
Obnovom fasade obrišite tragove vremena i darujte svojoj građevini novo ruho. Toplinska izolacija temeljni je uvjet za ugodnost u prostoru i smanjenje troškova energije.
Ako ste u fazi planiranja izrade ili obnove fasade, zasigurno se pitate koji bi materijali udovoljili vašim zahtjevima.
Vrsta izolacije, tip objekta, stanje podloge, estetski, ekološki i ostali zahtjevi, a pogotovo vaše mogućnosti neki su od faktora koji utječu na izbor fasade. Mineralna vuna ili stiropor? Najčešća dvojba prilikom odabira fasade je staviti mineralnu vunu ili stiropor (EPS).
- bolja zvučna zaštita
- bolja toplinska izolacija u usporedbi sa standardnim bijelim stiroporom
- negoriv materijal
- najbolja paropropusnost od svih toplinsko-izolacijskih materijala
- cjenovno je povoljniji
- manja težina
Sve javne zgrade i zgrade visine iznad 22 m, potrebno je izolirati mineralnom vunom. Izrada ili obnova fasade nikad nije bila jednostavnija.
1. KORAK DO NOVE FASADE – PLANIRANJE
Ovaj je korak ključan kako biste na vrijeme napravili procjenu troškova i vremena i osigurali budžet. Odredite parametre kao što su način uklanjanja starih materijala, postavljanje skele, biranje vrste novih materijala i za kraj, odabir boja prema vašim željama.
2. KORAK DO NOVE FASADE – PROVJERA PODLOGE I SANIRANJE
Prije samog postavljanja novih materijala prilikom izrade nove ili obnove postojeće fasade potrebno je provjeriti nosivost, čvrstoću i upojnost podloge.
3. KORAK DO NOVE FASADE – IMPREGNACIJA I POSTAVLJANJE TERMOIZOLACIJSKIH PLOČA
Kada je podloga spremna potrebno je procijeniti koja vrsta osnovnog premaza je adekvatna za primjenu. Nakon sušenja impregnacije možemo krenuti s postavljanjem izolacijskih ploča (od EPS-a, ili od mineralne vune).
4. KORAK DO NOVE FASADE – MEHANIČKO PRIČVRŠĆIVANJE TERMOIZOLACIJSKIH PLOČA
Nakon postavljanja izolacijskih ploča i sušenja ljepila, preporučeno ih je dodatno pričvrstiti pričvrsnicama.
5. KORAK DO NOVE FASADE – IZRADA ARMIRNOG SLOJA I NANOŠENJE OSNOVNOG PREMAZA
Na pričvršćenu termoizolacijsku ploču, nanosi se sloj ljepila u koji se utisne armirna mrežica. Armirna mrežica mora biti u zadnjoj trećini ukupne debljine armirnog sloja. Nakon potpunog sušenja armirnog sloja (pri 20 °C i 60% vlažnosti zraka 1 mm/24 h) nanosi se osnovni premaz.
6. KORAK DO NOVE FASADE – ZAVRŠNI SLOJ
Sada je vaša kuća spremna za „novo ruho", odnosno boju koja će ispuniti vaše zahtjeve i na kojoj će vam zavidjeti susjedi. Nanesite visokokvalitetni Weber završni sloj. Napomena: sloj se ne smije nanositi ispod 5°C i iznad 25°C. Nakon sušenja vaša kuća je napokon dobila novi život uz odličnu izolaciju koja će vas štititi i uštediti vam novac.
Saznajte više o materijalima za obnovu vaše fasade ili zatražite savjet na www.hr.weber.