Grijaći kabeli idealni su za prevenciju leda i nakupina snijega u žljebovima i kišnim odvodima. Oni imaju veliku ulogu u sigurnosti obzirom da sprečavaju štetu prilikom padanja snijega i ledenih siga s krova.
Topli ili hladni krov?
Pregledajte svoju krovnu konstrukciju: Imate li topli ili hladni krov?
Topli krov je loše izolirani krov kod kojeg gubici topline kroz krovnu konstrukciju uzrokuju pozitivnu temperaturu na površini krova pod snježnim pokrivačem. Voda od topljenja snijega dolazi do hladnih kišnih odvoda i smrzava se. Hladni krov je dobro izolirani krov kod kojeg problem s ledom nastaje najčešće pri kraju zimskog perioda. Sunce topi snijeg s krova dok kišni odvodi mogu biti u sjeni. Otopljena voda će se tada smrznuti.
Grijači na krovnim površinama
U nekim slučajevima kod toplih krovova može postojati potreba za postavljanjem grijaćih kabela i na krajnjim dijelovima krova zajedno s grijačima u žlijebovima i kišnim odvodima. Snaga po dužnom metru grijača mora biti ograničena na 16-18W.
Grijanje cijevi
Kod grijanja cijevi protiv smrzavanja grijaći kabeli se koriste kako bi održali dovoljno visoku temperaturu da se spriječi smrzavanje, bez obzira jesu li cijevi u zemlji ili unutar zgrade kao na primjer cijevi tople vode ili cijevi pitke vode. Za tu namjenu mogu se koristiti i grijači stalne snage i samo regulirajući grijači.
Postavljanje
Jednožilni grijači stalne snage postavljaju se uz cijevi u jednoj ili više petlji ili spiralno uz cijevi kako bi pružili potrebnu snagu grijanja.Samo regulirajući grijači i dvožilni grijači stalne snage u pravilu se polažu uzduž cijev ili spiralno oko cijevi tako da pruže potrebnu snagu grijanja. Grijaći kabeli pričvršćuju se uz cijevi pomoću samoljepive trake otporne na više temperature. Najbolji toplinski kontakt i raspoređenost topline postiže se omatanjem aluminijske folije preko grijaćih kabela prije postavljanja toplinske izolacije.
Izolacija mora biti propisno zaštićena od vlage i vode. Na spojevima cijevi i ventilima potrebno je približno 1-1,5m grijača pažljivo omotati na način da se, ukoliko je potrebno, naknadno spojevi mogu rastaviti. Preporuča se termostatska kontrola kako bi se zadržala jednaka temperatura i uštedila električna energija. Potrebno je koristiti elektronički termostat sa senzorom temperature koji se montira uz cijev.
Grijanje spremnika
Grijaći kabeli mogu se, također, koristiti za održavanje temperature spremnika ili za sprečavanje smrzavanja spremnika.
Cijev s grijaćim kabelom i izolacijom od mineralne vune.
- Zaštitni plašt
- Toplinska izolacija
- Cijev
- Grijaći kabel
- Samoljepiva traka od staklenih vlakana
Grijanje zemlje
Za grijanje zemlje potrebna je snaga približno oko 5W/m2/°C. Znači, da bi se temperatura zemlje podigla za 15 stupnjeva potrebno je 15 × 5 = 75W/m2 instalirane snage. Za grijanje sportskih terena potrebna snaga je u pravilu 60-90W/m2. Kod, na primjer, grijanja nogometnog igrališta grijanjem zemlje može se produžiti ˝zelena˝ sezona, spriječiti smrzavanje zemlje i osigurati topljenje snijega i leda.
Grijanje zemlje
Postavljanje
Odabir pravilnog grijača i smještaj grijača u zemlji kao i metodu postavljanja potrebno je izabrati za svaki slučaj indvidualno.
Napomena
Uvijek je potrebno izmjeriti otpor izolacije i otpor vodića prije i poslije postavljanja grijača u teren.
Konzerthaus Vienna (Opera House) Vienna, Austria, Roof and Gutter Heating
Izvor: GRIJANJE LEHNER d.o.o.