja biljaka ispred prozora, izbjegavanjem tamnih zavjesa, a u radnim prostorijama postavljanjem stolova tako da maksimalno koriste dnevno svijetlo.

Potrebno je pametno gospodariti rasvjetom, kao npr.:

  • Gasite rasvjetu u prostorijama poput toaleta, skladišta, podruma ili hodnika u kojima većinu vremena nitko ne boravi. Gasite rasvjetu kad god je to moguće.
  • Koristite žarulju manje snage gdje je to moguće.
  • Ukoliko radite, na primjer, za radnim stolom, koristite stolnu lampu koja će vam dati dovoljno svjetla potrebnog za rad, umjesto da centralnom jačom žaruljom osvjetljavate cijelu prostoriju.
  • Redovito čistite žarulje, lustere i lampe jer zaprljanost smanjuje njihov učinak. Nečistoće mogu apsorbirati i do 50% svjetlosti.
  • Bojite zidove u svjetlije boje jer tamne upijaju svjetlost.
  • Reducirajte dekorativnu rasvjetu gdje je to moguće jer ona ne doprinosi značajno povećanju osvijetljenosti prostorije, a dodatno troši električnu energiju.
  • Vanjsku je rasvjetu potrebno usmjeriti na željena područja kako bi se smanjilo neželjeno rasipanje i svjetlosno zagađenje okoline.
  • Halogene žarulje proizvode intenzivniju i fokusiranu svjetlost i pri tome troše i do 40% manje električne energije od običnih žarulja sa žarnom niti.

Zamijenite obične žarulje sa žarnom niti sa štednim (fluorokompaktnim) žaruljama!

Štedne žarulje za istu razinu osvjetljenja troše pet do šest puta manje električne energije te imaju i do deset puta dulji radni vijek u odnosu na obične žarulje sa žarnom niti. Prosječna trajnost običnih žarulja sa žarnom niti je do 1000 sati, a štednih i više od 10 000 sati.

Usporedba uobičajenih snaga fluorokompaktnih žarulja i običnih žarulja sa žarnom niti pri istoj razini svjetlosti prikazana je u sljedećoj tablici:

Jeste li znali da…

Kod običnih žarulja sa žarnom niti u svjetlost se pretvara svega 5% uložene energije, dok se ostatak pretvara u toplinu. Vijek trajanja je otprilike 1000 radnih sati.

Ako klasičnu žarulju od 100 W zamijenite sa odgovarajućom štednom žaruljom od 20 W, pri pretpostavci da gori u nekom domu 5 sati dnevno, godišnje ćete uštedjeti 122 Kn*! Štedna žarulja će vam se isplatiti za manje od godine dana, a u svom životnom vijeku ta žarulja će vam uštedjeti 670 Kn * ! Cijene štednih žarulja kreću se od 20 Kn (manje kvalitete i životnog vijeka) pa do 50 Kn (visoke kvalitete i dugog životnog vijeka).
*pri cijeni kWh od 0,87 Kn (plavi tarifni model HEP-a)

Kupujte žarulje energetskog razreda A! One troše i do 40% manje električne energije u odnosu na one energetskog razreda D.

Usporedno sa razvojem rasvjetnih tijela, razvijaju se i inteligentni sustavi upravljanja. Ugradite senzore pokreta, naročito u prostorima kao što su hodnici, stubišta i sl. Tako ćete spriječiti da svjetlo gori kad za to ne postoji potreba. Cijena senzora se kreće od 100 – 500 Kn.

Ugradite vremenski regulator rasvjete koji će nakon uključivanja i isteka određenog vremenskog razdoblja ugasiti rasvjetu. Idealan je također za stubišta i ulaze u kuću. Njegova cijena se kreće između 200 i 400 Kn.

Ugradite fotonaponske kolektore koji proizvode električnu energiju uz pomoć sunca. Kako je rasvjeta potrošač male snage fotonaponski kolektori su idealan izvor električne energije i to naročito u područjima koji nemaju osigurano napajanje iz elektrodistribucijske mreže.

Fluorokompaktne žarulje spadaju u opasan otpad! Molimo odlažite ih odgovorno. Nazovite besplatni telefon 0800 444 100.
______________________________________________________________________________________________

Proračuni za potrebe grijanja kuće te za primjenu pojedinih sustava grijanja i potrošne tople vode napravljeni su za jednu tipsku kuću od 143 m2 smještenu na području Zagreba i Splita u kojoj živi četveročlana obitelj. Uštede, investicije i razdoblje povrata investicije koje su navedene ovise o mnogim parametrima te se ne mogu primjenjivati općenito jednoznačno na svaki objekt, ali vam mogu okvirno približiti primjenu mjere u vašem kućanstvu.

Prilikom proračuna u obzir su uzete cijene energenata na dan 14. listopada 2008. godine. (Napomena: cijene su promijenjive, a na dan izdavanja brošure promijenila se samo cijena lož ulja.)

Električna energija: 0,92 Kn/kWh (VT) i 0,46 Kn/kWh (NT) (dvotarifno brojilo) i 0,87 Kn/kWh (jednotarifno brojilo)
Lož ulje: 5,63 Kn/l
Prirodni plin: 2,08 Kn/m3
Cijena vode: 11,2233 Kn/m3 (Zagreb)
Ogrjevno drvo: 370 Kn/prm
______________________________________________________________________________________________

Izvor: UNDP, Projekt poticanja energetske efikasnosti u Hrvatskoj

Izdvajamo

Izdvojeni proizvodi