Koliko će koštati gradnja kuće, ovisi o mnogim faktorima počevši od dobrog i kvalitetnog financijskog savjetovanja, o postojanju, smještaju i veličini zemljišta pa sve do kvadrature i kvalitete unutarnjeg opremanja kuće. Pažljivo projektiranje i kvalitetna izvedba ulaganja su u budućnost…
Gradnja je sve skuplja: razlog tome su rastući troškovi gradnje, kao i sve veći zahtjevi po pitanju energetike. Osobito se to odnosi na montažnu gradnju u drvetu koja je u zadnje vrijeme znatno poskupjela, iako je po pitanju kvalitete jako uznapredovala – što je u svakom slučaju dugoročno isplativo. Uz energetski koncept koji će na duge staze smanjiti troškove održavanja i nadograđivanje učiniti suvišnim, ušteda je dugoročna. Jeftine ponude koje zahtijevaju naknadno usavršavanje, nedostatno izvedeni građevinski radovi i odugovlačenje gradnje (što je obično posljedica lošeg planiranja) nepovoljno će utjecati na cjelokupan budžet.
Financiranje gradnje s druge pak strane postaje sve povoljnije, kamate su manje, moguće je dobiti određena poticajna sredstva od države, regije ili općine pa tako onaj koji sada gradi, dugoročno osigurava povoljnije uvjete. U EU su kamate na stambene kredite na najnižoj mogućoj razini, ali to zasad ne vrijedi za Hrvatsku. Iako niske kamatne stope osiguravaju dobar početak, nisu jedini faktor koji osigurava uštedu pri gradnji: uvijek na umu treba imati dovoljno manevarskog prostora za neočekivane troškove u budžetu. Ozbiljno financijsko savjetovanje tako izbija na vrh liste prioriteta, zatim slijedi pažljivo sakupljanje informacija i nakon toga umješno i promišljeno projektiranje – samo tako moguće je dugoročno osigurati uštedu pri gradnji.
Manje, ali bolje: povoljnije s više aspekata
U područjima blizu gradske jezgre dugoročna vrijednost nekretnina je sigurnija, a infrastruktura udobnija. No, zemljišta oko urbanih centara su skupa i vrlo često skučena. Stoga se na takvim područjima isplati gradnja u nizu ili dvojni objekti koje je moguće realizirati već na površini od 200 kvadrata. Samostalna obiteljska kuća ipak će zahtijevati površinu od oko 400 kvadrata. Mala i učinkovita gradnja znači ekonomično projektiranje uz optimalne proporcije. Na taj se način može uštedjeti na skupim kvadratima.
Erkere, zimske vrtove, krovne kućice ili male balkone u slučaju kompaktnog izgleda ne samo da treba izbjegavati, već su to mjesta koja u pravilu povećavaju gubitak topline. Bez obzira na to, male kuće ne moraju izgledati dosadno i neugledno – osim smanjenih troškova gradnje i zemljišta, takvi objekti znače i smanjenu potrebu za održavanjem i manju potrošnju energije. Tako kompaktni projekti štede na više načina. Neki dodaci se u konačnici mogu dograditi kasnije po potrebi ili u skladu s financijskim mogućnostima.
Kompaktna zemljišta uz spretno projektiranje mogu rezultirati komfornom obiteljskom kućom.
Funkcionalnost i kvaliteta u prvom planu
Drugačije je kod gradnje podruma: on se ne može kasnije izgraditi. Čak i kada mu je cijena veća od samog temelja, o odustajanju treba dobro promisliti jer bez dodatnog prostora za pohranu i odlaganje niti jedan objekt ne može. U slučaju odlaganja u podrumski prostor, na raspolaganju preostaje puno više slobodnog stambenog prostora.
Kuća bez podruma čini veliku stavku uštede, ali podrazumijeva dovoljno slobodnog prostora za pohranu i spremanje u ostatku objekta.
Kod podzemnih voda ili neprikladnog terena cijena podruma se povećava, dok je položaj na strmini puno povoljniji za njegovu ugradnju i financiranje. U svakom slučaju vrijedi sljedeće: jasno razdijeljen i promišljen nacrt osigurat će puno komfora i na maloj površini. Prostranost i osjećaj komfora nije usko vezan uz skupe kvadrate, već spretno projektiranje i dobar raspored koji podrazumijeva izostanak zavojitih i uskih hodnika, asimetričnih zidova ili velikih galerija. Otvoren tlocrt u prizemlju prvenstveno će osigurati osjećaj prostornosti. Kod ulaznog predvorja nadasve je nužno osigurati dovoljno prostora za smještaj kolica, torbi ili kišobrana – najbolje unutar garderobe ili niše.
