Umjetnost u Hvaru cvjeta. Slike, fotografije i skulpture koje dočaravaju bogatstvo mediteranskih krajolika, apstraktni uvidi u svijet oko nas, dizajnerski namještaj koji je ujedno i ukras svakog interijera, unikatni suveniri – očekuju vas u galerijama i dućanima smještenim u stoljetnim hvarskim kućama. Ukratko, moderna umjetnost u okvirima tradicionalne arhitekture.
Made in Hvar
Šetnjom po glavnom trgu stižete do galerije "Minimal", nekoć arhitektonskog studija i slikarskog ateljea obitelji Boras, a danas svestranog okupljališta umjetnika u sklopu projekta "made in Hvar.com". "Minimalistički izgled galerije u prizemlju skoro dvjesto godina stare kuće potpisuje Igor Andjelić. Njegove fotografije dominiraju u interijeru u kojem osim za suvremenu umjetnost ima prostora i za tradicionalno štafelajno slikarstvo, "artist in residence" programe kao i, primjerice, "patchwork" jastučiće za lavandu.", objašnjava vlasnica Iva A. Boras, dodavši: "Zbog pozicije galerije, posjetitelji je doživljavaju kao gradsku kulturnu točku, stoga novu koncepciju i usmjeravam u tom pravcu."
Galerija Hvar'oom
Na Pjaci, u obiteljskoj kući spojenoj sa zgradom Hvarskog kazališta i Arsenala, nalazi se galerija "Hvar'oom" slikarice Maje Jelušić u simbiozi sa cvjetnim studijom Vesne Jelušić. "Uz moje akrile dio izlagačkog prostora zauzele su i slike Ane Kolege, akademske slikarice iz Zadra, te lomo fotografije Filipa Bubala.", navodi vlasnica galerije otkrivši nam da je interijer dizajnirala uz pomoć brata Marka Jelušića, dok projektiranje rasvjete potpisuje Siniša Jakovčević. Interijer galerije stilski se nadovezuje na arhitektonske elemente kuće, stvarajući suvremeni mediteranski prostor s povijesnim predznakom.
Galerija Šoša
U dijelu grada unutar zidina, tzv. "Grodi", odmah do nekadašnjih gradskih vrata, veselje boja i inovativnih oblika u galeriji obitelji Šoša privlači znatiželjne poglede. Skulpturalan namještaj i dekorativne figure izrađeni od borovine, akrili i akvareli na kojima prevladavaju hvarski motivi, keramički brodići koji kao da poručuju "ploviti se mora", rad su akademskog slikara Darka Šoše, koji svoju umjetničku viziju prenosi i u brojne interijere.
"Želja nam je bila stvoriti što radosniji prostor i čini mi se da ljudi to prepoznaju", osvrnula se Sonja Šoša na moj komentar da u galeriji sve vrvi od posjetitelja. Što reći nego – pozitivna energija je uvijek i svugdje dobrodošao gost.
Forko art shop
Splet kamenih uličica od kojih je jedna živopisnija od druge, opis je starog hvarskog predgrađa, "Burka", u kojem se smjestila simpatična suvenirnica "Forko", Franke i Katarine Matković. "Nakon dućana s nakitom koji smo prvotno otvorile, daljnje igranje s bojicama i materijalima navelo nas je na ideju o otvaranju male šarene suvenirnice u kojoj bi bili pretežno zastupljeni naši ručno rađeni i bojani proizvodi, izrađeni od materijala kao što su keramika, gips, drvo, kaširani papir.", kaže Franka Matković. Uz raznovrsne kreacije ovih dviju "Forki", u dućanu se nalaze i radovi nekolicine hrvatskih umjetnika. Iako su stilski različiti, zajednicka im je crta da su "šareni, veseli, unikatni i, naravno, da mame osmijeh na lice".
Galerija Aloha
U središtu hvarske uvale, na staroj venecijanskoj obali pod nazivom "Fabrika" (spomeniku nulte kategorije), smjestila se galerija "Aloha" u kojoj vas očekuju djela majstora slikarstva poput Ede Murtića, Mersada Berbera, Dimitrija Popovića, Hvaranina Marinka Bibića, kao i mladih nada umjetnosti – Daše Milatić, Nikoline Ivezić, te studija "BeCraft" i "Mala Arta". Galeriju su pokrenuli supružnici Sandra i Vislav Zaninović želeći ponuditi radove isključivo hrvatskih slikara, kao i originalne suvenire čija je izrada u potpunosti "kroativna". Nalazi se u prizemlju reprezentativne kamene trokatnice, a interijer su osmislili sami vlasnici. "Koncipiran je kao otvoreni dnevni boravak, prostor u kojemu ima mjesta i za ugodnu ćakulicu, mješavina modernog i tradicionalnog oplemenjena obiteljskim namještajem koji se čuvao na šufitu ove iste kuće, restauriranim mojom rukom.", pojašnjava Vislav Zaninović.