Stigli su nam topliji dani, a s njima i prilika da više vremena provodimo na otvorenom. Ako imate vrt, terasu ili dvorište, vjerujemo da pažljivo pratite kako iskoristiti svaki slobodan trenutak na svježem zraku. No, kad sunce upeče, boravak na otvorenom vrlo brzo može prerasti iz ugodnog u pomalo naporno iskustvo, čak i kad su u pitanju aktivnosti koje nas inače opuštaju, poput roštiljanja, ispijanja kave ili čitanja dobre knjige.

Da biste mogli bezbrižno uživati, dobro je imati barem jedan dio vrta u (debeloj) hladovini. Uz opciju prirodnog hlada, zaštita od sunca danas se može postići raznim rješenjima – od brzih i povoljnih do onih koja zahtijevaju ozbiljnije planiranje i veći budžet. Koje ćete rješenje odabrati ponajviše ovisi o prostoru kojim raspolažete, o vašim potrebama i, naravno, o tome koliko ste spremni uložiti. Pogledajmo koje su najpopularnije opcije!

Prirodna zaštita od sunca uz drveće

Hlad u svojem vrtu možete na najprirodniji i najtrajniji način osigurati tako da zasadite drveće. To je dobro rješenje pod uvjetom da imate dovoljno prostora i strpljenja. Ako zasadite vrste poput srebrnog javora ili bagrema, koje brzo rastu, već nakon nekoliko godina možete imati gustu krošnju koja pruža sjenu i hladi prostor.

Ipak, neka od tih stabala, među njima i bagrem, imaju površinske korijene koji mogu podići popločene staze ili oštetiti instalacije u tlu, pa treba dobro paziti gdje ćete ih zasaditi.

Možete se odlučiti i za hrast, lipu ili dud. Ove vrste značajno sporije rastu, ali, jednom kad dosegnu svoju veličinu, daju gustu hladovinu desetljećima.

Dobro je uzeti obzir i hoće li vam vrsta stabla koju zasadite u vrtu odgovarati čitave godine. Zato se mnogi odlučuju za listopadno drveće – ljeti stvara hlad, a zimi, kad mu otpadne lišće, propušta sunce i omogućuje grijanje prostora.


Izvor fotografije: shutterstock.com

Biljke penjačice za hlad i zelenilo

Da biste dobili prirodni hlad, ne morate nužno posaditi drveće. Tu su i biljke penjačice, koje vam mogu pružiti zaštitu od sunca ako ih postavite tako da rastu na pergoli, sjenici ili uz ogradu.

Glicinija je jedna od atraktivnijih vrsta zbog svojih raskošnih cvjetnih grozdova. Ako zasadite vinovu lozu, osim hlada dobit ćete i ukusne plodove, a bršljan može prekriti zidove i smanjiti zagrijavanje površina. Zanimljive su i zimzelene vrste poput lovora ili magnolije, koje daju sjenu tijekom cijele godine.

Ne trebate se nužno odlučiti samo za jednu vrstu prirodnog hlada. Kombinirajte više biljnih vrsta i zasadite ih na strateškim mjestima – uz terasu ili staze kojima se često krećete. Tako ćete imati hlad gdje vam je najpotrebniji, a usto ćete moći uživati u ugodnoj mikroklimi u vrtu.

Pergole i tende za brzu zaštitu od sunca

Ako vam prirodni hlad nije opcija ili vam ne rješava u potpunosti pitanje zaštite od sunca, možete u vrtu postaviti pergolu. Ove konstrukcije su posebno popularne jer se prilagođavaju gotovo svakom prostoru. Uz klasične drvene pergole s krovom od trske, platna ili polikarbonata dobit ćete ugodan polusjenoviti prostor koji ne zatvara u potpunosti pogled prema nebu. Zgodno je što na njih možete postaviti i biljke penjačice, pa ćete kroz vrijeme imati kombinaciju prirodnog i praktičnog rješenja.

Za sve one kojima je potrebna veća fleksibilnost, dobra opcija su klizne tende. Kad upeče najjače sunce, mogu se u potpunosti razvući, a, kad poželite više svjetla, jednostavno ih djelomično sklopite.

Noviji modeli imaju opciju automatskog uvlačenja uz pomoć daljinskog upravljača ili senzora za vjetar, što znači da se ne morate brinuti o tome hoće li se oštetiti ako iznenada zapuše jači vjetar.


