Fuga u graditeljstvu označava prostor između pločica (ili ploča) poda ili obloge. Općenito se fuge mogu zapuniti materijalima na osnovi cementa ili smole. No, kako odabrati? U nastavku su često postavljana pitanja o toj temi.
Je li masa za fugiranje na cementnoj osnovi vodoupojna?
Načelno, da. Mase za fugiranje na cementnoj osnovi su porozne. Naravno, poroznost može biti i neznatna ovisno o ispravnom formuliranju količine njezinih sastojaka (cementa, agregata, aditiva) i ovisno o vodi u smjesi. Određena vodoodbojnost može se postići dodavanjem posebnih aditiva, no ne i potpuna vodonepropusnost. No, podsjećamo da sustav pločica/fuga nije taj koji osigurava nepropusnost obložene površine. Vodonepropusnost trebaju jamčiti hidroizolacijski sustavi.
Što može uzrokovati promjenu boje cementne mase za fugiranje?
U prvom redu – voda. U praksi je tu i niz drugih čimbenika koji uzrokuju promjenu boje, npr. upojnost i debljina pločice, uvjeti okoliša itd. Višak vode u smjesi, pa i kada je dodana za razrjeđivanje smjese kako bi se brže krenulo s obradom velikih površina ili u fazi prerano započetog čišćenja, stvara štetne posljedice na konačan rezultat. Višak vode odvaja fugirne komponente i čini masu za fugiranje slabijom, poroznijom i različitom od prvotno izabrane boje. Čak i nedovoljno suha podloga s prekomjernim zaostatkom vlage može prenijeti vlagu na masu za fugiranje tijekom sušenja te joj tako izmijeniti izgled. Mnoge mase na cementnoj osnovi u ovim slučajevima izložene su utjecaju djelovanja soli na površini. Velika količina vode koja isparava ustvari dovodi na površinu slobodno vapno sadržano u cementnim spojevima (kao prirodni proizvod uslijed hidratacije cementa). Vapno u doticaju sa zrakom postaje kalcijev karbonat, poznatiji kao salitra.
Koju bi širinu trebala imati fuga?
Normom UNI EN 11493 propisano je da fuga ne bi smjela Imati širinu manju od 2 mm. Veličina fuge ovisi o projektu – moguće ju je točno Izračunati Iz koeficijenta dilatacije materijala (pločica, podloge), oblika obloge i veličine pločice.
Kada je poželjno ili potrebno koristiti smolu?
Smolu je poželjno/potrebno koristiti kad god su pod ili obloga izloženi agresivnom djelovanju kiseline. Mase za fugiranje na osnovi dvokomponentne epoksldne smole su kiselootporne i vodootporne. U kuhinjama ili u prostorima kao što su klaonice, pivnice, mljekare i slično bilo bi uputno, premda nije obavezno, koristiti mase za fugiranje na osnovi epoksidnih smola.
Osnovna i opća pravila za korištenje epoksidnih masa za fugiranje su:
- da se dobro promiješaju obje komponente proizvoda
- da se površina opere vodom odmah nakon primjene
- napraviti probno čišćenje ako postoji sumnja u uspjeh čišćenja.
Za više informacija posjetite www.mapei.hr i www.mapei.com