Dobra investicija za budućnost: prizemlje bez barijera biti će ugodno za život i u starijoj dobi.
Obiteljski orijentiran nacrt uvijek će, bez obzira na sve mjere uštede, ostvariti želje i potrebe pojedinih članova obitelji te osigurati funkcionalnost i fleksibilnost. Stoga je najvažnije pitanje: što je uistinu nužno, a bez čega se nikako ne može? Kod opremanja najveće svote novaca obično se troše na opremanje kuhinje i kupaonice. Onaj tko ne želi nužno granitnu radnu ploču, pozlaćene slavine ili sanitarne objekte s potpisom slavnih dizajnera, u ovom segmentu može uštedjeti i do 15000 eura bez velikih odricanja po pitanju kvalitete.
Opremanje kuhinje i kupaonice može biti izuzetno skupo! U tom slučaju savjetuje se odustajanje od dizajnerskih armatura.
Kod prozora i vrata može se uštedjeti u slučaju narudžbe istih u okviru standardnih mjera i bez velike raznovrsnosti po pitanju veličine i oblika. Ne mora se svaki prozor otvarati – samo ostakljenje jeftinije je od pravog prozorskog krila. Ono na čemu se ne smije štedjeti je dobra toplinska izolacija i sigurnost od provale.
Pitanje oblikovanja i opremanja: prozori do poda propuštaju veliku količinu dnevnog svjetla i osiguravaju vrlo prijateljski ambijent te malim prostorima podaruju osjećaj širine.
Dodatne troškove od početka treba imati pod kontrolom
Štedljiv sustav za grijanje zaokružit će koncept uštede kod gradnje. On u potpunosti mora odgovarati postojećoj izolaciji objekta i potrebama obitelji. Moderni sustavi grijanja ne trebaju puno mjesta i mogu se smjestiti u potkrovlju što za posljedicu ima uštedu na dimnjaku. U tom slučaju u dnevni boravak neće biti naknadno moguće smjestiti kamin u slučaju želje za istim. Pravilna montaža uz moderan sustav pomoći će pri uštedi. Još samo preostaju troškovi vanjskog uređenja koji se vrlo često zaborave ili podcijene, a u pravilu obuhvaćaju 12 do 18% cjelokupnog budžeta kod gradnje kuće.
Ulazno stubište, prilaz do kućnih vrata ili osiguranje kod kosih terena ne smiju se izostaviti, ali vrtno jezero može pričekati, a jednostavna ograda poslužiti će dok se ne stvore prilike za npr. onu od nehrđajućeg čelika. Od početka je važno imati na umu i dodatne troškove koji se tiču javnog bilježnika, unosa u zemljišne knjige, priključaka i troškova transporta prilikom preseljenja te ih pravovremeno unijeti u financijsku konstrukciju. Naknadno financiranje u pravilu je uvijek skuplje. Zlata vrijedi dobar i po mogućnosti uz državne institucije vezan financijski savjetnik koji je upoznat sa svim mogućnostima kreditiranja, dobivanja državnih, općinskih ili regionalnih poticaja te zakonskih i poreznih olakšica.
U slučaju kada kuća zadovoljava niskoenergetske standarde, moguće je zatražiti državne ili regionalne poticaje za gradnju. Osim toga, takav objekt dugoročno štedi energiju.
Uvjeti plaćanja koje nude izvođači radova također su vrijedni razmatranja. Ako postoji način otplate dijela troškova u gotovini, onda na to treba obratiti pažnju prilikom dizanja kredita jer se taj dio na kraju neće moći odbiti i na njega će uredno biti obračunate kamate. U tom pogledu, vrijeme je novac. Dobro je imati što je moguće precizniji vremenski okvir za useljenje kako bi se unaprijed mogla spriječiti ili ublažiti nepredviđena otezanja.
I na kraju vrijedi općenito: dobro pročitati tekst koji piše malim slovima i nejasnoće razjasniti sa stručnjacima. Takav način štiti od ishitrenih i nepromišljenih poteza, a sva kasnija storniranja, dodatno se plaćaju. Ne treba izbjegavati stručne savjetnike, udruge potrošača i slične službe jer unaprijed uočeni nedostaci mogu spriječiti situacije u kojima mali problem postaje veliki. Troškovi stručnih savjetovanja su dobro investiran novac čak i u slučaju kada se čine povećim izdatkom.
Izvor: magazin Hausbau br. 81
PRETPLATA I STARI BROJEVI:
Za informacije o pretplati i povoljnoj kupnji starih, ali uvijek s idejama aktualnih brojeva naših izdanja kontaktirajte nas putem niže navedenih podataka ili kontakt obrasca.