U tehnologiji apsorpcijskog hlađenja primjena solarnog hlađenja postala je najviše razmatrana aplikacija. Razlog tome je korištenje sunčevog zračenja kao pogonskog energenta koji je besplatan i obnovljivi izvor energije. Time ova tehnologija stječe status "Zelena energija". Također dobra okolnost ove tehnologije je istovremenost potreba za hlađenjem i raspoloživog solarnog zračenja (hlađenje tokom dana u ljetnim mjesecima).
Tvrtka Tehnokom d.o.o. isporučila je i ugradila kompletnu opremu i pustila u pogon cjelokupno solarno postrojenje za hlađenje objekta "Thalassoterapia Crikvenica" što je ujedno i drugi projekt ADRIACOLD pod nazivom "Primjena tehnologije hlađenja putem sunčeve energije u jadranskim regijama" financiran u okviru programa IPA Jadranske prekogranične suradnje.
Ovaj projekt izvrstan je primjer iskorištenja obnovljivih izvora energije čime Thalassotherapia danas zadovoljava više od 40% potreba za energijom.
Ugrađen je jednostupanjski apsorpcijski uređaj s rashladnim radnim fluidom voda/LiBr nominalne snage hlađenja 17,5 kW, proizvođača Yazaki-Maya-model WFC SC5. Sustav optimalno radi s temperaturom ogrjevne vode 88 stupnjeva i toranjskom rashladnom vodom temperature 28 stupnjeva. Sustav proizvodi hladnu vodu temperature 6/12 stupnjevaC. Instalirana električna snaga rashladnog uređaja je 0,05 kW.
U asortimanu YAZAKI uređaja za grijanje i hlađenje u ponudi su:
Kao izvor ogrjevne energije koristi se solarno polje od 6 baterija po 3 vakumska kolektora proizvod Viessmann Vitosol 200-T ukupne apsorcijske površine oko 60 m2. Za odvođenje otpadne topline iz rashladnog uređaja ugrađen je mokri rashladni toranj učina 40,7 kW.
Primljena energija sunca se preko pločastog izmjenjivača sprema u toplinski spremnik volumena 3 m3,* te pomoću cirkulacijskih pumpi vodi do apsorpcijskog uređaja. Hladna voda iz apsorpcijskog uređaja se odvodi u zgradu postojećom instalacijom ventilokonvektora. Na hladnoj strani ugrađen je inercijski spremnik volumena 1 m3.
Zbog potrebne sigurnosti kao paralelan sigurnosni sustav za hlađenje, koristi se postojeća dizalica topline učina hlađenja 14,64 kW, koja se prema potrebi uključuje u rad. Za grijanje objekta u zimskom periodu, predviđeno je grijanje također pomoću postojeće dizalice topline učina grijanja 16,11 kW. U vremenu kada solarno polje daje dovoljno energije, za grijanje se koristili energija iz solarnog polja.
Cjelokupnim radom postrojenja za grijanje i hlađenje upravlja automatska regulacija. U sklopu projekta ugrađena su potrebna mjerenja različitih tehničkih parametara rashladnog sustava, sustava solarnih kolektora, te parametara okoline, kako se traži u sklopu EU projekta "Adriacold".
Ovakvim konceptom postrojenja koristi se ljeti i zimi veliki udio obnovljive solarne energije, a postiglo se je da je apsorpcijsko hlađenje u trajnom pogonu preko 5 mjeseci što pridonosi visokoj učinkovitosti ovoga postrojenja.
Ilustracija 1: Tipična instalacija solarnog hlađenja