Djelovanju vode i vlage treba pristupiti prilikom samog projekta te odabrati optimalan način hidroizolacije.
Materijali koji se danas koriste u modernom graditeljstvu, kao beton, opeka, čelik, drvo, kamen, gips ploče i sl. nisu otporni na prodor i djelovanje vode i vlage. Djelovanju vode i vlage treba pristupiti već prilikom samog projekta i zahtjeva kod izgradnje građevine te odabrati optimalan način hidroizolacije. Kod toga je najvažnije odabrati odgovarajući proizvod. Samoborka nudi stručnu pomoć oko pravilnog odabira i načina ugradnje hidroizolacije.
Sve za hidroizolaciju
Povijesno gledano vodi se ne smijemo suprotstavljati, već omogućiti nesmetan put u željenom smjeru. Voda je medij koji oksidacijom uzrokuje koroziju a smrzavanjem povećava volumen i uzrokuje lom građevinskog materijala. Uz razvoj civilizacije ljudi su počeli razvijati prirodne znanosti, a time je shvaćena i kemija materijala. Kao rezultati tih spoznaja počeli su se koristiti materijali koji se i danas koriste u hidroizolacijama modernog doba.
Svima je dobro poznato da je u fazi pripreme projekta, tijekom same gradnje, potrebno uzeti u obzir parametre mikrolokacije (vrsti tla, nivo podzemnih voda, klimatske karakteristike podneblja, temperatura i vlažnost zraka, sunčevo zračenje, količina oborina i sl. i u skladu s time se odabire optimalan način hidroziolacije. Izvedba hidroizolacije je bitna kako bi spriječila prodor vlage u zidove i podove našeg prostora i onemogućila razna oštećenja građevine i sačuvala njen estetski izgled. U modernom svijetu prilikom gradnje objekta teži se brzini izvedbe, visokoj trajnosti i niskoj cijeni proizvoda.
Hidroizolacija prema takvim zahtjevima mora biti jednostavna za ugradnju, otporna na vanjske utjecaje i konkurentna za tržište. Hidroizolacija je širok pojam te predstavlja različite tehničke postupke kojima štitimo dijelove objekta ili zgrade koji su privremeno ili stalno pod utjecajem vlage i vode, bez obzira na izvor vlage i vode. Pojam hidroizolacije predstavlja jednu od mogućih mjera zaštite od vode koja je tipična kada se radi o ukopanim dijelovima zgrade, hidroizolacijom štitimo konstrukciju i unutarnje prostore od prodora vode, odnosno vlage.
Odabir odgovarajućeg materijala (proizvoda) i pravilna ugradnja vrlo u važni. Sanacija vlage je složena, odvija se uz visoke troškove, a često je uspješna tek nakon nekoliko pokušaja sanacije. Zahvaljujući tradiciji staroj više od 100 godina i konstantnom razvoju novih tehnoloških rješenja i proizvoda, tvrtka Samoborka razvila se u tržišnog lidera u Hrvatskoj u proizvodnji proizvoda za hidroizolaciju. Niz kvalitetnih prednosti i karakteristika proizvoda za hidroizolaciju jamstvo su pravog odabira proizvoda za zaštitu i sanaciju od vlage.
Pristup zaštiti konstrukcije od djelovanja vode treba obuhvatiti sljedeće faktore: vrstu podloge, izvedba odvodnje/padova, odabir hidroizolacijskog sustava/materijala odabir educiranog izvođača hidroizolacija. Hidroizolacijski materijali koji se odaberu kao zaštita konstrukcije moraju zadovoljavati: jednostavnost izvedbe, kemijsku kompatibilnost, trajnost, ekološki povoljno rješenje. Ljuštenje završnog sloja gleta i boje, odvajanje i otpadanje žbuke, dizanje podnih drvenih obloga ukazuju na nedostatak hidroizolacije ili njenu lošu izvedbu. Najučinkovitiji princip sprječavanja prodora vlage u slojeve zidova i podova je ugradnjom hidroizolacije ispod završne obloge. Kod ovog načina izolacije najčešće se koriste hidroizolacijski premazi na koje se direktno ugrađuje završna obloga.
Sve za hidroizolaciju
Samoborka u svom programu nudi rješenja za zaštitu od vlage i to:
HIDROPROTEKT i HIDROSTOP
Mineralna žbuka (masa) HIDROPROTEKT za zaštitu od vlage i procjednih voda, za unutarnje i vanjske radove. Koristi se za izvođenje sanacijskih radova i zaštitu spremnika za pitku vodu, cistreni, gusterni, septičkih jama i sl.
Odlikuje je: visoka tlačana čvrstoća, dobra prionjivost, vodoodbojnost, parapropusnost, jednostavna primjena, zdravstveno ispitana i neškodljiva.
Potrošnja za d=4-5mm cca 6-8 kg/m2
HIDROSTOP brzovezna mineralna žbuka (masa) za sanaciju vidljivih prodora vode kroz betonske površine. Brzo spriječavanje prodora vode u roku 5 minuta te brza i jednostavna primjena i ugradnja bez uporabe bilo kakvog alata.
Potrošnja 15-1,8 kg/dm3
HIDROPROTEKT DUOELASTIK / MONOELASTIK
Hidroprotekt duoelastik (dvokomponentni) / monoelastik (jednokomponentni) polimer cementni hidroizolacijski premazi predstavljaju optimalan izbor za hidroizolaciju:
- ispod keramičkih obloga: u kupaonicama, balkonima, terasama, bazenima
- hidroizolaciju vanjskih zidova i temelja,
- hidroizolaciju betonskih spremnika za vodu, betonskih cijevi.