Izvor fotografije: unsplash.com

Prilagodljiva zaštita od sunca uz suncobrane i platnena jedra

Suncobrani su praktično rješenje kad vam je potrebno nešto što se može lako premjestiti. Veliki vrtni suncobrani s bočnim postoljem pružaju široku pokrivenost i stabilniji su od klasičnih središnjih suncobrana.

Kad birate suncobran za svoj vrt, obratite pažnju i na materijal platna – najbolje je odabrati model s UV zaštitnom tkaninom koja ne propušta štetne zrake i ne blijedi brzo na suncu.

Kao alternativa klasičnim tendama i suncobranima, sve češće se koriste platnena jedra. Postavljaju se pomoću čeličnih nosača ili užadi i mogu se montirati na zidove kuće, pergolu ili posebne stupove.

Prednost im je što djeluju vizualno lagano i nenametljivo, a pružaju dobru zaštitu od sunca. Ako vam nije bitna samo zaštita od sunca, nego i vodonepropusnost, odaberite model od akrilnog impregniranog platna, koji štiti i od kiše.

Natkrivene terase za sve uvjete

Terasa s nadstrešnicom na neki način može postati produžetak dnevnog boravka. Budući da štiti od kiše i sunca, može se koristiti u svim uvjetima. Ovdje možete postaviti vrtni namještaj poput stolova, stolica ili ležaljki i uživati u opuštanju na otvorenom. Dodajte i neku od penjačica i dobit ćete prirodni zeleni krov koji će dodatno obogatiti ambijent.



Izvor fotografije: shutterstock.com

Još na to dodajte ambijentalna svjetla ili vanjski kamin, i natkrivena terasa će postati omiljeno mjesto za druženje s obitelji i prijateljima – i po danu, i po noći.

Sjenice za vrt

Sjenice su odličan izbor za one koji žele odvojeni kutak u vrtu – idealne su za opuštanje, čitanje ili obiteljske ručkove. Ovi manji natkriveni prostori mogu se izgraditi od drva, metala ili kombinacije obaju materijala, a popularni su zbog svoje jednostavne gradnje i privlačnog izgleda.

Sjenice s čvrstim krovom mogu poslužiti kao zaklon od jakog sunca te često uključuju i bočne strane koje štite od vjetra ili kiše. U njih možete smjestiti vrtne stolove, klupe ili čak viseće ljuljačke za potpuni ugođaj.

Za dodatni mir i zaklon od pogleda susjeda, možete ih djelomično zatvoriti panelima, drvenim rešetkama s penjačicama ili rolo zavjesama.

Paviljoni za druženje u svim uvjetima

Paviljoni su daleko najluksuznija, ali i vrlo zahvalna opcija za zaštitu od sunca u vrtu. Ovi natkriveni prostori savršeni su za održavanje obiteljskih proslava, rođendana, pa čak i manjih vjenčanja. Pružaju i više nego dovoljno prostora za različita okupljanja, a istovremeno vas štite od vjetra, kiše i sunca.

Mogu se opremiti staklenim panelima, ventilacijskim sustavima i elegantnim rasvjetnim rješenjima i tako se koristiti tijekom cijele godine – čak i zimi.

Kako odabrati najbolje rješenje?

Sve ovisi o tome kako zamišljate svoj kutak u vrtu. Za one koji vole često mijenjati raspored i prilagođavati prostor prema društvu i raspoloženju, suncobrani, tende i platnena jedra su prvi izbor – lagani su, praktični i mogu se brzo pospremiti kad zatreba više sunca.

Ako ste ipak u potrazi za nečim trajnijim što ne zahtijeva previše održavanja, odaberite pergole prekrivene biljkama, sjenicu ili natkrivenu terasu i dobit će savršeno mjesto za opuštanje u hladu. A, naravno, ništa ne može nadmašiti hlad velikog stabla – treba mu malo vremena, no, jednom kad izraste, uživanje je potpuno.

Što god da odaberete, najvažnije je da se u svom vrtu osjećate ugodno i opušteno – od prvih sunčevih zraka uz kavu, preko dugih obiteljskih ručkova, pa sve do večernjih druženja s prijateljima.

Izdvajamo

Izdvojeni proizvodi