Hidroprotekt duoelastik (dvokomponentni) / monoelastik (jednokomponentni) premaz odlikuje: vodonepropusnost, visoka fleksibilnost, visoka prionjivost, premošćivanje pukotina, pogodan je za sanaciju spojeva različitih građevinskih materijala. Prianja na sve vrste materijala koji se koriste u gradnji.
Potrošnja: za d=3mm cca 3-4,5 kg/m2
Podloge na koje se nanose polimer cementne hidroizolacije moraju biti očišćene od svih ostataka prašine, ulja, masnoća i drugih materijala koji mogu ugroziti prionjivost hidorizolacije. Po potrebi za poboljšanje prionjivosti polimer cemenata koristi se odgovarajuća impregnacija – primer. Paletom proizvoda za hidroizolaciju iz Samoborke d.d. izoliramo horizontalne i vertikalne površine.
BETONPROTEKT DUOELASTIK / MONOELASTIK
Betonprotekt duoelastik (dvokomponentna) / monoelastik (jednokomponentna) hidroizolacijska visoko fleksibilna masa za zaštitu betonskih i armirano betonskih konstrukcija, razredba prema HRN EN 1504-2 i TPBK. Odlikuje ga: vodonepropusnost, visoka fleksibilnost, štiti od atmosferskih utjecaja (CO2, kloridi), dobra prionjivost, premošćivanje pukotina, pogodan je za sanaciju spojeva različitih građevinskih materijala. Odgađa karbonizaciju i može se koristiti kao antikorozivni sloj za zaštitu betona i armiranog betona od atmosferskih utjecaja. Prianja na sve vrste materijala koji se koriste
u gradnji.
Potrošnja: za d=3mm cca 3-5 kg/m2.
Prednost polimer cementne hidroizolacije je što se može koristiti na svim spojevima konstrukcijskih armiranobetonskih elemenata, odnosno na mjestima na kojima bi upotreba ostalih tipova (membranskih hidroizolacija) u takvim spojevima prouzročila nedovoljnu vodonepropusnost. Zbog povećanja elastičnosti polimer cementnih hidroizolacijskih masa u njih se često utiskuje mrežica od alkalno otpornih staklenih vlakana.
HIDROELASTIK 2K
Dvokomponentna fleksibilna hidroizolacijska masa na osnovi cementa: za zaštitu betonskih i armiranobetonskih konstrukcija, za izoliranje vanjskih i unutarnjih podrumskih zidova i temelja, ukopanih zidova, za zaštitu betonskih stupova, betonskih cijevi, za zaštitu cementnih estriha i betona u kupaonicama, balkonima, terasama prije postavljanja završnih obloga. Odlikuje ga fleksibilnost i vodonepropusnost, odolijeva negativnom pritisku vode, za zaštitu betona i armiranog betona od atmosferskih utjecaja.
Pogodan je za sanaciju spojeva različitih građevinskih materijala. Pogodan za vanjsku i unutarnju primjenu, za horizontalne i vertikalne površine.
Potrošnja:
- za premazivanje četkom ili valjkom – 1,4-1,6 kg/m2/mm (razrijeđen s 10% vode)
- za gletanje i armiranje – 1,7-1,8 kg/m2/mm
TERATEKT FLEKS
C2TES1 – fleksibilno ljepilo za keramiku Cementno ©, poboljšano (2), protuklizno (T), fleksibilno (S1) ljepilo s produženim otvorenim vremenom (E), za unutarnje i vanjsko lijepljenje zidnih i podnih obloga (keramičkih pločica, gres pločica, klinkera, kamena, mramora, granita, mozaika, porculana, betonskih i teraco ploča, itd.), lijepljenje pločice na pločicu, lijepljenje keramičkih pločica iznad podnog grijanja, industrijskim prostorima, terasama, balkonima, u prostorima izloženim vodi i temperaturnim kolebanjima. Pogodan je za sanacijske radove.
Potrošnja: 3-4 kg/m2
Primjenjuje se na podlogama: beton, produžne žbuke VC 40, VC 50, gipsane žbuke GV 10, GV 10 G, VG 10 F, gipscelulozne ploče, gipskartonske ploče, cementni estrih CE 12, CE 20, CE 30
- Neravne podloge obraditi REPARATURNIM MORTOM. Prije lijepljenja obloga odrediti dilatacijske razdjelnice i ispuniti ih trajno elastičnim kitom.
- Podlogu od keramičkih pločica (lijepljenje pločice na pločicu) impregnirati MINERALKVARC GRUNDOM ili KONTAKT GRUNDOM. Ljepilo nanašati na osušen grund.
- Ostale podloge dobro navlažiti vodom prije nanošenja TERATEKTA FLEKS.
Na osnovu pravilnog izbora sustava hidroizolacije i uz uvažavanje geomehaničkih i hidroloških podataka, propisa i uvjeta izvođenja radova, projektant propisuje odgovarajući sistem hidroizolacije dijelova konstrukcije. Investiranje u planiranu hidorizolaciju, koja je stručno i pravilno izvedena, unatoč visokim troškovima je najjeftinija, uz pretpostavku da se time ostvaruje trajna izolacija i zaštita konstrukcije. Rješavanjem problema vlage u konstrukcijama kompleksan je zadatak u kojem je potrebno sudjelovanje stručnjaka različitih specijalnosti. Niz čimbenika utječe na odabir odgovarajućeg rješenja, a kako je svaki objekat jedinstven, nema jedinstvenog rješenja. Za podrobnije informacije kontaktirajte naš tehnološki odjel.
Izvor: KORAK stručni časopis o podnim oblogama, građevinskim tehnologijama i energetskoj učinkovitosti